Grażyna Dobroń-Nowakowska


Grażyna Dobroń-Nowakowska jest wybitną postacią w polskim dziennikarstwie radiowym. Urodziła się 8 lutego 1954 roku w Warszawie, gdzie rozpoczęła swoją karierę. Jej trud i pasja do dziennikarstwa zaowocowały długim okresem pracy w mediach. W szczególności, w latach 1982–2020 była dziennikarką Programu III Polskiego Radia, gdzie wnosiła znaczący wkład w rozwój radia w Polsce.

Życiorys

Grażyna Dobroń-Nowakowska, z wykształcenia polonistka, specjalizuje się w literaturze romantycznej oraz powieści psychologicznej. Jej kariera radiowa rozpoczęła się około 1979 roku, kiedy to przez krótki czas pracowała w Programie Drugim Polskiego Radia w Magazynie studenckim, prowadzonym przez Krzysztofa Majchrzaka. Niebawem przeszła pod skrzydła Andrzeja Turskiego, gdzie współpracowała z Radiokurierem w Programie Pierwszym. W momencie wybuchu stanu wojennego, w 1982 roku, dołączyła do Programu Trzeciego, gdzie zajmowała się tematyką spraw społecznych jako reporterka.

Później, z inicjatywy Jolanty Kucharskiej, Grażyna Dobroń stała się reporterką sejmową, a jej praca w tym zakresie przyniosła jej znaczące osiągnięcia przez długie lata. Na początku lat 90. wciąż znajdowała się wśród czołowych dziennikarek politycznych Programu Trzeciego, obok takich osobistości jak Beata Michniewicz, Monika Olejnik czy Jolanta Kucharska.

W 1995 roku przeprowadziła głośny wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim, który wówczas ubiegał się o stanowisko prezydenta RP i w którym skłamał odnośnie swojego wykształcenia. Ta sytuacja wywołała duże kontrowersje, a mimo tego, lewica wygrała wybory, co z kolei wpłynęło na dalszy rozwój kariery Grażyny Dobroń w politycznym dziennikarstwie.

W końcu, po półtora roku starań, dyrektor Trójki Paweł Zegarłowicz przekonał ją do zajęcia się tematami związanymi ze zdrowiem, psychologią oraz rozwojem osobistym. Prowadziła audycje takie jak Przychodzi Dobroń do lekarza oraz nocną Dobronockę, której ostatni odcinek wyemitowano 30 czerwca 2014 roku. Nadal realizuje cykl zatytułowany Instrukcja obsługi człowieka.

W wrześniu 2020 roku, z powodu sytuacji w Programie III, Grażyna Dobroń postanowiła opuścić Polskie Radio. Na swoim profilu na Facebooku podzieliła się refleksjami, pisząc: „pożegnałam się z Trójką bez żalu, ponieważ to co jest w niczym Trójki nie przypomina”. Obecnie zajmuje się prowadzeniem wykładów oraz warsztatów psychologicznych, a także jest zdeklarowaną weganką.

W 2004 roku nakładem wydawnictwa Jacek Santorski & Co, ukazała się jej książka pt. Na okrągło zdrowym być. Wellness po polsku. Natomiast 22 września 2010 roku, pod nową nazwą Czarnej Owcy (Jacek Santorski & Co), wydano Instrukcję samo(obsługi) człowieka.

Nagrody i wyróżnienia

Grażyna Dobroń-Nowakowska jako pierwsza dziennikarka w Polsce otrzymała prestiżowe Grand Prix podczas 13 edycji konkursu radiowego, który zorganizowany został przez Międzynarodowy Uniwersytet Radiowo-Telewizyjny. W 2001 roku w tej edycji wzięły udział stacje radiowe z 21 krajów, a do finału zakwalifikowały się 25 audycji. Jej nagrodzona produkcja nosiła tytuł „Fire walk, czyli boso przez ogień”, będąc relacją z niezwykłej „próby ognia”, która miała miejsce w ramach Trójkowego weekendu w Szklarskiej Porębie. W trakcie tego wydarzenia słuchacze Programu III podjęli się wyjątkowego obrzędu przechodzenia przez żarzące się węgle.

Jury doceniło nie tylko oryginalność poruszonego tematu, ale także mistrzowskie umiejętności prowadzenia audycji na żywo, zauważając ujmujący i przyjazny ton oraz odpowiedni rytm reportażu. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 14 grudnia 2001 roku w siedzibie Radio France w Paryżu.

Dodatkowo, organizacja Projekt Egoistka przyznała jej tytuł Pozytywnej Egoistki roku 2013 za „budzenie świadomości w słuchaczach oraz inspirowanie innych do stawania się lepszymi ludźmi”.

Przypisy

  1. a b Oskar Netkowski: Pruchnicka, Wyżga i Dobroń odchodzą z Trójki. Polskie Radio traci kolejne legendy. [w:] WP Gwiazdy (gwiazdy.wp.pl) [online]. Grupa WP, 29.09.2020 r. [dostęp 29.09.2020 r.]
  2. a b c d e f g h i j k "Dobrochna"- reportaż Katarzyny Błaszczyk. polskieradio.pl (Polskie Radio S.A.), 25.03.2015 r.
  3. Grażyna Dobroń nagrodzona tytułem "Pozytywnej Egoistki”. Polskie Radio S.A. / Trójka, 21.10.2013 r. [dostęp 07.04.2015 r.]
  4. Instrukcja (samo)obsługi człowieka Grażyny Dobroń. Polskie Radio S.A. / Trójka, 22.09.2010 r. [dostęp 07.04.2015 r.]
  5. Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego „Tu i teraz” w Nowym Kawkowie: Prowadzący., tuiteraz.eu, 2016 r.
  6. Zakupy z Grażyną Dobroń. Mam się czym dzielić., Pro-Test: Nr 12 (72), 12.2007 r.
  7. a b c d Grażyna Dobroń przechodzi na emeryturę, „Dobronocka” znika z Trójki. Wirtualnemedia.pl, 03.07.2014 r. [dostęp 07.04.2015 r.]
  8. a b c Joanna Kuśmierzak. 45 lat Programu III Polskiego Radia. „Mediator”. Nr 3/2004 (3) rocznik 1 / październik-grudzień 2004. s. 28-37. ISSN 1733-6163.

Oceń: Grażyna Dobroń-Nowakowska

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:6