Paweł Zarzeczny


Paweł Andrzej Zarzeczny to wybitna postać w polskim świecie medialnym i literackim, który urodził się 26 stycznia 1961 roku w Warszawie. Niestety, jego życie zakończyło się 25 marca 2017 roku w Piasecznie.

Był on nie tylko dziennikarzem sportowym, ale również eseistą oraz publicystą, który pozostawił po sobie znaczący ślad w medialnej przestrzeni. Jego twórczość obejmowała felietony, w których z pasją dzielił się swoimi przemyśleniami na temat sportu oraz różnych aspektów życia społecznego.

Zarzeczny zyskał uznanie dzięki swoim autorskim komentarzom oraz profesjonalnemu podejściu do tematu, co sprawiło, że stał się rozpoznawalną osobowością medialną.

Życiorys

Paweł Zarzeczny, w swoim młodzieńczym czasie, zdobywał wykształcenie w technikum mechanicznym na kierunku ślusarza. Był z całą pewnością utalentowanym człowiekiem, którego ambicje sięgały znacznie wyżej. Ukończył Uniwersytet Warszawski, co otworzyło przed nim drzwi do kariery dziennikarskiej.

Jego pierwsze kroki w tej dziedzinie miały miejsce w tygodniku „Piłka Nożna”, gdzie z czasem awansował na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego. Zarzeczny pisał również dla takich tytułów jak „Nowy Świat”, „Super Express”, „Fakt” oraz „Dziennik”, specjalizując się głównie w tematyce związanej z piłką nożną. W 1989 roku pełnił funkcję kierownika kadry „Orłów Górskiego” podczas mistrzostw Europy oldbojów, które miały miejsce w Danii. Jego teksty i felietony zyskiwały uznanie w takich gazetach, jak „Gazeta Wyborcza”, tygodnik „Wprost”, „Najwyższy Czas”, „Futbol News”, „Magazyn Futbol” i „Tygodnik Kibica”, a także na wielu portalach internetowych, w tym „Wirtualna Polska”, „Onet” oraz „Interia”. Niestety, w związku z rozwijającą się karierą, przy pisaniu czasami posługiwał się pseudonimami, takimi jak River czy Paolo River.

W latach 2001–2003 działał jako zastępca redaktora naczelnego w prestiżowym „Przeglądzie Sportowym”. Jego felietony były publikowane również w „Polska The Times”, a także na portalu Weszlo.com oraz w tygodniku „Uważam Rze”. Zarzeczny zdobył także doświadczenie w telewizji, pracując dla TVP Sport oraz redakcji sportowych TVP Polonia, Polsatu, Wizji Sport i Radio Zet.

Jako ekspert telewizyjny, występował w programach takich jak Liga+ extra na Canal+ Sport, Hyde Park w Orange Sport oraz Magazynie Ekstraklasy na Ekstraklasa.tv. Tam prowadził również autorski program Niegrzeczny Zarzeczny, a także brał udział w programie Stan Futbolu na antenach Eleven Sports. W Orange Sport tworzył program Zrzuć ciężar z Zarzecznym, a wspólnie z Marcinem Najmanem prowadził program Fun raport. W 2008 roku współprowadził program Pogromcy hitów emitowany przez TV4, gdzie mógł dzielić się swoją pasją z szerszą publicznością.

Był autorem wielu książek dotyczących futbolu, takich jak albumy z serii Panini, Historii Polskiej Piłki Nożnej oraz monografia poświęcona futbolowi warszawskiemu. Wytworzył także album fotograficzny Górski i zbiory reportaży dotyczące Polaków grających w ligach zagranicznych. Wspólnie z Kazimierzem Górskim napisał książkę pt. Piłka jest okrągła, która ukazała się w 2004 roku, a w 2011 roku, wydany przez niego zbiór felietonów nosił tytuł Zawsze byłem najlepszy.

Od września 2013 roku zasiadał za sterami programu Nie – Poważnie w TVP Info, współpracując z Jackiem Cholewińskim. Aktywnie współpracował z portalem Łączy nas pasja oraz Weszlo.com, gdzie pełnił rolę felietonisty, a od lutego 2015 roku prowadził także videobloga pod nazwą One Man Show. Jego ostatnie dni były intensywne, ponieważ dwa dni przed swoją tragicznie zakończoną śmiercią, nagrał 500. odcinek swojego programu. W 2015 roku opublikował zbiór felietonów Mój własny charakter pisma.

Od lutego 2016 roku prowadził na żywo autorski program pt. Bul głowy w Telewizji Republika. Niestety, ostatni odcinek wyemitowano tuż przed jego śmiercią, co okazało się smutnym zakończeniem jego inspirującej i pełnej pasji kariery.

Życie prywatne

W dzieciństwie, Paweł Zarzeczny doświadczył ogromnej tragedii, gdy był świadkiem brutalnego morderstwa matki przez ojca, który następnie popełnił samobójstwo. To dramatyczne wydarzenie miało wpływ na jego całe życie. Wychowywał się w domu dziecka, a później przez pewien czas mieszkał z wujostwem. Miał też siostrę, z którą spędzał młodzieńcze lata.

Od najmłodszych lat pasjonował się sportem, a szczególnie piłką nożną. Trenował w klubie Gwardia Warszawa. Po osiągnięciu pełnoletności związał się z wojskiem, gdzie, zdobywając stopień plutonowego, odbywał służbę w jednostce CWKS Legia Warszawa. Jego zapał do sportu przekładał się na kibicowanie czołowej drużynie piłkarskiej, którą była Legia Warszawa.

W 2004 roku, będąc pod wpływem alkoholu, spowodował poważny wypadek samochodowy, w którym ucierpiał motocyklista. W obawie przed konsekwencjami, uciekł z miejsca zdarzenia. Sąd skazał go na 1,5 roku pozbawienia wolności, co zostało wstrzymane na 4 lata. Dodatkowo, przez ten czas nie mógł prowadzić pojazdów.

Paweł odszedł nagle 25 marca 2017 roku. Zmarł w swoim domu w Zalesiu Dolnym na skutek zawału serca. Miał 56 lat. Jego ostatnie pożegnanie miało miejsce 31 marca 2017 roku, kiedy to został pochowany na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, w kwaterze 20F-5-31. Na ceremonii pogrzebowej, według życzenia zmarłego, zagrały jego ulubione utwory: „Shape of my heart” Stinga oraz „Chariots of fire” Vangelisa. W czasie pożegnania, licznie zgromadzeni goście dołączyli do wspólnego śpiewania „Snu o Warszawie” Czesława Niemena.

Paweł był żonaty z Małgorzatą i miał córkę Paulinę, natomiast z wcześniejszego związku miał syna Krzysztofa.

Odznaczenia

Na mocy postanowienia prezydenta RP Andrzeja Dudy, wydanego 30 marca 2017 roku, Paweł Zarzeczny został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie przyznano w dowód uznania jego znaczących zasług w dziedzinie dziennikarstwa sportowego oraz w ramach jego publicystycznej działalności.

Upamiętnienie

31 marca 2017 roku, w hołdzie dziennikarzowi, drużyny Śląska Wrocław oraz Korony Kielce uczciły jego pamięć minutą ciszy przed rozpoczęciem ligowego meczu. Dzień później, mecze w Warszawie, gdzie zmierzyły się drużyny Legia oraz Pogoń, również rozpoczęto minutą ciszy jako wyraz szacunku i pamięci. Dodatkowo, komentatorzy stacji Canal+, którzy relacjonowali wszystkie mecze 27. kolejki Ekstraklasy, postanowili oddać hołd Pawłowi Zarzecznemu, wprowadzając ciszę między 56. a 57. minutą transmisji, co symbolizowało jego wiek.

Publikacje

Paweł Zarzeczny w swoim dorobku literackim zgromadził szereg wyjątkowych tytułów, które zyskały uznanie wśród czytelników oraz krytyków. Jego publikacje charakteryzują się głęboką refleksją oraz osobistym stylem, co czyni je interesującymi propozycjami na rynku wydawniczym.

  • 1992: Jedenastka miliarderów,
  • 2004: Piłka jest okrągła,
  • 2011: Zawsze byłem najlepszy (reedycja w 2022 przez wyd. Kanału Sportowego),
  • 2015: Mój własny charakter pisma (reedycja w 2022 przez wyd. Kanału Sportowego).

Przypisy

  1. Śp. Paweł Andrzej Zarzeczny [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 16.07.2024 r.]
  2. Ostatnie pożegnanie Pawła Zarzecznego. onet.pl, 31.03.2017 r. [dostęp 31.03.2017 r.]
  3. Bezkompromisowe wypowiedzi, wywiady, książki Pawła Zarzecznego [online], weszlo.com, 25.03.2017 r. [dostęp 27.03.2017 r.]
  4. Fakt.pl, Paweł Zarzeczny nie żyje [online], 25.03.2017 r. [dostęp 28.03.2017 r.]
  5. Pogrzeb Pawła Zarzecznego [online], legionisci.com, 27.03.2017 r. [dostęp 07.01.2023 r.]
  6. Grupa WirtualnaG.W., Paweł Zarzeczny - kontrowersyjny mistrz - WP SportoweFakty, „sportowefakty.wp.pl”, 25.03.2017 r. [dostęp 29.03.2017 r.]
  7. Zmarł dziennikarz Paweł Zarzeczny, „Wirtualna Polska” [dostęp 25.03.2017 r.]
  8. Legia uhonoruje pamięć Pawła Zarzecznego. Minuta ciszy podczas meczu z Pogonią, „gol24.pl” [dostęp 01.04.2017 r.]
  9. a b Kanał Sportowy otwiera wydawnictwo. Reedycje książek Pawła Zarzecznego i „Kwartalnik Sportowy” [online], omediach.info [dostęp 28.05.2022 r.]
  10. a (red.), Jak co poniedziałek… PAWEŁ ZARZECZNY [online], weszlo.com, 06.03.2017 r. [dostęp 28.11.2022 r.]
  11. Zarzeczny: „Mogłem zostać żulem”, „sporteuro.pl”, 23.04.2015 r. [dostęp 27.03.2017 r.]
  12. One Man Show. weszlo.com. [dostęp 09.10.2015 r.]
  13. Mój własny charakter pisma. Książka z DEDYKACJĄ. weszlo.com. [dostęp 09.10.2015 r.]
  14. PawełP. Zarzeczny PawełP., Zawsze byłem najlepszy, Warszawa 2011 r., s. 242–243.

Oceń: Paweł Zarzeczny

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:18