Andrzej Wasylewski


Andrzej Wasylewski, urodzony 23 czerwca 1937 roku w Warszawie, to postać niezwykle znacząca w polskiej kulturze. Jako reżyser i scenarzysta jest znany przede wszystkim z pracy nad filmami dokumentalnymi, które koncentrują się na tematyce muzycznej oraz społeczno-kulturalnej. Warto podkreślić, że jego twórczość obejmuje także realizację spektakli Teatru Telewizji, co pokazuje szerokie spektrum umiejętności artystycznych, którymi się charakteryzuje.

Wasylewski to nie tylko reżyser, ale również popularyzator jazzu, który z pasją przekazuje swoją miłość do tej muzyki szerszej publiczności. Jego zainteresowania artystyczne obejmują także fotografię i publicystykę, co sprawia, że jest osobą o wielu talentach. Autor książek o jazzie, często korzysta z różnych mediów, aby przekazać swoje przemyślenia i doświadczenia związane z tą formą sztuki.

Życiorys

Andrzej Wasylewski, od najmłodszych lat otoczony muzyką, zyskał swe pierwsze inspiracje od swojego ojca, Bolesława Wasylewskiego, który grał na fortepianie oraz skrzypcach. Tragiczny los ojca, który zginął w powstaniu warszawskim w momencie, gdy Andrzej miał zaledwie siedem lat, na pewno wpłynął na jego przyszłość artystyczną.

Po zakończeniu wojny kontynuował naukę w Zakładzie Wychowawczo-Naukowym o.o. Pijarów w Rakowicach pod Krakowem, gdzie brał udział w działaniach organizowanych przez krakowską YMCA, znaną z wartościowych zajęć. Gdy siedziba YMCA została zlikwidowana, obiekt przeszedł w ręce Młodzieżowego Domu Kultury (MDK). Tę zmianę zawdzięczał nowym pasjom, które skłoniły go do porzucenia prywatnych lekcji fortepianu na rzecz sekcji muzycznej i gitary.

Edukując się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, w którym kształcili się późniejsi uznani muzycy jazzowi, tacy jak Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz i Andrzej Trzaskowski, chłonął atmosferę jazzu, co miało ogromne znaczenie dla jego artystycznej drogi.

W 1957 roku postanowił zrezygnować z prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim i przenieść się do Łodzi, gdzie rozpoczął studia na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (PWSFTviT). Jako operator miał swoją premierę w 1961 roku, realizując zdjęcia do szkolnej etiudy fabularnej o nazwie „Holden”, inspirowanej fragmentami „Buszującego w zbożu” autorstwa J.D. Salingera, którą reżyserował Krzysztof Zanussi. Jego film dyplomowy, konieczny do uzyskania magistra, został nakręcony w Islandii, a dyplom magistra uzyskał w 1967 roku na Wydziale Operatorskim.

Jako fotograf po raz pierwszy zaprezentował swoje prace podczas VIII Ogólnopolskiej Wystawy Fotografiki, która miała miejsce w Zachęcie w 1959 roku. Już wcześniej jednak jego prace pojawiły się w czołowych kolorowych tygodnikach, takich jak „Dookoła Świata” czy „Panorama Północy”, gdzie publikowano fotoreportaże, w tym z krakowskiego festiwalu Zaduszki Jazzowe.

W 1968 roku odbył staż w francuskiej agencji Office de Radiodiffusion Télévision Française (ORTF) w Paryżu. W kolejnych latach zrealizował wiele znakomitych spektakli Teatru Telewizji dla Telewizji Kraków, reżyserując różnorodne programy poetycko-muzyczne, w tym dobrze znane „Krakowskie Studio Jazzowe” oraz „Spotkania z jazzem” prowadzone przez Andrzeja Trzaskowskiego, liczące 46 odcinków.

W latach 1975–1979 reżyserował filmy dla norweskiego nadawcy Norsk Rikskringkasting (NRK), a także tworzył produkcje w USA dla Music International LH. Do 1976 roku podejmował pracę jako reżyser w Telewizji Polskiej (TVP) w Redakcji Muzyki Poważnej, gdzie zrealizował około 40 filmów dokumentalnych oraz programów muzycznych, które dotyczyły tematów festiwali Jazz Jamboree, Złota Tarka oraz Jazz nad Odrą. Dodatkowo, angażował się w reżyserię widowisk estradowych w różnych miastach, takich jak Warszawa, Poznań oraz Opole.

W 1979 roku filmy Wasylewskiego były prezentowane w renomowanych miejscach, takich jak National Press Club w Waszyngtonie oraz Songwriters Hall of Fame w Nowym Jorku. W Stanach Zjednoczonych zaprezentowano je pod batutą znanego promotora jazzu, Willisa Conovera, a podczas festiwalu Jazz Jamboree’79 zajmowały poczesne miejsce w jazzowym klubie Akwarium. Niemcy mogli podziwiać te filmy we Frankfurcie, Mainz oraz Berlinie, dzięki zaproszeniu krytyka muzycznego Joachima E. Berendta. W latach 1981–1988, reżyserował dla telewizji Südwestfunk Baden-Baden międzynarodowe warsztaty jazzowe i koncerty – New Jazz Meeting.

Od 1981 do 1993 roku mieszkał w Paryżu, gdzie pracował dla francuskiej telewizji Antenne 2 oraz TF1, Point du Jour Production, a także Micromegas. Był dyrektorem artystycznym agencji Micromegas Production – Promotion Artistique. W 1991 roku wziął udział w tworzeniu Festival de piano-jazz polonais w Instytucie Polskim w Paryżu. Po powrocie do Polski, realizował programy, dokumenty i widowiska artystyczne, jak również filmy emitowane zarówno w kraju, jak i za granicą, dotyczących sztuki i podróży, wiele z nich powstało wspólnie z żoną Danutą Wasylewską, która również jest utalentowaną scenarzystką i reżyserem.

Andrzej Wasylewski jest autorem dokumentalnego serialu historycznego „Jazzowe dzieje Polski”, którego premiera odbyła się podczas 50. edycji festiwalu Jazz Jamboree w kinie „Muranów” w Warszawie w 2008 roku. W 2018 roku ukazała się jego książka „Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa”, wzbogacona o cztery płyty DVD z filmami i koncertami jazzowymi. Jej premiera miała miejsce w Piwnicy pod Baranami podczas 63. Krakowskich Zaduszek Jazzowych.

Od 1970 roku Andrzej Wasylewski należy do Związku Artystów Scen Polskich (ZASP), a od 1973 roku jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W dniu 9 lipca 2008 roku uhonorowano go Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Również w 2009 roku, podczas Walnego Zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (PSJ) przyznano mu tytuł Członka Honorowego.

Życie prywatne

Andrzej Wasylewski pochodzi z rodziny, która ma swoje korzenie we Lwowie i której członkowie byli znanymi popularyzatorami historii, mając również tradycje dziennikarsko-literackie. Jego żona, Danuta, również wywodzi się z równie zasłużonej lwowskiej rodziny, gdzie jej ojciec, Karol Baraniecki, zyskał uznanie jako rysownik karykaturzysta.

Prapradziad Tadeusz „Chochlik” Wasilewski, herbu Drzewica, żył w latach 1795 – 1850. Był istotną postacią, jako absolwent Uniwersytetu Lwowskiego i wicemarszałek Sejmu Stanowego. Autor wielu rozpraw, w tym znaczącej pracy o włościanach w Galicji – „Dzieje ludu wiejskiego w Polszcze”. Jego prababka, Felicja Boberska z domu Wasilewska (1825 – 1889), aktywnie działała jako publicystka i pedagog, posiadając istotny wpływ na kształtowanie edukacji. Także pradziad Juliusz Starkel (1840 – 1918) był osobą wybitną w swoim fachu, pełniąc rolę pisarza, publicysty, wydawcy oraz redaktora lwowskiego „Dziennika Literackiego”.

Stanisław Wasylewski, stryj Andrzeja, urodzony w 1885 roku, zmarł w 1953 roku i był absolwentem filologii na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie. Jego osiągnięcia obejmowały eseistykę historyczno-literacką, a w 1936 roku zdobył prestiżową nagrodę Złotego Wawrzynu Polskiej Akademii Literatury.

Ojciec Andrzeja, Bolesław Wasylewski (1907–1944), także zakochany w literaturze i filologii, był autorem wielu fotografii oraz publicystą, który stworzył periodyk „W młodych oczach”. W ciężkich czasach okupacji prowadził tajne komplety i zajął się redakcją konspiracyjnych pism, w tym organu prasowego Delegatury Rządu na Kraj – „Rzeczpospolita Polska” oraz „Kurierze Stołecznym”. Matka, Helena Wasylewska–Fierich (1914 – 2003), zawodowo filolog, w czasie Powstania Warszawskiego pełniła ważną rolę w sanitarnym wsparciu powstańców, nosząc opaskę powstańczą PCK, nr B3203/VIII, a po wojnie zajmowała się nauczaniem w liceach krakowskich.

Nagrody

Andrzej Wasylewski osiągnął wiele znaczących sukcesów w swojej karierze artystycznej, co zostało docenione poprzez szereg prestiżowych nagród. Oto lista jego wyróżnień:

  • Nagroda Prezesa PRiTV za całokształt osiągnięć artystycznych w realizacji telewizyjnych programów i filmów muzycznych, przyznana w 1979 roku,
  • Nagroda Publicystów PSJ za film pt. Nie strzelać do muzyki, który zdobył uznanie w USA w tym samym roku,
  • Nagroda na „International Jazz Film Saloon” za film pt. Vocal summit, wręczona w 1985 roku,
  • Nagroda Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji, za wartości muzyczne i dokumentalne w cyklu programów telewizyjnych Mój Jazz, zdobyta w 1988 roku,
  • Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany za upowszechnianie kultury w 2008 roku,
  • Grand Prix Jazz Melomani 2018 w kategorii „Krytyk-dziennikarz roku” za wydawnictwo pt. Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa.

Filmografia

Andrzej Wasylewski to postać o bogatej filmografii, w której odnajdujemy szereg interesujących tytułów. Jego kariera rozpoczęła się w latach 70-tych, kiedy to zrealizował wiele produkcji, które przyczyniły się do rozwoju polskiego kina i muzyki. W 1972 roku pojawiły się takie filmy jak:

  • Winobranie,
  • Pióropusz czy korona,
  • Inter-Tie 72,
  • Góralskie podłazy, czyli chodzenie z kolędnikami i szopka na gody.

Rok później, w 1973, Wasylewski kontynuował swoją działalność, tworząc wiele znanych tytułów. W jego dorobku znalazły się:

  • Zagrajcie a napiszą,
  • Tematy polskie,
  • Serce. Stu Martin,
  • Ptak Cezariusz,
  • Przecież nic się nie stało,
  • Portraits from Cracow,
  • Oslo,
  • Miłość czysta u kąpieli morskich,
  • Karnawał żywiecki,
  • Gadające zwierciadełko,
  • …że dni nasze wiosenne….

W kolejnych latach, takich jak 1974 i 1975, jego dorobek wzbogacił się o filmy, m.in.:

  • Beginning or end,
  • Zaduszki Jazzowe,
  • Z krainy fieldów i fiordów,
  • U źródeł muzyki norweskiej,
  • Portret Jazzem Malowany: Sarah Vaughan,
  • Norweska ballada,
  • Jazz nad Odrą’75,
  • Gorale, gorale,
  • Edward Grieg,
  • Alek, Duduś, Drążek…

Rok 1976 to czas rozkwitu, kiedy to Wasylewski zrealizował kilka znakomitych portretów jazzowych, w tym:

  • Portret Jazzem Malowany: Gil Evans,
  • Portret Jazzem Malowany: Woody Herman,
  • Portret Jazzem Malowany: Stan Kenton,
  • Portret Jazzem Malowany: Benny Goodman.

Ponadto w tym samym roku powstał film Na przykład… Muniak, który spotkał się z nielada zainteresowaniem publiczności.

Rok 1977 i kolejno 1978 przyniosły dalsze osiągnięcia, w tym:

  • Portret Jazzem Malowany: Muddy Waters,
  • Tobie Polsko śpiewamy,
  • Kontrapunkt w synkopach,
  • Przed nami Bombaj,
  • Muzyka Indii,
  • Korowód,
  • Jazz Yatra ’78,
  • Adam Makowicz.

Następnie, w latach 79-80, Wasylewski zrealizował kolejne filmy, w tym:

  • Willis Conover and the World of Jazz,
  • Podróż magiczna,
  • Nie strzelać do muzyki (USA),
  • Fotoplastykon, czyli Ptaszyna opisanie podróży do Indyj,
  • Tu się zaczęło – Nowy Orlean,
  • Pozłacany warkocz,
  • Papaya – czyli skąd się biorą dziewczynki,
  • Duet Gary Burton – Chick Corea,
  • Czas jazzu – Willis Conover,
  • Adam na Brodwayu.

W latach 1981-1991 jego twórczość obejmowała szereg różnych projektów, w tym:

  • Dzień dobry kapitanie!,
  • We’ll Remember Coltrane,
  • Percussion summit,
  • Vocal summit,
  • World music,
  • Od raga do rocka z Joe Berendtem,
  • Anglo – Polish Jazz Meeting,
  • Old friends,
  • Carla & Steve,
  • New Jazz Meeting.

W latach 90. powstały znaczne dzieła, jak:

  • Un jour Olga,
  • Othodoxie,
  • Pokoik na Kremlu,
  • Menu – tryptyk normandzki,
  • Auture Moscou,
  • Aleksandre Kabakov – Moscou l’an vi,
  • Moja Europa: Georges Charpak – Fizyk. Lureat nagrody Nobla 1992,
  • Moja Europa: Anna Prucnal. Zawód: Gwiazda,
  • Moja Europa: Monsieur Franciszek Starowieyski,
  • Miłosz Magin,
  • Szklany dom,
  • Moja Europa: Fotograf rzeczy, których nie ma,
  • Moja Europa: Jak Fiszer buduje Paryż.

Na zakończenie, w 1995 roku i później, widzimy, jak Wasylewski nadal kreuje wyjątkowe historie z naszego otoczenia, co czyni jego oeuvre ogromnie ważnym w kinematografii. Jego działalność zakończona filmem Gość w dom, a potem historią Apetyt na Europę z 2002 roku oraz Jazzowe dzieje Polski z 2008 roku.

Przypisy

  1. Instytut PamięciI.P. Narodowej Instytut PamięciI.P., Preludium do Krakowskich Zaduszek Jazzowych – 25.10.2018 r. [dostęp 23.02.2021 r.]
  2. Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. gov.pl, 23.06.2020 r. [dostęp 25.10.2020 r.]
  3. Instytut Pamięci Narodowej: Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa. ipn.gov.pl. [dostęp 10.10.2020 r.]
  4. PolskieRadio24.pl: 50. Jubileuszowy Festiwal Jazz Jamboree 2008. polskieradio24.pl, 27.10.2008 r. [dostęp 09.10.2020 r.]
  5. RomanR. Kowal RomanR., Berendt o Jamboree, „Jazz Forum” (63 (40)), 01.01.1980 r., s. 13.
  6. VIII Ogólnopolska wystawa fotografiki, Katalog wystawy, Warszawa: Zachęta Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, 01.01.1959 r. Brak numerów stron w książce.
  7. WE'LL REMEMBER COLTRANE / Andrzej Wasylewski [motion picture]. The LIBRARY of CONGRESS.
  8. SWR New Jazz Meeting. Wikimedia.
  9. List of SWR New Jazz Meetings. Wikimedia.
  10. Danuta Wasylewska w bazie filmpolski.pl
  11. Andrzej Wasylewski w bazie IMDb.

Oceń: Andrzej Wasylewski

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:14