Andrzej Rosiewicz


Andrzej Wacław Rosiewicz, urodzony 1 czerwca 1944 roku w Warszawie, to postać, która zdobyła uznanie jako polski piosenkarz estradowy, a także jako gitarzysta, tancerz, satyryk, kompozytor i choreograf. Jego multitalent sprawił, że na polskiej scenie muzycznej zyskał miano artysty wszechstronnego.

Od 1978 roku skupił się na karierze solowej, co zaowocowało wieloma niezapomnianymi przebojami, które do dziś cieszą się popularnością. Wśród najważniejszych utworów, które na trwałe wpisały się w kulturę muzyczną Polski, znajdują się takie hity jak: „Najwięcej witaminy”, „Czy czuje pani cha-chę”, „Zenek blues”, „Chłopcy radarowcy”, „Wincenty Kalemba” (znana również jako „Pieśń o zachodnich bankierach” lub „Graj cyganie graj”), a także „Czterdzieści lat minęło...”, które było czołowym utworem w serialu Czterdziestolatek z 1975 roku.

W trudnych czasach „Solidarności”, Rosiewicz zdobył uznanie jako głos antykomunistycznej opozycji, kiedy to wystąpił na I Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Hali widowiskowo-sportowej Olivia w Gdańsku-Oliwie, wykonując „Propagandę sukcesu”. Ten występ umocnił jego pozycję jako artysty, który odzwierciedlał nastroje oraz pragnienia społeczeństwa w tamtym okresie.

Życiorys

Wczesne lata

Andrzej Rosiewicz przyszedł na świat oraz spędził swoje dzieciństwo w Warszawie, gdzie w 1962 roku zakończył edukację w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana.

W czasie swojej młodzieńczej kariery stał się znany jako mistrz Warszawy w takich dyscyplinach jak skok wzwyż oraz skok w dal. Poza tym, z zapałem angażował się w działania szkolnego klubu piłkarskiego. Następnie podjął studia na Wydziale Melioracji Wodnych SGGW, gdzie zdobył cenne wykształcenie. Równocześnie przez pięć lat uczestniczył w nauce śpiewu solowego w muzycznej instytucji edukacyjnej, a swoje artystyczne umiejętności prezentował m.in. w Klubie Studenckim Politechniki Warszawskiej znanym jako „Stodoła”.

Kariera w czasach PRL

Na scenie muzycznej Andrzej zadebiutował w 1953 roku, dołączając do Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Warszawy”, będąc jego członkiem aż do 1964 roku. W czasie studiów w latach 60. angażował się w występy w warszawskich klubach jazzowych oraz restauracjach, zdobywając uznanie w tamtym okresie. Od 1963 do 1965 roku występował w zespole Pesymiści, a w latach 1967–1968 współpracował z formacją jazzową Old Timers.

Jego talent został dostrzegany także w ramach festiwalu Jazz Jamboree, na którym wystąpił w latach 1971, 1974 oraz 1977. W roku 1972 wyróżniono go nagrodą Komitetu ds. Radia i Telewizji za utwór „Samba wanna blues” podczas 10. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Utwór ten był początkiem współpracy z Asocjacją Hagaw. W 1976 roku w ramach 14. KFPP w Opolu zyskał tytuł estradowej osobowości roku.

Rok 1978 oznaczał początek jego kariery solowej, w której to stał się jednym z najbardziej znanych polskich artystów estradowych i piosenkarzy, tworząc takie hity jak: „Najwięcej witaminy”, „Czy czuje pani cha-chę”, „Zakochany bałwan”, „Żaba story”, oraz „Zenek blues”. Wśród jego repertuaru znalazły się także utwory, które nie były grane w mediach, jak „Usta Mariana” i „W Lubartowie”. Po powstaniu „Solidarności” wydał piosenki: „Chłopcy radarowcy” oraz „Pytasz mnie”, a także takie utwory jak: „Propaganda sukcesu”, „Chcemy prawdy”, „Książeczka wojskowa” i „Wincenty Kalemba”, znana również jako „Pieśń o zachodnich bankierach” oraz „Graj cyganie graj”. Były one dostępne jedynie na amatorskich nagraniach z koncertów, m.in. z I Przeglądu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” w Hali widowiskowo-sportowej Olivia w Gdańsku-Oliwie. W 1980 roku utwór „Najwięcej witaminy” przyniósł mu zwycięstwo w konkursie „Premier” podczas 18. KFPP w Opolu. Twórczość Rosiewicza w tym okresie stała się symbolem etosu „Solidarności” oraz głosem antykomunistycznej opozycji.

W 1974 roku wykonał piosenkę „Czterdzieści lat minęło…” będącą częścią czołówki znanego serialu „Czterdziestolatek”. W 1988 roku wziął udział w komponowaniu utworu Andrzeja Korzyńskiego pt. „Halo ptaki” do filmu „Pan Kleks w kosmosie”, a w 1993 roku nagrał piosenkę „Dwadzieścia lat minęło…” do kontynuacji serialu „Czterdziestolatek. 20 lat później”. Ponadto uczestniczył w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

Organizował koncerty dedykowane ważnym osobistościom, jak ten w 1986 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni na rzecz Lecha Wałęsy, z którym łączyła go bliska przyjaźń w latach 80. W 1988 roku, na dziedzińcu wawelskim w Krakowie, zaśpiewał w obecności Michaiła Gorbaczowa, pieśń „Wieje wiosna ze wschodu”, popularnie określaną jako „Michaił, Michaił”, co wynikało z jej słów.

Kariera po 1989

W latach 90. Rosiewicz próbował na nowo zaistnieć na scenie muzycznej, tworząc utwory disco polo, takie jak „Poleczka Pałeczka” oraz „Disko Rżysko”. W 1993 roku stworzył piosenkę „Telefon z Belwederu”, w której odnosił się do przyczyn zakończenia przyjaźni z Lechem Wałęsą, wyrażając swoje emocje w refrenie: „Porwał go wielki świat, porwał historii wiatr. Dlaczego? Dlaczego? Przecież zawsze można być kolegą. Przyjaźń uczucie to święte, tylko czasem bywa się prezydentem”.

W pierwszych nagraniach po 2000 roku Rosiewicz czerpał inspirację z sukcesów polskich sportowców, takich jak Adam Małysz, Jerzy Dudek oraz Otylia Jędrzejczak. Jego twórczość obejmowała również piosenki religijne i satyryczne, w tym utwory dotyczące bieżących tematów politycznych w Polsce oraz miłości do kraju dla Radia Maryja i Telewizji Trwam. W 2003 roku nagrał kontrowersyjny utwór „Mamo, ja chcę do Iraku”, w którym wyraził swoją krytykę względem wysłania polskich żołnierzy do Iraku.

Rok 2003 to moment, w którym Andrzej stał się członkiem Unii Polityki Realnej. W 2004 roku z listy tej partii wziął udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak nie uzyskał mandatu, gdyż UPR nie przekroczyła progu wyborczego. Po pewnym czasie związał się z Prawem i Sprawiedliwością, dla którego stworzył szereg piosenek chwalących rządy tej formacji, na przykład „Wystarczą cztery Ziobra i Polska będzie dobra”, które wykonano podczas partyjnych zjazdów przed wyborami do Sejmu RP w 2005 i 2007 roku.

W sierpniu 2007 roku w ramach obchodów 28. rocznicy Sierpnia 80 stworzył utwór „Jak Gwiazda w noc czarną”, dedykowany Andrzejowi Gwiaździe oraz Annie Walentynowicz. Rok ten przyniósł również piosenkę „Wystarczą cztery Tuski, no i porządek pruski”, który stanowił satyrę na rząd premiera Donalda Tuska. W październiku 2008 wydał album pt. „Orła mi żal”, w którym znalazły się takie utwory jak „Zostań z nami” o Janie Pawle II oraz „Barack naszym przyjacielem jest, bo w jego żyłach płonie polska krew” dedykowany Barackowi Obamie. W pierwszej części kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku Rosiewicz stworzył piosenkę „Eurowybory”, w której w ironiczny sposób przedstawił przebieg kampanii oraz działalność europosłów.

25 czerwca 2009 roku na antenie TVP1 zrealizowano specjalne wydanie programu „Jaka to melodia?”, podczas którego artysta zagrał i otrzymał medal im. Fryderyka Chopina, z racji czterdziestolecia swojej kariery solowej. Tego samego dnia TVP2 wyemitowało odcinek „Szansy na sukces” poświęcony wykonaniom Rosiewicza.

W czerwcu 2010 roku zrealizował utwór „Najważniejsza jest Polska”, który posłużył jako tło do spotu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego w kampanii prezydenckiej, emitowanym na Telewizji Trwam. Utwór miała swoją premierę w lipcu tego samego roku w Suwałkach. W kolejnym miesiącu nagrał estradową wersję utworu – „Zgoda na Polskę”, która znalazła się na albumie „A gdy się naród obudzi” z 2012 roku.

W 2014 roku Andrzej wystartował w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z listy Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, która jednak nie zdobyła mandatów. W 2019 roku został zarejestrowany jako kandydat komitetu Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak również ten komitet nie osiągnął progu wyborczego, a Rosiewicz nie uzyskał mandatu.

26 grudnia 2022 roku TVP2 po raz pierwszy nadała benefis artysty pt. „Rewia Gwiazd: Andrzej Rosiewicz”, który zainaugurował obchody jego 70-lecia kariery artystycznej. W tym samym roku wystąpił jako gość honorowy w jednym z charytatywnych odcinków programu „Jaka to melodia?”.

Nagrody i wyróżnienia

Andrzej Rosiewicz to artysta, który zdobył liczne nagrody i wyróżnienia w trakcie swojej kursy kariery. Jego talent i pasja do muzyki zostały docenione na wielu prestiżowych wydarzeniach.

  • w 1972 roku zdobył nagrodę za niezapomnianą piosenkę „Samba wanna blues”,
  • w 1975 roku otrzymał nagrodę specjalną,
  • w 1976 roku został uhonorowany za wykonanie „Zenek blues”,
  • w 1980 roku zdobył wyróżnienie za piosenkę „Najwięcej witaminy”,
  • w 1979 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi,
  • w 2000 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • w 2010 roku otrzymał medal im. Fryderyka Chopina od redakcji programu Jaka to melodia? za 40-letnią karierę estradową,
  • w 2015 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Życie prywatne

W 1997 roku, podczas wyborów Miss Rzeszowszczyzny, Andrzej Rosiewicz rozpoczął nowy rozdział w swoim życiu, spotykając Iwonę, swoją przyszłą żonę. Wspólnie wychowują syna Jędrzeja, a także pociechy w postaci bliźniaków – Ireny i Adama.

Wybrana dyskografia

W poniższej sekcji zaprezentowano wybrane pozycje dyskograficzne Andrzeja Rosiewicza, które ilustrują jego bogaty dorobek artystyczny. Oto niektóre z najważniejszych albumów:

  • „UFO” – „Żniwo”,
  • Asocjacja Hagaw i A. Rosiewicz,
  • Ach jak przyjemnie… i inne piosenki,
  • A. Rosiewicz: Dobry interes,
  • SPPT Chałturnik i A. Rosiewicz,
  • Rosiewicz ’97,
  • Cossack’s Songs by Andrzej and His Friends,
  • Tyson, Golota, blondynki i ja,
  • Godzina z Andrzejem Rosiewiczem.

Przypisy

  1. Katalog produktów | Internetowa Księgarnia katolicka Familis [online], familis.pl [dostęp 22.04.2024 r.]
  2. Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Jaka to melodia? - odc. 4999 [online], www.tvp.pl [dostęp 12.06.2023 r.]
  3. Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Rewia Gwiazd: Andrzej Rosiewicz cz. 1 [online], www.tvp.pl [dostęp 29.01.2023 r.]
  4. Koncerty: Rewia Gwiazd: Andrzej Rosiewicz, cz. 2 - programy, Oglądaj na VOD TVP [online], TVP VOD [dostęp 29.01.2023 r.]
  5. Wojciech Rylski: Absolwenci Reytana 1962. wne.uw.edu.pl. [dostęp 02.08.2021 r.]
  6. Życiorys Andrzeja Rosiewicza. znanegwiazdy.pl. [dostęp 16.06.2021 r.]
  7. Wręczenie Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. mkidn.gov.pl, 09.01.2015 r. [dostęp 02.08.2021 r.]
  8. Michał Wojtczak, Rosiewicz do samorządu, „Gazeta Wyborcza – Stołeczna”, 27–28.09.2014 r., s. 4.
  9. Panie i Panowie: śmiech to zdrowie (rozmawiała: Anna Zalech), „Szlachetne Zdrowie”, nr 7 (17), lipiec 2020 r., s. 22.
  10. Pod szczęśliwą Gwiazdą: Andrzej Rosiewicz!. Centrum Promocji Kultury, 09.04.2014 r. [dostęp 13.05.2020 r.]
  11. DnI 1963: Festiwalowe podium. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 1963–2017 we wspomnieniach artystów. 2018, s. 68–70.
  12. Andrzej Rosiewicz. rmf.fm [dostęp 12.05.2020 r.]
  13. Notacje – Andrzej Rosiewicz. Śpiewa, tańczy i prześmiewa. TVP. [dostęp 03.07.2020 r.]
  14. Rosiewicz do 50. mieszkał z matką! Teraz ma troje dzieci. fakt.pl. [dostęp 03.07.2020 r.]
  15. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Komitet Wyborczy Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski. pkw.gov.pl. [dostęp 15.04.2019 r.]
  16. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Wyniki komitetów. pkw.gov.pl. [dostęp 27.05.2019 r.]
  17. XIII Festiwal Piosenki Radzieckiej Zielona Góra 1977: program b.n.s.
  18. Spotkanie twórców i artystów polskiej estrady. „Nowiny”, 146, s. 2, 02.07.1979 r.
  19. Kronika XX wieku. Warszawa: Wydawnictwo „Kronika”, 1991, s. 1288.
  20. Michaił Gorbaczow w Krakowie i w Poroninie. „Nowiny”. Nr 162, s. 1, 13.07.1988 r.
  21. Wieje wiosna. „Nowiny”. Nr 164, s. 5, 15.07.1988 r.
  22. „Niedziela” z 2008, nr 37, s. 30–31.
  23. Dariusz Zaborek: Cztery Ziobra i dobra (wywiad z Andrzejem Rosiewiczem). wyborcza.pl, 18.09.2007 r. [dostęp 02.08.2021 r.]
  24. Wybory 2004. pkw.gov.pl. [dostęp 03.07.2020 r.]

Oceń: Andrzej Rosiewicz

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:10