Andrzej Kułakowski to wybitna postać w polskiej medycynie, urodzony 10 sierpnia 1929 roku w Warszawie. Jako lekarz, specjalizuje się w chirurgii onkologicznej, co czyni go ekspertem w tej dziedzinie. Jego kariera akademicka obejmuje tytuł profesora nauk medycznych, a jego wiedza i doświadczenie są nieocenione w polskim środowisku medycznym.
Warto podkreślić, że był uczniem Tadeusza Koszarowskiego, co miało istotny wpływ na jego rozwój zawodowy i podejście do medycyny. Andrzej Kułakowski został odznaczony Orderem Orła Białego, co dodatkowo potwierdza jego znaczenie i osiągnięcia w dziedzinie chirurgii onkologicznej.
Życiorys
Andrzej Kułakowski, w trudnym okresie II wojny światowej, aktywnie uczestniczył w działalności konspiracyjnego harcerstwa, a także zaangażował się w Narodową Organizację Wojskową oraz Armii Krajowej. Po wojnie, w 1948 roku, zakończył edukację w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, co otworzyło mu drogę do przyszłej kariery. Kolejny krok to podjęcie studiów medycznych, które zakończył z sukcesem w 1953 roku na Akademii Medycznej w Warszawie.
W tym samym roku rozpoczął pracę w Klinice Chirurgicznej Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, której kierownikiem był Tadeusz Koszarowski. Andrzej Kułakowski rozwijał swoje umiejętności i specjalizował się w chirurgii, uzyskując I stopień w 1959 roku oraz specjalizację z chirurgii onkologicznej w 1961 roku. W międzyczasie zdobywał kolejne stopnie naukowe, doktora w 1964, a następnie doktora habilitowanego w 1978 roku. Był to także czas, gdy pełnił obowiązki profesora nadzwyczajnego (1978) oraz zwyczajnego (1986).
W 1993 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych, co stanowiło ukoronowanie jego dorobku akademickiego. W 1972 roku objął stanowisko kierownika kliniki, a w latach 1991-1998 piastował funkcję dyrektora Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.
W swojej karierze Kułakowski szczególnie specjalizował się w leczeniu nowotworów piersi, w tym w operacjach odtwórczych po mastektomii i rehabilitacji pooperacyjnej. Zajmował się także nowotworami głowy i szyi, rakiem przełyku, operacjami jelita grubego oraz resekcją miąższu wątroby.
W trakcie sierpniowych wydarzeń w 1980 roku aktywnie przyłączył się do apelu skierowanego przez 64 naukowców, literatów i publicystów do władz komunistycznych, wzywając do dialogu z protestującymi robotnikami. Pełnił ponadto rolę prezydenta Organizacji Europejskich Instytutów Onkologii. Był członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, a także założycielem i prezesem Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.
Odznaczenia i wyróżnienia
W 2020 roku prezydent Andrzej Duda, w dowód uznania dla znaczących osiągnięć w dziedzinie onkologii, a także za działalność, która przynosiła korzyści dla kraju, przyznał Andrzejowi Kułakowskiemu Order Orła Białego. Jest to jedno z najwyższych odznaczeń w Polsce, które podkreśla nie tylko indywidualne zasługi, ale także wpływ na rozwój nauki w kraju.
W swojej karierze Andrzej Kułakowski został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim (1995) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą (2001) Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie to jest dowodem na jego wybitne osiągnięcia oraz zaangażowanie w rozwój polskiej medycyny. Otrzymał także tytuł doktora honoris causa Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, co dodatkowo potwierdza jego znaczenie w środowisku akademickim.
W okresie PRL Kułakowski zdobył również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Krzyż Zasługi, co świadczy o jego długotrwałym i prorozwojowym zaangażowaniu w życie społeczne oraz naukowe kraju.
Przypisy
- Apel (64 intelektualistów wraz z załączonym suplementem zawierającym nazwiska sygnatariuszy apelu). karta.org.pl. [dostęp 26.09.2020 r.]
- Ordery Orła Białego w Święto Narodowe Trzeciego Maja. prezydent.pl, 03.05.2020 r. [dostęp 03.05.2020 r.]
- a b Prof. zw. dr hab. Andrzej Kułakowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 03.04.2015 r.]
- a b c d e f g Jan Berner. Andrzej Kułakowski – uczeń i następca Profesora Tadeusza Koszarowskiego. „Nowotwory. Journal of Oncology”. Nr 3, 2009 r. [dostęp 02.04.2015 r.] brak numeru strony
- M.P. z 2001 r. nr 24, poz. 418
- M.P. z 1996 r. nr 15, poz. 192
- Kto jest kim w Polsce. Warszawa: 1989, s. 669.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Zofia Mostowska | Jan Kossakowski (lekarz) | Łukasz Szumowski | Jan Libchen | Anna Członkowska | Maurycy Urstein | Leon Kazimierz Ostaszewski | Piotr Henryk Skarżyński | Ewa Pronicka | Marek Kośmicki | Jakub Ettinger | Stanisław Marczewski | Stefania Chodkowska | Feliks Sommer | Samuel Goldflam | Mieczysław Podgórski (lekarz) | Izydor Krzemicki | Stefan Sterling-Okuniewski | Tadeusz Brzeziński (lekarz) | Ludwik GundlachOceń: Andrzej Kułakowski