Alicja Honorata Przyłuska-Fiszer, urodzona 30 maja 1955 roku w stolicy Polski, Warszawie, jest znaczącą postacią w obszarze edukacji oraz nauk humanistycznych. Obecnie zajmuje stanowisko rektora Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie przyczynia się do kształcenia przyszłych pokoleń specjalistów w zakresie wychowania fizycznego i sportu.
Jako doktor habilitowany nauk humanistycznych, jest również związana z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie prowadzi badania oraz wykłady, dzieląc się swoją wiedzą z szerokim gronem studentów i współpracowników. Jej wkład w rozwój akademicki oraz profesjonalny w tej dziedzinie jest nieoceniony.
Życiorys
Absolwentka IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, Alicja Przyłuska-Fiszer завершил studia filozoficzne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w 1978 roku. W latach 1980–1983 realizowała studia doktoranckie w zakresie filozofii w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, co zaowocowało uzyskaniem stopnia doktora nauk humanistycznych w 1984 roku. W 1998 roku osiągnęła również stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych na Wydziale Filozofii i Socjologii UW.
W ciągu swojej kariery uzyskała 3 międzynarodowe stypendia naukowe, w tym dwukrotnie The Nuffield Foundation grant w celu badań bioetycznych (1992, 1993) oraz TEMPUS Individual Mobility Grant (1995). Jej praktyki naukowe obejmowały między innymi Centre for Philosophy and Health Care na Uniwersytecie Walijskim w Swansea (1992), The Hastings Center w Briarcliff Manor w Nowym Jorku (1993) oraz Catholic University of Nijmegen w Holandii (1995).
W latach 1978–1979 Alicja Przyłuska-Fiszer pracowała jako asystent w Zakładzie Badań Socjologicznych i Wychowania Instytutu Polityki Naukowej, Postępu Technicznego i Szkolnictwa Wyższego. Od 1984 roku, z pewnym okresem przerwy, jest związana z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie początkowo zatrudniona była jako adiunkt w Zakładzie Filozofii i Socjologii na Wydziale Wychowania Fizycznego, a od 1998 roku w Katedrze Psychospołecznych Podstaw Rehabilitacji na Wydziale Rehabilitacji. W 1999 roku została mianowana na stanowisko profesora nadzwyczajnego, a od 2002 roku kieruje Zakładem Filozofii Medycyny i Bioetyki, który wcześniej funkcjonował jako Pracownia Bioetyki.
Współuczestniczyła w realizacji czterech istotnych międzynarodowych projektów badawczych z dziedziny bioetyki, które były finansowane przez Komisję Europejską (1994–1995), Fundację Stefana Batorego (2003) oraz Oxford Outcomes (2003–2004). W Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie pełniła funkcję kierownika trzech projektów badań własnych oraz jednego projektu badań statutowych, a także uczestniczyła w dwóch badaniach statutowych jako wykonawca.
Alicja Przyłuska-Fiszer jest autorką dwóch monografii, w tym pracy habilitacyjnej 'Etyczne aspekty sporu o przerywanie ciąży’ (1997), 45 artykułów oraz rozdziałów w książkach, w tym 7 w języku angielskim i niemieckim, a także 5 przekładów naukowych. Jej aktywność obejmowała również ponad 50 konferencji naukowych, na których prezentowała swoje badania.
Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego (PTF), European Society for Philosophy of Medicine and Health (ESPMH) oraz współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Bioetycznego (PTB). Angażuje się w prace Rady Programowej czasopisma 'Człowiek – Niepełnosprawność – Społeczeństwo’ i 'Krytyka Lekarska’ oraz Komitetu Reakcyjnego 'Wychowanie Fizyczne i Sport’.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się w obszarze bioetyki, etyki normatywnej i metaetyki, a także na etycznych oraz filozoficznych problemach biologii i medycyny. Prowadziła wykłady, ćwiczenia i seminaria z historii filozofii oraz etyki dla studentów kierunku wychowanie fizyczne (AWF), zajęcia dotyczące deontologii lekarskiej, jak również filozofii i etyki medycznej dla studentów medycyny (AM) oraz wykłady z zakresu bioetyki dla studentów prawa na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Prowadzi seminaria z deontologii lekarskiej i bioetyki dla lekarzy, pielęgniarek i rzeczników odpowiedzialności zawodowej (CMKP).
Przyłuska-Fiszer opracowała program zajęć z etyki, filozofii medycyny i bioetyki dla studentów rehabilitacji, a także prowadzi wykłady z bioetyki na kursach podyplomowych (UW, WSPS, AWF) oraz etyki badań naukowych na studiach doktoranckich. Została promotorem wyróżnionej pracy doktorskiej (2007) na Wydziale Rehabilitacji AWF w Warszawie (drugi przewód w toku) oraz promotorem wielu prac magisterskich.
W latach 1998–2005 była członkiem Senackiej Komisji Badań Naukowych, a w swojej karierze w latach 1999–2005 pełniła obowiązki prodziekana ds. nauki na Wydziale Rehabilitacji AWF, koordynując Program Sokrates oraz przewodnicząc Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Przez dwie kadencje przewodniczyła Senackiej Komisji ds. Etyki Badań Naukowych. W kadencji 2005–2008 pełniła rolę prorektora ds. studenckich Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W 1999 roku wyróżniona została nagrodą indywidualną Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki za dorobek naukowy, a w 2007 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. W kadencji 2008–2012 sprawowała funkcję rektora Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie i jej działalność obejmowała również członkostwo w Komitecie Bioetyki PAN.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Iwona Sowińska-Grabowski | Zdzisław Marciniak | Jolanta Brach-Czaina | Augustyn Jakubisiak | Wanda Zalewska | Janusz Libicki | Jadwiga Bryła | Irena Gieysztorowa (historyk) | Władysław Dziewulski (astronom) | Katarzyna Bratkowska | Bogdan Mizieliński | Iwona Jasser | Dariusz Gawin | Eugeniusz Grabda | Maria Okońska | Romuald Zabielski | Nemezjusz Mateusz Pazio | Hanna Wehr | Andrzej Zieniewicz | Karol BrzozowskiOceń: Alicja Przyłuska-Fiszer