Jolanta Brach-Czaina


Jolanta Brach-Czaina, urodzona w Warszawie, była wybitną polską filozofką i feministką, która swoją pasją i wiedzą zyskała uznanie w środowisku akademickim. Zmarła 16 marca 2021 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy oraz wpływ na rozwój myśli filozoficznej.

Jako profesor filozofii oraz wieloletnia wykładowczyni, swoją pracą znacząco przyczyniła się do kształcenia wielu pokoleń studentów. W swojej twórczości zajmowała się różnorodnymi tematami, w tym estetyką, filozofią sztuki i kultury, antropologią oraz gender studies, co sprawiło, że jej książki stały się istotnym punktem odniesienia dla badań w tych dziedzinach.

Życiorys

Jolanta Brach-Czaina, jak sama siebie określa, to córka Ireny, wnuczka Bronisławy oraz prawnuczka Ludwiki. Jej życie rozpoczęło się w Warszawie. W 1955 roku ukończyła Liceum im. Klementyny Hoffmanowej, a następnie, w latach 1955–1957, podjęła studia z zakresu fizyki. Z czasem jednak zdecydowała się na zmianę kierunku, przenosząc się na studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Dodatkowo, studiowała także reżyserię w Międzynarodowym Uniwersytecie Teatralnym w Paryżu.

W Szkole Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN prowadziła seminarium pod tytułem „Kobiecość i męskość w kulturze współczesnej”, co zaowocowało publikacją książki „Od kobiety do mężczyzny i z powrotem. Rozważania o płci w kulturze”, wydanej w 1997 roku. Zajmowała również stanowisko wykładowcy na Uniwersytecie w Białymstoku, gdzie pełniła funkcję kierownika Zakładu Wychowania Estetycznego na Wydziale Pedagogiki i Psychologii, który powstał w 1978. W 1995 roku, za jej kadencji, zakład otrzymał nową nazwę – Zakład Kulturoznawstwa. Swoją karierę zawodową kontynuowała także na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie.

Do jej dorobku literackiego należy kilka książek, w tym „Szczeliny istnienia” (1992) oraz „Błony umysłu” (2003). Pierwsza z tych publikacji zdobyła wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w 1994 roku, zyskując miano „biblii feminizmu” oraz uznanie jako jedna z najważniejszych prac filozoficznych ostatnich lat.

„Jej wydany w 1992 esej Szczeliny istnienia był wydarzeniem literackim najwyższej rangi. Entuzjastycznie odebrany przez krytyków i wyróżniony nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Czytelnicy przyjmowali tę książkę w sposób niezwykle osobisty. Wydawało się, że przemawia ona różnymi językami egzystencji, że opisuje rozmaite doświadczenia – matki, więźnia, ofiary, umierającego i przychodzącego na świat. W istocie esej Brach-Czainy mówił o egzystencji, o tym, co znaczy, że coś jest, że jestem, że ktoś jest. Być – to według autorki podejmować wysiłek istnienia. Porządkować. Krzątać się. Troszczyć się i zabiegać. W perspektywie egzystencjalnej ciekawy jest nie tylko wysiłek intelektualny, wysiłek pisarza i filozofa. Ciekawa jest także codzienna egzystencja, zwyczajne bycie. W ten sposób dowartościowane zostało to, co zwykle uchodzi obserwacji: codzienna krzątanina, sfera działań podejmowanych przez zwykłych ludzi, wysiłek kobiety. Książkę Brach-Czainy nazwano „biblią feminizmu”, w kręgu badań feministycznych pełniła ona rolę intelektualnego bodźca. Esej okazał się inspirujący także dla refleksji historycznoliterackiej. Dzięki niemu wydobyto na światło dzienne egzystencjalne przesłanie poezji Różewicza i Białoszewskiego. Książka Brach-Czainy to jedna z najważniejszych prac ostatniego półwiecza. Kongenialne połączenie filozoficznej precyzji i poetyckiego słowa. Intelektualnej nośności i literackiego uniwersalizmu. Arcydzieło.”

Publikacje

Jolanta Brach-Czaina jest autorką wielu wpływowych publikacji, które znacząco przyczyniły się do rozwoju myśli teatralnej oraz filozoficznej. Poniżej przedstawiamy jej najważniejsze dzieła:

  • Na drogach dwudziestowiecznej myśli teatralnej, 1975,
  • Etos nowej sztuki, Warszawa: PWN, 1984,
  • Estetyka pragnień, Lublin: Wydawnictwo Lubelskie, 1988,
  • Twórczy odbiór sztuki, Białystok: Dział Wydawnictw Filii UW, 1992,
  • Szczeliny istnienia, Warszawa: PIW, 1992; Kraków: eFKa 1998, 2006, wznowienie – wydawnictwo Dowody na Istnienie, 2018, ISBN 978-83-65970-25-1,
  • Primum philosophari, Warszawa: Oficyna Naukowa, 1993,
  • Od kobiety do mężczyzny i z powrotem: rozważania o płci w kulturze (red.), Białystok: Trans Humana, 1997,
  • Błony umysłu, Warszawa: Sic!, 2003.

Przypisy

  1. Wyborcza.pl [online], bialystok.wyborcza.pl [dostęp 26.03.2021 r.]
  2. Jolanta Brach-Czaina, Życie i twórczość [online], Culture.pl [dostęp 25.03.2021 r.]
  3. IngaI. Iwasiów, Umarła Jolanta, córka Ireny... [online], wyborcza.pl [dostęp 22.03.2021 r.]
  4. Archiwa: JOLANTA BRACH-CZAINA [online], Dowody na Istnienie [dostęp 22.03.2021 r.]
  5. SZCZELINY ISTNIENIA [online], Dowody na Istnienie [dostęp 22.03.2021 r.]
  6. Jola Brach-Czaina, Warszawa, 20.03.2021 – pozostałe [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 20.03.2021 r.]
  7. a b Jolanta Brach-Czaina. Instytut Książki. [dostęp 12.11.2019 r.]

Oceń: Jolanta Brach-Czaina

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:23