Romuald Zabielski


Romuald Zabielski, urodzony w 1960 roku w Warszawie, jest jednym z najbardziej uznawanych naukowców w dziedzinie weterynarii w Polsce. Jako członek korespondent Polskiej Akademii Nauk (PAN), pełnił również funkcję wiceprezesa tej instytucji w kadencji 2019–2022. Jego działalność akademicka obejmuje wykłady oraz badania prowadzone na Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego.

Jego wkład w rozwój weterynarii oraz zaangażowanie w działalność naukową czynią go znaczącą postacią w środowisku akademickim, przyczyniając się do postępu i innowacji w tej dziedzinie.

Kariera zawodowa

W 1984 roku Romuald Zabielski uzyskał tytuł lekarza weterynarii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z siedzibą w Warszawie. Cztery lata po tym, otrzymał tytuł doktora nauk weterynaryjnych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej tej samej uczelni. W późniejszych latach, w 1995 roku, osiągnął stopień doktora habilitowanego, a w 1998 roku został profesorem nadzwyczajnym nauk weterynaryjnych. Najwyższy tytuł – profesora zwyczajnego – przyznano mu w roku 2008.

W okresie od 1999 do 2004 roku, Zabielski zasiadał na stanowisku docenta w Instytucie Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii Nauk, znajdującym się w Jabłonnie. Od 2013 roku jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

W trakcie swojej kariery był stypendystą licznych uczelni za granicą, przede wszystkim w Japonii. Korzystał z programów edukacyjnych takich jak Monbusho oraz JSPS (Rakuno Gakuen University oraz Narodowy Instytut Nauk Fizjologicznych, Japonia, 1991–1994), a także MESR (Institut national de la recherche agronomique we Francji, 1996–1997) oraz STINT (Uniwersytet w Lund, Szwecja, 1997–1998).

Pełnił także funkcję profesora wizytującego w kilku renomowanych instytucjach, takich jak Rakuno Gakuen University, Macquarie University, Uniwersytet Hokkaido, University of Shizuoka oraz Nihon University.

Pełnione ważniejsze funkcje

  • wiceprezes Polskiej Akademii Nauk w latach 2019–2022,
  • przewodniczący Rady Kuratorów Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk od 2015 do 2018 roku,
  • prodziekan ds. studiów obcojęzycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie w latach 2007–2016,
  • przewodniczący Senackiej Komisji Oceny Pracowników Jednostek Międzywydziałowych SGGW w latach 2008–2016,
  • dyrektor Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN w Jabłonnie od 1999 do 2003 roku,
  • wiceprezes Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego w latach 2008–2014,
  • członek Komisji Ewaluacji Jednostek Naukowych w latach 2013–2016.

Wyróżnienia

Romuald Zabielski otrzymał szereg nagród i wyróżnień, które podkreślają jego osiągnięcia w dziedzinie nauki. Oto lista jego znaczących osiągnięć:

  • nagroda Premiera RP za pracę habilitacyjną w roku 1996,
  • nagroda Przewodniczącego Wydziału V PAN przyznana w latach 1999 i 2004,
  • nagrody Rektora SGGW, które zdobył w latach 1989, 1990, 2004, 2007, 2008, 2009 oraz 2012,
  • nagroda Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych w latach 1990 oraz 2008,
  • srebrny medal za długoletnią służbę, który otrzymał w 2008 roku,
  • medal KEN, przyznany w 2009,
  • tytuł Zasłużony dla SGGW nadany w 2008 roku,
  • srebrny medal za innowacje otrzymany w Seulu w 2009 roku,
  • nagroda MNiSW, przyznana w 2012 roku,
  • medal Napoleona Cybulskiego Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego zdobyty w 2014 roku.

Dokonania naukowe

Romuald Zabielski jest uznawanym liderem w wielu dziedzinach naukowych, którego wkład w rozwój wiedzy jest wyjątkowy. Jako promotor, uzyskał tytuł dla 10 doktorantów, w tym dwóch stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Warto dodać, że jeden z jego doktorantów był stypendystą rządu Rzeczypospolitej Polskiej, pochodzącym z Chin, a inny obronił pracę w ramach podwójnego doktoratu w programie cotutelle-de-these, współpracując ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetem Rennes we Francji.

Jego dorobek naukowy jest imponujący, z ponad 200 publikacjami, w tym 160 z sieci Journal Citation Reports. Zabielski pełnił również rolę redaktora oraz współautora znaczących monografii, takich jak „Biology in Growing Animals” (tom I-IV, Elsevier) oraz „Sterowanie rozwojem układu pokarmowego…” opublikowanej przez PWRiL. Dodatkowo napisał podręcznik „Fizjologia noworodka z elementami patofizjologii” również wydany przez PWRiL.

Do najważniejszych osiągnięć naukowych Romualda Zabielskiego należy opisanie cyklicznej aktywności sekrecyjnej oraz motorycznej w układzie pokarmowym u noworodków. Badał także neurohormonalne mechanizmy regulujące wydzielanie soków trzustkowych oraz motorykę żołądka i jelit, które są uzależnione od hormonów jelitowych oraz działania nerwu błędnego. Dodatkowo, jego prace skupiają się na analizie różnic rozwoju przewodu pokarmowego u nowo narodzonych prosiąt cierpiących na zespół wewnątrzmacicznego zaburzenia rozwoju (IUGR). Opracował również innowacyjne dodatki do pasz dla zwierząt gospodarskich, zdobywając 12 patentów, z czego dwa zostały przyznane przez Europejskie Biuro Patentowe (EPO).

Działalność pozanaukowa

Romuald Zabielski to wybitny twórca i pasjonat fotografii, który posiada na swoim koncie wiele cennych publikacji. Jako autor oraz współautor stworzył liczne książki i albumy fotograficzne, które cieszą się dużą popularnością wśród miłośników przyrody oraz podróży. Wśród jego dzieł można wymienić takie pozycje jak: „Moje Tatry”, „Japonia na nowo – po raz pierwszy odkryta”, „Duchy Tatr” oraz „Sakura w ogrodzie”.

Oprócz działalności pisarskiej, zabrał głos w sztuce wizualnej, organizując wystawy fotograficzne w różnych miastach, m.in. w Warszawie, Olsztynie, Kościelisku oraz Zakopanem. Jego prace były prezentowane na kilkunastu wystawach, co potwierdza jego znaczącą pozycję w świecie fotografii.

Co więcej, Romuald Zabielski jest inicjatorem i współorganizatorem Miesiąca Japońskiego w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, co wskazuje na jego zaangażowanie w promowanie kultury japońskiej i jej piękna poprzez sztukę i przyrodę.

Przypisy

  1. Władze Wydziału Medycyny Weterynaryjnej | [online], sggw.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
  2. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za działalność naukową, wdrożeniową lub artystyczną – Nagrody Premiera – BIP Rady Ministrów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów [online], bip.kprm.gov.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  3. Sterowanie rozwojem układu pokarmowego u nowo narodzonych ssaków – zabielski Romuald (red.) – Romuald Zabielski (25731) – Lubimyczytać.pl [online], lubimyczytac.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  4. Instytucja Naukowa – Korespondenci [online], www.instytucja.pan.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  5. Wiceprezesi. PAN, 2019. [dostęp 25.01.2019 r.]
  6. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 12.07.2017 r.]
  7. http://www.nauka.gov.pl/komitet-ewaluacji-jednostek-naukowych-main/

Oceń: Romuald Zabielski

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:13