Iwona Sowińska-Grabowski


Iwona Sowińska-Grabowski, znana wcześniej jako Szenwic, urodziła się 15 września 1929 roku w Warszawie. Jej życie zakończyło się 8 grudnia 1989 roku. Była wybitną filolożką specjalizującą się w slawistyce oraz anglistyce, co czyni ją istotną postacią w polskiej nauce językowej.

Jej prace i badania przyczyniły się do pogłębienia wiedzy w dziedzinach, którymi się zajmowała, a także do popularyzowania języków słowiańskich oraz angielskiego. Warto zapoznać się z jej osiągnięciami, które miały znaczący wpływ na rozwój tych kierunków naukowych w Polsce.

Życiorys

Iwona Sowińska-Grabowski to znana postać w dziedzinie slawistyki i filologii. Urodziła się jako córka wybitnego profesora medycyny Wilhelma Sowińskiego oraz doktora filozofii Eugenii Sowińskiej. Po ukończeniu studiów z zakresu slawistyki, filologii angielskiej i romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskała doktorat w tej samej dziedzinie.

W latach 1953-1958 pracowała na macierzystej uczelni jako asystent. W 1958 roku zdecydowała się na emigrację do Kanady, gdzie z nostryfikowanym dyplomem rozpoczęła pracę wykładowcy na York University w Toronto. Już w 1969 roku uzyskała tytuł assistant professor, który odpowiada polskiemu tytułowi profesora nadzwyczajnego.

Iwona Sowińska-Grabowski intensywnie badała wpływ języka angielskiego na język polski. Należała do licznych stowarzyszeń oraz organizacji naukowych, w tym:

  • Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie,
  • Polski Instytut Naukowy w Ameryce.

Na koniec swojego życia znalazła spokój w rodzinnym grobie naStarych Powązkach (kwatera 82-1-22), gdzie została pochowana. Jej dorobek naukowy oraz wkład w rozwój slawistyki pozostaną na zawsze w pamięci wielu badaczy i studentów.

Przypisy

  1. RyszardR. Tyndorf RyszardR., ZygmuntZ. Zieliński ZygmuntZ., Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy The Testimony of Survivors and Rescuers, vol. 1 i 2, Wydawnictwo KUL, 2023 r., s. 194, ISBN 978-83-8288-040-3 [dostęp 19.04.2023 r.] (ang.).
  2. Cmentarz Stare Powązki: WILHELM SOWIŃSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 25.04.2020 r].
  3. Wilhelm Włodzimierz Sowiński (Szenwic), Internetowy Polski Słownik Biograficzny.
  4. Wybór członków Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Polskie Towarzystwo Naukowe na Ojczyźnie s. 115. docplayer.pl. [dostęp 13.11.2016 r.]

Oceń: Iwona Sowińska-Grabowski

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:7