Stare Świdry


Stare Świdry to interesujące osiedle, które znajduje się w północno-wschodniej części stolicy Polski, Warszawy. To miejsce, usytuowane w Białołęce, wyróżnia się unikalnym charakterem oraz przyjazną atmosferą, co czyni je atrakcyjnym dla mieszkańców oraz turystów.

Opis

W ciągu pierwszej połowy XX wieku, Stare Świdry funkcjonowały jako wieś znajdująca się w pobliżu Warszawy. Tuż obok, w tym samym czasie, powstała inna wieś, która dzisiaj również jest osiedlem – Nowe Świdry. W roku 1951, zarówno Stare, jak i Nowe Świdry zostały włączone do stolicy, razem z innymi sąsiadującymi miejscowościami.

Podczas niemieckiej okupacji, w Starych Świdrach utworzono getto dla ludności żydowskiej, a jego mieszkańcy zostali tragicznie zamordowani podczas likwidacji getta w 1942 roku.

Osiedle leży malowniczo nad Wisłą, pomiędzy wałami a ulicą Modlińską. W ramach Miejskiego Systemu Informacji, Stare Świdry są częścią obszaru Tarchomin. Charakteryzuje się ono dużymi powierzchniami zajmowanymi przez nieczynną obecnie Fabrykę Domów. Oprócz niej, można tu spotkać domy jednorodzinne i resztki wiejskich zabudowań.

Na terenie osiedla przebiega ważna trasa, łącząca most Marii Skłodowskiej-Curie (Północny) z ulicą Obrazkową oraz pozostałą częścią Białołęki. Wzdłuż tej trasy znajduje się linia tramwajowa, która umożliwia dojazd z Tarchomina do Młocin znajdujących się po lewej stronie Wisły.

Stare Świdry są jednym z czternastu miejsc, które Urząd m.st. Warszawy wytypował do dalszego rozwoju w ramach obszaru zurbanizowanego.

Przypisy

  1. Jak w przyszłości będzie wyglądał obszar Starych Świdrów?. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. 22.02.2019 r. [dostęp 26.02.2019 r.]
  2. Główny Urząd Statystyczny - Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju. [dostęp 18.06.2009 r.]
  3. Czesław Pilichowski: Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939–1945. Informator encyklopedyczny. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979 r. s. 556. ISBN 83-01-00065-1.
  4. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 05.05.1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199).

Oceń: Stare Świdry

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:8