Skocznia (Warszawa)


Skocznia, znana także jako Puławska-Skocznia, to interesujące osiedle znajdujące się w obrębie dzielnicy Mokotów w Warszawie. Ta lokalizacja oferuje zarówno bogate możliwości mieszkalne, jak i dostęp do licznych udogodnień, które czynią ją atrakcyjnym miejscem do życia.

Warto zwrócić uwagę na charakterystykę tej okolicy, która łączy w sobie urok miejskiego życia z zieleńmi parków i przestrzeniami rekreacyjnymi.

Położenie i charakterystyka

Osiedle Skocznia znajduje się na Mokotowie, w sercu stolicy Polski, w obrębie obszaru Miejskiego Systemu Informacji Ksawerów. Miejsce to usytuowane jest w rejonie ulic Cieszyńskiej oraz Czerniowieckiej, nieopodal ulicy Puławskiej. Osiedle ulokowane jest na skraju skarpy warszawskiej, na terenach, które kiedyś były częścią wsi znanej jako Szopy Niemieckie. Od początku planowano, że stanie się to częścią nowego centrum Mokotowa.

Budowa osiedla miała miejsce w latach 1968–1975, a jego nazwa wywodzi się od skoczni narciarskiej, która była usytuowana w okolicy i zbudowana w końcu lat 50. XX wieku. Architektem odpowiedzialnym za projektowanie całego osiedla był Tadeusz Mrówczyński. Skocznia składa się z siedmiu bloków mieszkalnych, w tym trzech osiemnastokondygnacyjnych punktowców, które zostały wzniesione w nowoczesnej technologii monolitycznej, a także czterech dłuższych budynków o jedenastu kondygnacjach, które zrealizowano w technologii wielkopłytowej „J”.

Dodatkowo, w ramach osiedla stworzono pawilon handlowo-usługowy oraz budynek, który w 1971 roku przekazano do użytku jako siedzibę Szkoły Podstawowej nr 33 im. Wojsk Ochrony Powietrznej Kraju. Mieszkania w blokach zlokalizowane są pod adresami ulic Cieszyńska 1A, 2, 2A, 4, 5 oraz Bukowińska 26 i 26A. Osiedle planuje pomieścić 1020 mieszkań, co przekłada się na budę dla ponad 3 tysięcy mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 5 ha.

Początkowo osiedle przeznaczone było dla pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej, a jego budowa była realizowana przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego Południe. Z wysoko położonych bloków rozciąga się malowniczy widok na tereny Dolnego Mokotowa. Lech Chmielewski, autor „Przewodnika warszawskiego…” z 1987 roku, zauważył, że wysokie budynki mieszkalne, widziane od wschodniej strony po zmroku, tworzą „bez wątpienia jeden z ładniejszych widoków nowoczesnej warszawskiej architektury”.

Przypisy

  1. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Geoportal krajowy. geoportal.gov.pl. [dostęp 31.07.2022 r.]
  2. Historia szkoły podstawowej nr 33 im. WOPK [online] [dostęp 31.07.2022 r.]
  3. Rada Gminy Warszawa-Centrum, Uchwała Nr 389/XXXVI/96 Rady Gminy Warszawa-Centrum z dnia 19.09.1996 r. [online]
  4. a b c d e f g Lech Chmielewski: Przewodnik warszawski. Gawęda o nowej Warszawie. Warszawa: Agencja Omnipress i Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita", 1987, s. 73–74.
  5. Barbara B. Petrozin-Skowrońska (red.), Encyklopedia Warszawy, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 785.
  6. Jacek Cydzik: Rozwój przestrzenny Mokotowa w latach 1939–1945 [w:] Dzieje Mokotowa. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1972, s. 393.
  7. Jerzy Podlaski: Oświata i szkolnictwo na Mokotowie w okresie Polski Ludowej [w:] Dzieje Mokotowa. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1972, s. 334.
  8. Spod Wiechy, „Stolica” (12 (1111)), Warszawa, 23.03.1969 r., s. 9.

Oceń: Skocznia (Warszawa)

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:21