Przy Parku


Osiedle mieszkaniowe Przy Parku zlokalizowane jest w sercu warszawskiej Ochoty, co czyni je niezwykle atrakcyjnym miejscem do życia. Ta spokojna i zielona okolica jest doskonałym wyborem dla osób poszukujących komfortu i lokalnych udogodnień.

W granicach osiedla znajdują się warszawskie Szczęśliwice, które od południa sąsiadują z powyższym osiedlem poprzez ulicę Drawską, tworząc harmonijną całość. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną mieć bliskość do terenów zielonych.

Od strony zachodniej osiedle ogranicza ulica Kurhan, natomiast z wschodu sąsiaduje z aleją Bohaterów Września, co zapewnia łatwy dostęp do różnych atrakcji miejskich. Całość zajmuje powierzchnię około 10 ha, co sprawia, że mieszkańcy mogą cieszyć się przestronnymi terenami oraz komfortowymi warunkami do życia.

Bliskość parku Szczęśliwickiego dodaje wartości temu osiedlu, oferując mieszkańcom możliwość relaksu oraz aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Budowa

Historia osiedla sięga 1991 roku, kiedy to zarejestrowano dewelopera Min Hoong Development Co Pte Ltd Poland Spółka z o.o., działającego w ramach Min Hoong Development Singapore. Rok 1992 oznaczał rozpoczęcie prac budowlanych. W pierwszym etapie wzniesiono 76 różnorodnych domów jednorodzinnych, które obejmowały zarówno rezydencje wolnostojące, jak i budynki bliźniacze czy w zabudowie szeregowej.

Kolejnym kluczowym momentem była realizacja drugiego etapu budowy, który odbył się w latach 1998–2003. W jego ramach zbudowano 11 bloków mieszkalnych, wznoszących się na wysokość od 3 do 7 kondygnacji. Na szczególną uwagę zasługuje dwunasty budynek wielorodzinny, który powstał w 2011 roku i charakteryzował się różnorodną wysokością części budowlanych.

W zrealizowaniu tego projektu przyczynili się znakomici architekci, Danuta Rzewuska-Krupińska oraz Tadeusz Krupiński. Głównym wykonawcą prac budowlanych była firma Energopol-Centrum, natomiast ostatni etap budowy zrealizował Shanghai Construction Poland.

Charakterystyka

Osiedle to charakteryzuje się zamkniętym terenem oraz jest często postrzegane jako miejsce elitarne i ekskluzywne. Ze względu na powiązania dewelopera z Hongkongiem, zyskało miano chińskiego osiedla, a także bywa określane jako pierwsze polskie Chinatown. Choć nie stanowi źródła odrębnej dzielnicy zamieszkiwanej przez Chińczyków, jest wymieniane jako jedno z ich warszawskich skupisk. W pierwszej dekadzie XXI wieku mieszkało tam około 50–60 przedstawicieli tej narodowości, a obok polskojęzycznych nazw znajdowały się napisy w języku chińskim.

W przeszłości, na rogu ulic Kurhan i Drawskiej stała altana w kształcie chińskiej pagody. Co więcej, w 1995 roku wewnętrznym ulicom nadano nazwy nawiązujące do chińskiej kultury. W przybliżeniu równoleżnikowo leżą ulice Pandy i Złotego Smoka, podczas gdy południkowo ulice Chińskiej Róży, Cesarskiej Korony oraz Kwitnącego Sadu. Ulica Pandy została przedłużona na północny wschód w trakcie rozbudowy osiedla.

Osiedle ograniczone jest ulicami Kurhan (numer 4), Drawską (numery nieparzyste od 11 do 29A), a także aleją Bohaterów Września (numer 3). Całkowita powierzchnia osiedla wynosi około 10 hektarów. Od północy sąsiaduje z Osiedlem Zachodnim, które zostało również zbudowane w podobnym okresie. W XXI wieku w willach przy ulicy Drawskiej uruchomiono niepubliczne przedszkola, a w bloku przy ul. Pandy 13 ulokowała się formalna siedziba Uczelni Korczaka. W 2012 roku otwarto tam chińską restaurację.

Osiedle Przy Parku znajduje się na północ od parku Szczęśliwickiego, oddzielone od niego ulicą Drawską. Na zachód od parku, ulica Drawska krzyżuje się z ulicą Przy Parku, przy której usytuowane jest inne osiedle o podobnej nazwie, tj. Apartamenty Przy Parku.

Przypisy

  1. Plany nowych mieszkań [online], Min Hoong Developmnent [dostęp 30.01.2022 r.]
  2. Uchwała Nr XII/89/99 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 24.05.1999 r. w sprawie nadania nazwy ulicy w dzielnicy Ochota Gminy Warszawa-Centrum
  3. Uchwała Nr XIV/86/95 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 20.02.1995 r. w sprawie nadania nazwy ulic
  4. SabinaS. Toruńczyk-Ruiz, Znaczenie sąsiedztwa i koncentracji przestrzennej, „Biuletyn Migracyjny – Dodatek”, 2013, s. 1-2
  5. EdytaE. Różańska, WojciechW. Tymowski, Jak rozgryźć Chińczyka w Warszawie [online], Warszawa wyborcza.pl, 30.08.2008 r.
  6. AnthonyA. Chiu, Warszawa chińska [online], Kontynent Warszawa wielu kultur, 12.05.2011 r.
  7. ArturA. Zawisza, Poland made in China [online], Tygodnik Przegląd, 15.08.2011 r.
  8. Pekin Duck [online], Warszawa wyborcza.pl, 24.08.2012 r.
  9. Warszawa, Ochota, Przy Parku [online], Partners International
  10. Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka [online], Biuletyn Informacji Publicznej
  11. RMS Ochota II [online]
  12. Ochota [online], Info-Warszawa
  13. a b Nasza oferta [online], Min Hoong Development [dostęp 30.01.2022 r.]
  14. a b Inwestycje [online], Min Hoong Developmnent [dostęp 30.01.2022 r.]
  15. a b O firmie [online], Min Hoong Developmnent [dostęp 30.01.2022 r.]

Oceń: Przy Parku

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:11