Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie


Pomnik Wojciecha Korfantego jest znaczącym obiektem upamiętniającym ważną postać w historii Polski. Został zlokalizowany na skrzyżowaniu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola w Warszawie, co czyni go łatwo dostępnym dla turystów oraz mieszkańców.

Wojciech Korfanty, którego imię nosi ten pomnik, był polskim przywódcą narodowym Górnego Śląska. Jego działania miały kluczowe znaczenie dla kształtowania tożsamości regionalnej i walki o prawa Polaków w tym rejonie.

Historia

W 2014 roku podjęto decyzję, że pomnik Wojciecha Korfantego zostanie usytuowany na Trakcie Królewskim w Warszawie. W marcu 2018 roku zawarto porozumienie pomiędzy m.st. Warszawą a miastami z Górnego Śląska, które miało na celu zabezpieczenie funduszy na budowę pomnika. W dniu 4 czerwca 2018 roku ogłoszono konkurs na projekt pomnika, który spotkał się z dużym zainteresowaniem, ponieważ wpłynęło 11 różnych propozycji. Rozstrzygniecie konkursu miało miejsce 16 października 2018, a za najlepszy projekt uznano pracę Karola Badyny.

Ostateczna wersja pomnika została wykonana z patynowanego brązu i przedstawia Wojciecha Korfantego opierającego się na postumencie. Zamysł autora miał na celu symbolizowanie faktu, iż Korfanty nigdy za życia nie był stawiany na piedestale. Na pomniku umieszczono napis: „Wojciech Korfanty 1873–1939, polityk, chrześcijański demokrata”.

Pomnik usytuowano na Trakcie Królewskim, w rejonie zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykoli, w sąsiedztwie innych pomników uznawanych za „Ojców polskiej niepodległości”, w tym marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Uroczystość odsłonięcia pomnika miała miejsce 25 października 2019 roku, co zbiegło się z 101. rocznicą głośnego przemówienia Korfantego w Reichstagu. Wśród znamienitych gości obecnych na ceremonii byli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, oraz wnuk Korfantego, Feliks Korfanty.

Środki na budowę pomnika pochodziły z budżetu m.st. Warszawy oraz z darowizn zebranych w śląskich miejscowościach takich jak Bytom, Chorzów, Mikołów, Piekary Śląskie, Radzionków, Ruda Śląska, Siemianowice, Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Wyrów i Zabrze.

Przypisy

  1. Odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie – 25.10.2019 r. ipn.gov.pl. [dostęp 30.10.2019 r.]
  2. Odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego. www.prezydent.pl. [dostęp 30.10.2019 r.]
  3. Miasto uhonoruje wielkiego Ślązaka. W stolicy stanie pomnik Korfantego. warszawa.naszemiasto.pl. [dostęp 21.05.2019 r.]
  4. Tak ma wyglądać pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie. Bo w Polsce nigdy nie stanął na piedestale. dziennikzachodni.pl. [dostęp 21.05.2019 r.]
  5. Projekt pomnika Wojciecha Korfantego – wybrany. um.warszawa.pl. [dostęp 21.05.2019 r.]
  6. W Warszawie odsłonięto pomnik Wojciecha Korfantego. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. um.warszawa.pl, 25.10.2019 r. [dostęp 07.11.2019 r.]

Oceń: Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:23