Pomnik poświęcony udziałowi profesorów Politechniki Warszawskiej w akcji V1 i V2


Pomnik, który upamiętnia wkład profesorów Politechniki Warszawskiej w działania związane z akcji V1 i V2, to istotny element historii tej uczelni. Znajduje się on przed gmachem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, usytuowanym przy ul. Nowowiejskiej 15/19.

Monument ten stanowi hołd dla grupy pracowników naukowych, którzy w trudnych czasach II wojny światowej podejmowali wysiłki nad rozszyfrowaniem systemu radiowego odpowiedzialnego za sterowanie niemieckimi pociskami rakietowymi V1 i V2. Ich prace miały na celu zrozumienie technologii, która w tamtym czasie miała znaczący wpływ na przebieg konfliktu.

Warto zwrócić uwagę, że Politechnika Warszawska i jej pracownicy odegrali kluczową rolę w rozwoju technik elektronicznych, które są fundamentem współczesnej inżynierii oraz przemysłu.

Opis

Pomnik, który jest niezwykle istotnym świadectwem historii, został zaprojektowany przez Marka Łypaczewskiego. Jego forma przypomina prostopadłościan i ma białą, malowaną powierzchnię. Znajdujący się na północnej stronie monumentu napis, wykonany z żelaza, mówi:

Siłą nauki polskiej i odwagą społeczeństwa w akcji Armii Krajowej w latach 1942–1944 wykryto tajemnicę V1 i V2 przyczyniając się do zwycięstwa w II wojnie światowej.

Na południowej ścianie pomnika umieszczono nazwy miejsc, które są związane z akcją V1 i V2, takich jak Blizna, Peenemünde, Sarnaki, Wał Ruda oraz Warszawa.

Z kolei zachodnia ściana uhonorowuje kierowników akcji, Antoniego Kocjana i Stefana Waciórskiego, oraz grupę wywiadowczą „Lombard”. W szczególności wyróżnieni zostali profesorowie Politechniki Warszawskiej, którzy prowadzili badania nad systemami sterowania pocisków V1 i V2 – Janusz Groszkowski, Bohdan Stefanowski, Marcelego Struszyńskiego oraz Józefa Zawadzkiego. Dodatkowo w dolnej części monumentu znajdziemy stylizowane godło Polski.

Od strony wschodniej widnieje znak Polski Walczącej oraz husarskie pióra, co dodaje całości symboliki. Warto zaznaczyć, że pomnik został odsłonięty 30 listopada 1991 roku i od tego czasu stanowi ważny element pamięci historycznej.

Na mocy uchwały Senatu Politechniki Warszawskiej z kwietnia 2007 roku, obiekt wzbogacono o szklaną tablicę informacyjną. Tablica ta zawiera opis akcji w językach polskim i angielskim, co ma na celu przybliżenie tych wydarzeń szerszej publiczności. Treść napisu na tablicy odnosi się bezpośrednio do uchwały Senatu PW.

Przypisy

  1. Uchwała Senatu nr 178 XLVI 2007 (25.04.2007 r.). [w:] Politechnika Warszawska [on-line]. bip.pw.edu.pl, 22.02.2008 r. [dostęp 10.07.2014 r.]
  2. Tablica upamiętniająca akcję V1 i V2. [w:] Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy [on-line]. srodmiescie.art.pl. [dostęp 09.07.2014 r.]
  3. Biuletyn 05/2007. [w:] Biuletyn Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych [on-line]. elka.pw.edu.pl. s. 1, 3. [dostęp 10.07.2014 r.]
  4. Irena Grzesiuk-Olszewska: Warszawska rzeźba pomnikowa. Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2003 r., s. 175. ISBN 83-88973-59-2.

Oceń: Pomnik poświęcony udziałowi profesorów Politechniki Warszawskiej w akcji V1 i V2

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:6