Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk to niezwykła instytucja, która skupia się na badaniach związanych z ewolucją oraz paleontologią. Znajduje się ono w Pałacu Młodzieży, który zlokalizowany jest w Pałacu Kultury i Nauki w sercu Warszawy. Obiekt ten ma na celu przybliżenie odwiedzającym fascynującego świata ewolucji oraz bogactwa historii życia na Ziemi.
Opiekę nad Muzeum sprawuje renomowany Instytut Paleobiologii PAN, co gwarantuje wysoką jakość prezentowanych eksponatów oraz atrakcyjność oferty edukacyjnej. Warto zwrócić uwagę na bogactwo zarówno naukowych, jak i edukacyjnych inicjatyw, które pozwalają na zrozumienie skomplikowanych procesów ewolucyjnych, które kształtowały życie na naszej planecie.
Historia
W latach 1968–1984 w salach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie miała miejsce wystawa Dinozaury z Pustyni Gobi, która została zainicjowana przez Zofię Kielan-Jaworowską. Wydarzenie to prezentowało efekty polsko-mongolskich wypraw paleontologicznych na Pustynię Gobi z lat 1963–1971.
W roku 1984 Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk (PAN) przejął od Instytutu Zoologii PAN sale wystawowe w Pałacu Młodzieży, co zaowocowało utworzeniem Muzeum Ewolucji. Zaledwie rok później, w 1985, otworzono stałą ekspozycję Ewolucja na lądach, która powstała przy współpracy Zofii Kielan-Jaworowskiej i Andrzeja Sulimskiego oraz innych pracowników instytutu. Wystawa ta prezentowała wiele eksponatów zebranych podczas badawczych wypraw do Mongolii. Dodatkowo część ekspozycji była poświęcona współczesnym zwierzętom, w szczególności owadom i ptakom ze zbiorów Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.
W 2001 roku zainaugurowano nową wystawę, która koncentrowała się na odkryciach paleontologicznych z Krasiejowa, położonego nieopodal Opola, na cmentarzysku gadów oraz płazów triasowych. Ekspozycja ta obejmowała zarówno efekty badawcze, jak i rekonstrukcje różnych zwierząt wodnych i lądowych. W 2003 roku dział antropologiczny muzeum wzbogacił się o rekonstrukcję australopiteka. Dalsze zmiany miały miejsce w 2005, kiedy zakończono modernizację stałej wystawy, w wyniku której powstały nowe rekonstrukcje dinozaurów odkrytych w Mongolii.
W 2007 roku miała miejsce inauguracja nowej ekspozycji Muzeum i Instytutu Zoologii PAN pod tytułem Zabójcy bez winy, która prezentowała różnorodne drapieżniki. W 2009 roku, w związku z obchodami 150-lecia pierwszego wydania dzieła O powstawaniu gatunków autorstwa Karola Darwina, otwarto wystawę, która skupiała się na wyjściu kręgowców na ląd.
Najciekawsze eksponaty
W Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk znajduje się szereg fascynujących eksponatów, które przyciągają miłośników paleontologii oraz wszystkich zainteresowanych historią życia na Ziemi.
- dinozaury z Mongolii oraz ich jaja,
- gady i płazy pochodzące z Krasiejowa, w tym rekonstrukcje autorstwa Marty Szubert, obejmujące wielkie płazy tarczogłowe, takie jak metopozaury i cyklotozaury, oraz gady naczelne, do których należą fitozaury, aetozaury, teratozaury i „pradinozaury” – silezaury,
- praptaki, w tym odlew archeopteryksa, oraz pterozaury reprezentowane przez model pterodaktyla i ramforyncha, a także odlewy szkieletów dużych, wtórnie nielotnych ptaków, takich jak moa i diatryma,
- eksponaty dotyczące pochodzenia człowieka,
- gady morskie,
- odlew latimerii,
- ewolucja gadów, w tym sarkozuch, który jest rodzajem krokodyla,
- rekonstrukcje gatunków wymarłych, w tym model stegozaura.
Te różnorodne artefakty nie tylko ukazują bogactwo dawnych ekosystemów, ale także pomagają w zrozumieniu procesów ewolucyjnych, które wpłynęły na rozwój życia na naszej planecie.
Wydawnictwa
W 2009 roku zainaugurowano wydawanie czasopisma popularnonaukowego pt. „Rocznik Muzeum Ewolucji”.
Przypisy
- Rocznik Muzeum Ewolucji. [w:] Polska Akademia Nauk. Instytut Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego [on-line]. paleo.pan.pl. [dostęp 18.01.2014 r.]
- a b Dorota Folga-Januszewska: Muzea Warszawy. Przewodnik. Olszanica: Wydawnictwo BOSZ, 26.01.2012 r. ISBN 978-83-7576-159-7.
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Planetarium Niebo Kopernika | Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie | Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych | Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie | Muzeum Historii Polski w Warszawie | Muzeum Legii Warszawa im. Wiktora Bołby | Muzeum Niepodległości w Warszawie | Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie | Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego | Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie | Muzeum Teatralne w Warszawie | Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni | Muzeum Historii Żydów Polskich Polin | Galeria Raster | Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie | Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie | Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej | Muzeum Politechniki Warszawskiej | Muzeum NurkowaniaOceń: Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk