Muzeum Teatralne w Warszawie


Muzeum Teatralne, które znajduje się w sercu Warszawy, pełni rolę głównego muzeum poświęconego sztuce teatralnej w Polsce. Jego misją jest zbieranie oraz przechowywanie cennych zasobów, które przybliżają historię zarówno polskiego teatru, jak i jego międzynarodowych aspektów.

Instytucja ta odegrała istotną rolę w kultywowaniu i dokumentowaniu tradycji teatralnych w kraju, stając się ważnym miejscem dla badaczy, artystów oraz wszystkich zainteresowanych sztuką sceny.

Opis

Muzeum Teatralne w Warszawie ma bogatą historię sięgającą lat 1957–1966, kiedy to funkcjonowało jako oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Od roku 1965 instytucja ta znajduje się w gmachu Teatru Wielkiego, w przestrzeniach zaprojektowanych przez Mieczysława Pipreka. Warto dodać, że współzałożycielką muzeum była Ewa Jeglińska.

Muzeum angażuje się w różnorodne działania związane z gromadzeniem oraz opracowywaniem swoich zbiorów, a także organizowaniem wystaw i wydarzeń edukacyjnych. Kolekcja muzealna liczy dziesiątki tysięcy obiektów, wśród których znajdują się zarówno muzealia, jak i archiwalia. Zbiory dzielą się na wiele działów, takich jak: rzeźba, malarstwo, rysunek, grafika, pamiątki związane z wybitnymi osobistościami teatru, projekty scenograficzne, kostiumy, fotografie, płyty, rękopisy, dokumenty, afisze, programy, drukowane materiały, nuty oraz negatywy.

W muzeum istnieją również tematyczne archiwa, w tym Archiwum Teatru Polskiego oraz archiwa dedykowane postaciom takim jak Leon Schiller, Juliusz Osterwa, Jacek Woszczerowicz, Tadeusz Łomnicki oraz Archiwum Teatru STS.

Kierownicy tej instytucji to wybitni ludzie kultury i sztuki, wśród nich należy wymienić:

  • Eugeniusz Szwankowski,
  • Józef Szczublewski,
  • Ewa Makomaska-Moser,
  • Henryk Izydor Rogacki,
  • Marek Kwiatkowski,
  • Andrzej Kruczyński,
  • Monika Chudzikowska.

W muzeum pracowali również znani historycy teatru, tacy jak Janina Pudełek, Edward Krasiński, Jarosław Komorowski oraz Patryk Kencki.

Przypisy

  1. Ewa Jeglińska. nekrologi.wyborcza.pl, 14.03.2018 r. [dostęp 22.04.2018 r.]
  2. Andrzej Sołtan: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy i jego wkład w rozwój varsawianistyki [w:] 200 lat muzealnictwa warszawskiego. Dzieje i perspektywy. Warszawa: Arx Regia. Ośrodek Wydawniczy Zamku Królewskiego w Warszawie, 2006 r., s. 101. ISBN 978-83-7022-160-7.

Oceń: Muzeum Teatralne w Warszawie

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:9