Muzeum Zimnej Wojny to niepubliczna instytucja muzealna, która ukazuje niezwykle istotny okres w historii współczesnego świata. Znajduje się przy ul. Jezuickiej 1/3 w Warszawie, co czyni je dostępnym dla wszystkich zainteresowanych tematyką zimnej wojny.
To miejsce pozwala na odkrycie wydarzeń, które miały kluczowe znaczenie dla kształtowania współczesnych relacji międzynarodowych. W szczególności muzeum eksponuje wkład Polaków w proces obalenia komunizmu, ukazując lokalne perspektywy i doświadczenia związane z tym globalnym konfliktem. Warto odwiedzić to muzeum, aby lepiej zrozumieć kontekst historyczny oraz przygotowane wystawy.
Historia
Muzeum Zimnej Wojny, powstałe z inicjatywy Józefa Szaniawskiego w 2006 roku, miało swoje początki jako Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego. Przez wiele lat, do 2022 roku, zlokalizowane było przy ul. Kanonia. Po śmierci założyciela w 2012 roku, Fundacja Józefa Szaniawskiego, pod przewodnictwem jego syna, Filipa Frąckowiaka, przejęła odpowiedzialność za działalność muzeum.
W 2018 roku muzeum przeszło modernizację ekspozycji, co skutkowało nie tylko jej odświeżeniem, ale także zwiększeniem powierzchni wystawienniczej. Ważną zmianą w tym okresie była również zmiana nazwy na „Izba Pamięci Generała Kuklińskiego”.
W lutym 2022 roku zapowiedziano, że placówka zmieni swoją formułę, stając się Muzeum Zimnej Wojny im. Generała Kuklińskiego. Zakładano, że 30 czerwca 2022 roku muzeum przeniesie się pod nowy adres: ul. Jezuicka 1/3, znajdujący się w malowniczej okolicy warszawskiej Starówki.
Obecnie Muzeum Zimnej Wojny jest otwarte przez 6 dni w tygodniu. W nowym miejscu oferuje odwiedzającym możliwość zapoznania się z fascynującą historią zimnej wojny, kluczowymi postaciami oraz najważniejszymi datami i wydarzeniami z tego okresu. W muzeum znajdziemy szereg nowoczesnych multimediów, takich jak ekrany dotykowe, hologramy oraz gogle VR, a także oryginalne eksponaty związane z zimną wojną, w tym mapy, mundury, dokumenty, broń oraz przedmioty codziennego użytku z tego burzliwego okresu historii.
Działalność
Muzeum Zimnej Wojny, oprócz standardowych działań, jakimi są przyjęcia gości indywidualnych oraz grupowych w ramach swojej stałej ekspozycji, prowadzi również szereg innych inicjatyw.
Wśród nich znajdują się działania edukacyjne, które są adresowane do uczniów szkół podstawowych i średnich. Inicjatywy te mają na celu poszerzenie wiedzy o historii zimnej wojny oraz jej wpływie na współczesny świat.
Muzeum zajmuje się także publikacjami, które pozwalają na utrwalenie i upowszechnienie zgromadzonej wiedzy.
W ramach swojej działalności, instytucja organizuje wystawy tymczasowe, które są prezentowane zarówno w jej siedzibie, jak i poza nią, w kraju oraz za granicą. Wystawy te były pokazywane m.in. w prestiżowych obiektach, takich jak budynki Parlamentu Europejskiego, akademia West Point, czy siedziba brytyjskiej Izby Gmin.
Wiele z tych wystaw realizowanych jest we współpracy z różnymi partnerami, w tym z Archiwum Akt Nowych oraz Ronald Reagan Presidential Library, co znacznie wzbogaca ich wartość merytoryczną oraz zasięg działania.
Zbiory
W zbiorach muzeum można znaleźć wiele oryginalnych eksponatów, które odzwierciedlają historię zimnej wojny. Wśród szczególnie cennych obiektów występuje oryginał mapy sztabowej z 1970 roku, która ilustruje udział Ludowego Wojska Polskiego w planowanym ataku Układu Warszawskiego na zachód oraz południe Europy.
Na ekspozycji odnajdujemy również oryginalne podpisy znanych osobistości, takie jak Ronald’a Reagana i Buzz’a Aldrina z misji Apollo 11. Historia tego czasu jest również reprezentowana przez mundur pułkownika Kuklińskiego oraz szablę przekazaną przez premiera Jerzego Buzka w dniu przyjęcia Polski do NATO. Ważnym eksponatem jest także rentgen skafandra z misji Apollo 15, a także pośmiertna nominacja Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady z 2016 roku, którą przekazał Andrzej Duda.
Ważną część zbiorów stanowią liczne zdjęcia i filmy z epoki zimnej wojny, w tym materiały z niepublikowanymi wypowiedziami sowieckich oficerów. Swoje miejsce w muzeum zajmują również dokumenty i zdjęcia związane z prof. Józefem Szaniawskim, przyjacielem i pełnomocnikiem Ryszarda Kuklińskiego, który był założycielem Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego.
W grudniu 2021 roku muzeum wzbogaciło swoje zbiory o oryginał medalu Distinguished Intelligence Medal, który Kukliński otrzymał z rąk dyrektora CIA Williama Caseya w 1982 roku. Medal, będący prawdopodobnie jedynym tego rodzaju w Europie, został zaprezentowany podczas specjalnej wystawy tematycznej w dniach 11−20 lutego 2022 roku, upamiętniającej 18. rocznicę śmierci Kuklińskiego. Obecnie można go oglądać w Muzeum Zimnej Wojny.
Przypisy
- Nowy dyrektor [online], poland.us [dostęp 18.05.2022 r.]
- Modernizacja 2018 [online], www.pfn.org.pl [dostęp 18.05.2022 r.]
- Plany Muzeum Zimnej Wojny [online], radiowarszawa.com.pl [dostęp 18.05.2022 r.]
- a b c Działalność i zbiory muzeum [online], www.polska.travel [dostęp 18.05.2022 r.]
- Wystawa w Izbie Gmin [online], www.generalkuklinski.com [dostęp 18.05.2022 r.]
- Medal CIA [online], rdc.pl [dostęp 18.05.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie | Galeria Obok ZPAF | Muzeum Narodowe w Warszawie | Galeria Stereo | Salezjańskie Muzeum Misyjne w Warszawie | BayLab | Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka | Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski | Izba Pamięci Marii Kownackiej | Muzeum dla Dzieci | Muzeum Ziemi PAN w Warszawie | Muzeum Woli | Muzeum Warszawy | Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego | Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie | Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | Muzeum Niepodległości w Warszawie | Muzeum Legii Warszawa im. Wiktora Bołby | Muzeum Historii Polski w Warszawie | Państwowe Muzeum Archeologiczne w WarszawieOceń: Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie