Muzeum Woli to niezwykła instytucja kultury z siedzibą w Warszawie, zlokalizowana w dzielnicy Wola. Muzeum to powstało z myślą o dokumetowaniu bogatej historii tej lokalizacji oraz jej mieszkańców.
Jego założenie miało miejsce w 1974 roku i promowane było przez Oddział Wola Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, które odgrywało kluczową rolę w inicjatywie powstania muzeum. Muzeum Woli stanowi obecnie odrębny oddział Muzeum Warszawy, wzbogacając ofertę kulturalną stolicy.
Instytucja ta nie tylko gromadzi eksponaty, ale także organizuje różnorodne wystawy, które mają na celu ukazanie transformacji społeczno-kulturowych zachodzących na Woli na przestrzeni lat. Działa również na rzecz edukacji mieszkańców oraz turystów, oferując programy edukacyjne i kulturalne.
Siedziba
Muzyczne dziedzictwo i historia można odkryć zwiedzając siedzibę muzeum, pałac, który znajduje się na ul. Srebrnej. Wybudowany w 1880 roku z inicjatywy znanego rzeźbiarza Aleksandra Sikorskiego, pałac zachwyca swoją neorenesansową architekturą. W latach 2016–2019 przeszedł gruntowną modernizację, która obejmowała remont elewacji oraz nową aranżację przestrzeni wystawowych i biurowych. Co więcej, w trakcie tych prac zadbano także o dostosowanie wnętrza budynku do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.
Wystawy
W Muzeum Woli głównym punktem ekspozycji jest Gabinet Wolski. To stała wystawa, która szczegółowo przybliża historię tej dzielnicy, obejmując 15 kluczowych zagadnień. W jej skład wchodzą starannie wyselekcjonowane fotografie, obiekty muzealne, archiwalia oraz różnorodne artefakty. Ekspozycja ta ilustruje dzieje Woli, od czasów średniowiecznych do współczesności, zwracając uwagę na przemysłowe dziedzictwo oraz znaczącą rolę tego obszaru w procesie elekcji polskich królów.
Charakter oraz tytuł tej wystawy nawiązuje do kluczowej wystawy Rzeczy Warszawskie, która znajduje się w głównej siedzibie Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.
Oprócz ekspozycji stałej, muzeum organizuje również różnorodne wystawy czasowe, które przyciągają wielu odwiedzających. Oto przegląd ostatnich wydarzeń:
- 2019: Monochrome & Colour – fotografia Mary McCartney – Vogue Polska,
- 2019–2020: Wola w Muzeum,
- 2020–2021: Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku,
- 2020–2021: Odrodzenie obywatelskie. Solidarność w Warszawie 1980 – 1981 (online),
- 2021: Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz,
- 2022: Niech płyną! Inne rzeki Warszawy,
- 2022: Białoszewski nieosobny,
- 2023: Kim Lee. Królowa Warszawy.
Wszystkie te wystawy stanowią ważny element działalności muzeum, wzbogacając wiedzę o dziejach Woli oraz jej mieszkańców.
Kierownicy
Lista osób pełniących funkcję kierowników Muzeum Woli jest interesującym przeglądem postaci, które przyczyniły się do rozwoju tej instytucji kultury. Oto oni:
- Teresa Wyderkowa (1974–1975),
- Andrzej Sołtan (1976–1982),
- Marek Wagner (1982–1986),
- Karol Mórawski (1986–2007),
- Wiesław Kaczmarek (2007–2012),
- Maria Ejchman (2012–2019),
- Konrad Schiller (od 2019).
Zbiory
W Muzeum Woli zgromadzono szereg fascynujących zbiorów, które odzwierciedlają bogatą historię i kulturę tej dzielnicy stolicy.
- plakaty filmowe oraz wystawowe,
- pamiątki związane z rodziną Ulrichów – znanych warszawskich ogrodników,
- artefakty pochodzące z Zgrupowania Armii Krajowej „Chrobry II”,
- zbiór platerów warszawskich imienia Anieli i Tadeusza Wysiadeckich,
- kolekcja ikonografii,
- fotografie obrazujące ulice Woli oraz zakłady przemysłowe i ich właścicieli,
- prasa zakładowa dokumentująca działalność lokalnych firm.
Każdy z tych elementów wspiera poznanie lokalnej historii oraz kształtuje tożsamość Woli jako istotnej części Warszawy.
Nagrody i wyróżnienia
Muzeum Woli zostało wyróżnione w 2021 roku, zdobywając I Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. To prestiżowe wyróżnienie przyznano w kategorii Wydarzenie architektoniczne.
Doceniono wystawę pod nazwą Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz, która przyciągnęła uwagę i uznanie zarówno dla swojej koncepcji, jak i realizacji.
Przypisy
- Przyznaliśmy Nagrody architektoniczne Prezydenta Warszawy [online], architektura.um.warszawa.pl [dostęp 20.10.2022 r.]
- Modernizacja [online], Muzeum Woli [dostęp 23.06.2022 r.]
- Gabinet Wolski [online], Muzeum Woli [dostęp 23.06.2022 r.]
- Wystawy [online], Muzeum Woli [dostęp 23.06.2022 r.]
- Mórawski 1999, s. 6-7.
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Ziemi PAN w Warszawie | Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie | Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie | Galeria Obok ZPAF | Muzeum Narodowe w Warszawie | Galeria Stereo | Salezjańskie Muzeum Misyjne w Warszawie | BayLab | Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka | Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski | Muzeum Warszawy | Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego | Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie | Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | Muzeum Niepodległości w Warszawie | Muzeum Legii Warszawa im. Wiktora Bołby | Muzeum Historii Polski w Warszawie | Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie | Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych | Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w WarszawieOceń: Muzeum Woli