Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to niezwykle interesująca świątynia, położona na Nowym Mieście w Warszawie, przy ul. Przyrynek 2. Pełnił on niegdyś funkcję kościoła parafialnego dla mieszkańców Nowej Warszawy, co nadaje mu znaczenie historyczne oraz kulturowe.
Budowla powstała w 1411 roku, reprezentując styl gotycki, co czyni ją jedną z najstarszych świąwiątek stolicy. Dzięki swojej architekturze oraz długiej historii, kościół jest cennym świadkiem minionych wieków. W 1581 roku do obiektu dobudowano późnogotycką dzwonnicę, co wzbogaciło jego wygląd oraz funkcjonalność.
W ciągu XIX i XX wieku świątynia przeszła wiele zmian i remontów, co było naturalnym procesem w kontekście jej długotrwałej obecności. Niestety, podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku, kościół doznał poważnych uszkodzeń, a w 1944 roku został całkowicie spalony przez okupanta niemieckiego. Po długim okresie zniszczeń, odbudowa świątyni trwała od 1947 do 1966 roku, przywracając jej dawną świetność i umożliwiając dalsze pełnienie funkcji kultowych.
Historia kościoła
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny znajduje się na skarpie wiślanej, a jego historia sięga czasów, gdy budowla ta została wzniesiona w 1409 roku, przy wsparciu księcia Janusza Starszego oraz jego małżonki Danuty Anny. Po upływie dwóch lat, w 1411, kościół został poświęcony przez biskupa Wojciecha Jastrzębca. Wokół świątyni założono cmentarz, co dodało temu miejscu wyjątkowego znaczenia. Od początku swojego istnienia, kościół był miejscem dla rybaków i rzemieślników, zachwycając wiernych kazaniami głoszonymi także w języku niemieckim.
W drugiej połowie XV wieku, jednonawowa świątynia przeszła gruntowne przemiany, stając się trójnawową bazyliką, co było możliwe dzięki Bolesławowi IV, księciu warszawskiemu oraz zakroczymskiemu. W 1518 roku przy kościele dodano wieżę-dzwonnicę, co znacznie wzbogaciło architektoniczny krajobraz miejsca. Już 14 stycznia 1562 roku, król Zygmunt August w Łomży przyznał kapitule kościoła św. Jana prawo zarządzania Nad Naszą Świątynią, co obejmowało też przeznaczanie dochodów na własne potrzeby oraz wyznaczanie wikariuszy.
To przejrzyste zarządzanie trwało przez niemal 40 lat, aż do momentu, gdy biskup Jędrzej Opaliński w dniu 30 kwietnia 1608 roku postanowił wprowadzić systematycznego proboszcza.
Józef Łukaszewicz w swoich zapiskach z 1641 roku mówi o świątyni tak: „Kościół Panny Maryi w Nowem mieście warszawskim jest murowany wraz z wieżą swoją, w której się dzwony znajdują…”
Przez wieki kościół przyciągał uwagę, a w wizytacjach i jako miejsce modlitwy, zawierał liczne elementy kultury religijnej. Wówczas w kościele odnaleziono osiemnaście ołtarzy, a właściwości architektoniczne przyciągały wielu artystów. W 1656 roku kościół uległ zniszczeniu w czasie wojen ze Szwedami, a odbudowa zakończyła się roku 1690.
Od XIX wieku, kościół ulegał licznym modernizacjom, które wpłynęły na jego pierwotny wygląd. Na przełomie stuleci wprowadzono istotne zmiany, między innymi przebudowując wieżę i dach. W 1829 roku stare organy zostały zastąpione nowymi. W latach 1906-1915 odbyła się regotycyzacja budowli pod kierunkiem Józefa P. Dziekońskiego oraz Stefana Szyllera.
Kościół ponownie ucierpiał w sierpniu 1944 roku w czasie powstania warszawskiego, lecz odbudowano go w latach 1947-1952, przywracając do pierwotnego wyglądu z pomocą starych panoram miasta. W czasie stanu wojennego, miejsce to tętniło życiem, gdyż pełniło funkcję Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, organizując patriotyczne wydarzenia, które przyciągały rzesze ludzi.
Na terenie kościoła znajduje się również pomnik Waleriana Łukasińskiego, upamiętniający ważną postać w historii. W 1965 roku świątynia, w towarzystwie dzwonnicy, plebanii oraz organistówki, została oficjalnie wpisana do rejestru zabytków.
Architektura kościoła
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wyróżnia się swoją zwartą architekturą, w której można zauważyć schodkowy szczyt oraz smukłe blendy, które nadają mu charakterystyczny wygląd. W tym obiekcie znajdują się również ostrołukowy portal oraz niskie, szerokie nawy, które są wspierane skarpami. Z biegiem czasu, w XVII i XVIII wieku, do tylnych ścian tej gotyckiej świątyni dobudowano dwie białe kaplice barokowe, które mają kształt kwadratowy i są pokryte zielonymi hełmami. Dodatkowo, z tyłu budowli umieszczono małe latarenki, które wzbogacają architekturę wnętrza.
W środku, w ciemnej atmosferze kościoła, można dostrzec neogotycki ołtarz, na którym znajduje się obraz ilustrujący scenę Nawiedzenia – ważne spotkanie Matki Boskiej z św. Elżbietą. Warto również zwrócić uwagę na metalową rzeźbę Jezusa, znajdującą się przy zamykającym prawą nawę kaplicy Miłosierdzia Bożego. Cały teren kościoła otoczony jest kamiennym murkiem, a pobliski skwer, który dawniej pełnił rolę cmentarza, obsadzono wysokimi kasztanowcami.
W obrębie tego miejsca znajduje się także drewniany krzyż z napisem „Ratuj duszę swoją” oraz figurka Matki Boskiej, datowana na 1870 rok, przedstawiająca „Ja, Matka Pięknej miłości, Bogobojności, Uznania i Nadziei Świętej”.
Wieża-dzwonnica
W 1518 roku do nawy południowej dobudowano wieżę-dzwonnicę, która wyróżnia się schodkowym szczytem, często porównywanym do kiści winogron. Dzwonnica stawiana jest na wysokich, uskokowych skarpach, a ściany zdobią ceglaste, geometryczne fryzy, płyciny oraz wąskie otwory. Ta unikalna wieża stała się kluczowym elementem warszawskiego krajobrazu i zyskała uznanie dzięki obecności na wielu panoramach stolicy, co umożliwiło jej dokładne odtworzenie po wojnie.
Przypisy
- a b Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków (księga A) - stan na 30.06.2024 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. [dostęp 25.07.2024 r.]
- Ewa Korpysz. Czy pierwsza była św. Katarzyna?. „Stolica”, s. 17, marzec 2016 r.
- Władysław Bartoszewski: 1859 dni Warszawy. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2008, s. 763. ISBN 978-83-240-1057-8.
- Ilustrowany przewodnik po Warszawie wraz z treściwym opisem okolic miasta (wydanie I na podstawie wydania z 1893 roku). Warszawa: Wydawnictwo Ciekawe Miejsca.net, 2012, s. 136. ISBN 978-83-928349-8-4.
- Jan Stanisław Bystroń: Warszawa. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977, s. 22.
- Franciszek Galiński: Gawędy o Warszawie. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Biblioteka Polska“, 1939, s. 24.
- Franciszek Galiński: Gawędy o Warszawie. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Biblioteka Polska“, 1939, s. 260.
- Józef Łukaszewicz: Krótki opis historyczny kościołów parochialnych w dawnej diecezyi poznańskiej t. III, Nakładem Księgarni J. K. Żupańskiego, Poznań 1863, ss. 113-114.
- Julian Bartoszewicz: Kościoły Warszawskie rzymskokatolickie opisane pod względem historycznym, Warszawa 1855, str. 28-43.
- a b Maria Kałamajska-Saeed: Katalog zabytków sztuki. Miasto Warszawa. Część 2. Nowe Miasto. Warszawa: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 2001, s. 2. ISBN 83-85938-44-3.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Ofiarowania Pańskiego w Warszawie | Kościół św. Andrzeja Boboli w Warszawie (Saska Kępa) | Kościół św. Elżbiety w Warszawie | Kościół św. Augustyna w Warszawie | Kościół św. Benona w Warszawie | Kościół św. Jana Bożego w Warszawie | Kościół św. Karola Boromeusza w Warszawie (Wola) | Kościół św. Kazimierza w Warszawie | Kościół św. Klemensa Hofbauera w Warszawie | Kościół św. Michała Archanioła w Warszawie (Białołęka) | Kościół Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie | Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie | Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Warszawie | Kościół Dzieciątka Jezus w Warszawie (Ochota) | Konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie | Klasztor karmelitów bosych w Warszawie | Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Warszawie (Targówek) | Parafia św. Ignacego Loyoli w Warszawie | Bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie | Sanktuarium św. Faustyny w WarszawieOceń: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie