Grzybów to mieszkaniowe osiedle, które znajduje się w sercu Warszawy, w znanej dzielnicy Śródmieście.
To wyjątkowe miejsce łączy w sobie nowoczesną architekturę z bogatą historią stolicy, oferując mieszkańcom dogodny dostęp do licznych atrakcji kulturalnych i usługowych.
Położenie i charakterystyka
Osiedle Grzybów zlokalizowane jest w centralnej części Warszawy w obszarze Miejskiego Systemu Informacji, w rejonie Śródmieścia Północnego. Jego granice wyznaczają plac Grzybowski oraz ulice: Królewska, Zielna, Świętokrzyska, Emilii Plater oraz Twarda. Na terenie osiedla znajdują się także ulice: Próżna, Bagno oraz Raoula Wallenberga.
Budowę osiedla zrealizowano w latach 1962–1967, posługując się technologią monolityczną, na podstawie projektu Jana Bogusławskiego i Bogdana Gniewiewskiego, którzy pracowali w Biurze Projektowym Miastoprojekt Śródmieście. Powierzchnia całego osiedla wynosi 4 hektary, a składa się ono z dwóch głównych części: Grzybowa I, które usytuowane jest pomiędzy ulicami Próżną a Królewską i było budowane jako pierwsze, oraz Grzybowa II.
W skład całej zabudowy wchodzi zróżnicowana architektura obejmująca 14 budynków: trzy o wysokości szesnastu kondygnacji, cztery z dwanaście kondygnacji, trzy budynki o wysokości od sześciu do ośmiu kondygnacji oraz cztery budynki dwukondygnacyjne, które przeznaczone są na usługi i handel. Te obiekty mogą pomieścić łącznie 1330 mieszkań, co jest wystarczające dla około 3800–4400 osób. Przy czym jednopokojowe, dwupokojowe i trzypokojowe mieszkania dominują, stanowiąc aż 90% całości. Infrastruktura osiedla obejmuje szkołę, przedszkole, pawilony handlowo-usługowe, a także parkingi, place zabaw oraz ciągi piesze łączące budynki. Dodatkowo, zaplanowano tereny zielone, które zostały obramowane małymi murkami.
Osiedle Grzybów powstało na fragmentach terenu, który do XVIII wieku był zajmowany przez jurydykę Grzybów. Po zakończeniu II wojny światowej, obszar ten był w większości zrujnowany, z pozostałościami zabudowy oraz prowizorycznymi konstrukcjami, tworzącymi fragment znany jako „Dzikim Zachodem”. W 1961 roku zapadła decyzja o zburzeniu tych ruin oraz o budowie nowego osiedla. Niektóre budynki postanowiono zachować i odnowić, takie jak kościół Wszystkich Świętych, dwa obiekty na Grzybowie II, część zabudowy ulicy Próżnej oraz budynek PAST-y. W międzyczasie zlikwidowano dawną zabudowę oraz znacznie zmieniono przebieg ulicy Bagno.
W obrębie osiedla, wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej, znajdują się dwa wcześniejsze budynki, które wybudowane zostały według projektu Aliny i Bolesława Piaseckich (ul. Świętokrzyska 30 i 32), w których parterach ulokowane są liczne lokale usługowe. W 1998 roku zakończono budowę ośmiokondygnacyjnego biurowca Zielna Point, który powstał według projektu Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates (ul. Zielna 41/43), natomiast w 2004 roku oddano do użytku biurowiec Centrum Zielna (ul. Zielna 37). W 2009 roku, przy ulicy Bagno 2/6, zakończono budowę piętnastokondygnacyjnego budynku mieszkalnego oznaczonego jako „Atelier Residence”.
Budynek przy ul. Królewskiej 43
Budynek zlokalizowany przy ul. Królewskiej 43, znany pod roboczym oznaczeniem blok B-3, znajduje się na osiedlu Grzybów I. W 1964 roku otrzymał tytuł „Wicemistera Warszawy” w ramach corocznego plebiscytu architektonicznego, organizowanego przez Życie Warszawy. Jest to obiekt o charakterze dwunastokondygnacyjnym, zaprojektowany w układzie korytarzowym, z całkowitą kubaturą wynoszącą 21 139 m³.
W budynku mieści się 110 mieszkań w typie M3 i M4. O jego konstrukcję zadbał architekt Tadeusz Niemunis. Inwestorem projektu była Dyrekcja Rozbudowy Miasta Wschód, a generalnym wykonawcą – Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego Śródmieście.
Warto wspomnieć, że w tym budynku znajduje się mieszkanie numer 100 000, wybudowane w Warszawie przez Zakład Osiedli Robotniczych. Ceremonia oficjalnego wręczenia kluczy nowym lokatorom miała miejsce 11 grudnia 1963 roku i odbyła się z udziałem Janusza Zarzyckiego, Przewodniczącego Prezydium Stołecznej Rady Narodowej, oraz Witolda Rogali, Dyrektora Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. O tym wydarzeniu informował tygodnik „Stolica”.
Przypisy
- Wolf Zielna [online], urbanity.pl [dostęp 21.09.2022 r.]
- Centrum Zielna [online], urbanity.pl [dostęp 21.09.2022 r.]
- Atelier Residence [online], urbanity.pl [dostęp 20.09.2022 r.]
- Dzielnica Śródmieście - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie [online] [dostęp 19.09.2022 r.]
- Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Geoportal krajowy. geoportal.gov.pl. [dostęp 19.09.2022 r.]
- Krystyna Krzyżakowa, Jubileuszowe mieszkanie, „Stolica” (1 (839)), Warszawa, 05.01.1964 r., s. 3.
- Barbara B. Petrożolin-Skowrońska (red.), Encyklopedia Warszawy, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 40, 232–233.
- Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy. Tom 1. Agrykola–Burmistrzowska. Warszawa: Biblioteka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, 1996, s. 106.
- Krystyna Krzyżakowa, Mister Warszawy 1964, „Stolica” (43 (881)), Warszawa, 25.10.1964 r., s. 3.
- Krystyna Krzyżakowa, Osiedle Ogród na Grzybowie, „Stolica” (42 (828)), Warszawa, 20.10.1963 r., s. 2–3.
- Zmierzch „Dzikiego Zachodu”. „Stolica”. 40 (878) Rok XIX, 04.10.1964 r., s. 8–9.
- Juliusz A. Chrościcki, Andrzej Rottermund: Atlas architektury Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1977, s. 65.
- Lech Chmielewski: Przewodnik warszawski. Gawęda o nowej Warszawie. Warszawa: Agencja Omnipress i Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”, 1987, s. 7–9.
- Eugeniusz Szwankowski: Ulice i place Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970, s. 101.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Jary (Warszawa) | Kabaty | Stary Rembertów | Kawęczyn (Warszawa) | Kawęczyn-Wygoda | Kąty Grodziskie | Kępa Tarchomińska | Nadwilanówka | Krasnowola (Warszawa) | Lotnisko (Warszawa) | Grabów (Grabów) | Góry Skierdowskie | Buczynek | Białołęka (osiedle) | Bernardyńska | Bartyki | Koński Jar-Nutki | Ateńska | Aleje Jerozolimskie-Zachód | Grochów (Warszawa)Oceń: Grzybów (Warszawa)