Fort X Twierdzy Warszawa


Fort X, znany również jako „Augustówka” lub „Siekierki”, to ważny element systemu obronnego Warszawy. Jest on jednym z fortów, które tworzą pierścień zewnętrzny Twierdzy Warszawa.

Obiekt ten został wzniesiony w latach 80. XIX wieku, co świadczy o jego długiej historii oraz istotnej roli, jaką odgrywał w strategii obronnej stolicy.

Opis

„Fort X, ze względu na swoje położenie na terenach podmokłych, w bliskim sąsiedztwie brzegów Wisły, nie został wzbogacony w żadne ceglane lub betonowe schrony. Przyjął formę ziemnej, dwuwałowej baterii, która była otoczona mokrą fosą. Umocnienie to zamykało dolinę Wisły. W wyniku procesu likwidacji twierdzy w 1913 roku, niektóre elementy fortu zostały zniszczone. W 1939 roku, w oparciu o fort, trwała obrona ze strony wojsk polskich, a następnie w 1944 roku zajęły go niemieckie siły.

Po zakończeniu II wojny światowej, na terenie fortu powstała strzelnica wojskowa. Dziś pozostałości tego obiektu można dostrzec z Trasy Siekierkowskiej. W trakcie budowy trasy, teren umocnienia został uporządkowany, niestety bez poszanowania jego walorów jako zabytku.

Fort był otoczony przez kilka mniejszych satelitarnych stanowisk obronnych, z których jedno znajdowało się w rejonie obecnej ulicy Wolickiej 13; jest ono dobrze widoczne na zdjęciach lotniczych z lat 30. i 40.

Przypisy

  1. Jarosław Zieliński: Aneks. Forty warszawskie − stan zachowania. Wizja lokalna przeprowadzona w dn. 21 i 24.10.1997 r., [w:] Śladami nazw miejskich Warszawy. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2012 r., s. 279. ISBN 978-83-62189-21-2.

Oceń: Fort X Twierdzy Warszawa

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:5