Fort P Twierdzy Warszawa


Fort „P” (znany w języku rosyjskim jako „П”) jest obiektem o bogatej historii, który zasługuje na szczegółowe omówienie.

W pierwotnej koncepcji nosił nazwę „Parysów”, jednak od 1921 roku znany jest jako fort Bema. Jest to niezwykle istotny element systemu obronnego Twierdzy Warszawa, stanowiący część jej wewnętrznego pierścienia fortecznego.

Budowa tego fortu miała miejsce w latach 1886–1890, co czyni go jednym z ważniejszych przykładów architektury militarnej z końca XIX wieku.

Historia

Fort P, będący przykładem ziemno-ceglanego, dwuwałowego budowli fortecznej z rowem wodnym, stanowi istotny element Twierdzy Warszawa. Jego architektura odzwierciedla zaawansowane techniki budowlane, jakie zastosowano w XIX wieku. Zrezygnowano z budowy kaponier z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych, co wpłynęło na konstrukcję fortu. W części czołowej, charakteryzującej się pięciobocznym narysem, znajdują się dwa wały: zewnętrzny, niższy, przeznaczony dla piechoty oraz wewnętrzny, wyższy, gdzie zlokalizowano stanowiska artylerii. W osi wału artylerii oraz na styku jego czół i barków zbudowano schrony pogotowia.

Pod odcinkami wału artylerii można znaleźć dwuskrzydłowe koszary, które wyposażono w pięć potern prowadzących do drogi międzywałowej. Część tylna fortu, o narysie odwróconego trapezu i osłonięta wałem ze stanowiskami piechoty, kryje trzy magazyny, w tym prochownię, skład pocisków oraz laboratorium, a także dwie drewniane szopy. Wjazd do fortu odbywa się przez stalowy most żelazny, który przetrwał do dnia dzisiejszego.

W 1889 roku, na północny wschód od fortu, powstał wał piechoty o łamanym narysie, otoczony suchym rowem. Kolejny wał, o liniowym narysie, prowadził na południowy zachód, nie posiadając rowu. Po zakończeniu użytkowania twierdzy, budowle były przygotowywane do wysadzenia, co doprowadziło do zniszczenia niektórych elementów, jak potern i schronu pogotowia.

W latach 1924–1939 fort funkcjonował jako siedziba Warsztatów Zakładów Amunicyjnych Nr 1, zajmujących się elaboracją amunicji i rekonstrukcją łusek artyleryjskich. W jego otoczeniu powstały budynki magazynowe, a rów przecięto trzema groblami. Fragmenty wałów, w tym wały wewnętrzne, zostały zniwelowane.

W 1939 roku fort był obsadzony przez 202 kompanię, a następnie przez 1. Batalion 144. Pułku Piechoty, dowodzony przez mjr Bronisława Wadasa. Udało im się utrzymać fort mimo ataków niemieckich aż do kapitulacji Warszawy. W kolejnych latach, od 1940 do 1944, fort wykorzystywany był przez Niemców jako magazyn uzbrojenia, co skutkowało powstaniem schronów wartowniczych w jego otoczeniu. Po wojnie przekształcono go w oboz jeńców niemieckich.

W latach 1950–1978, fort był częścią zaplecza lotniska wojskowego na Bemowie, co wiązało się z niwelacją wschodniej części wału szyi. Następnie przeszedł w ręce Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego „Legia”. W 1999 roku Urząd m.st. Warszawy przejął fort oraz przyległy teren i zaplanował przekształcenie ich w centrum rekreacyjno-wypoczynkowe. Jego „zielona” otulina została przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową.

Fort P stał się jednym z najciekawszych i najlepiej zachowanych elementów Twierdzy Warszawa, mimo zadrzewienia wtórnego oraz zanieczyszczeń wody w rowach. W ostatnich latach, obiekt przechodził proces renowacji, który jednak doprowadził do licznych zmian w jego układzie, w tym zasypania rowów i modyfikacji profilu nasypów. Na koronie wału piechoty utworzono ścieżki z kostki Bauma, a także zbudowano nowy mostek, który nie jest związany z oryginalną infrastrukturą fortu.

Obecnie, fort jest miejscem częstych wizyt dla mieszkańców, którzy korzystają z jego okolicznych terenów rekreacyjnych.

Przypisy

  1. Piotr Stawecki: Przemysł wojenny Warszawy w l. 1918–1939 [w: Rocznik Warszawski XI]. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1972 r., s. 272.

Oceń: Fort P Twierdzy Warszawa

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:21