Fort Radiowo


Fort Radiowo, dawniej znany jako Radio-Stacja, to interesujący obszar o dużym znaczeniu historycznym, znajdujący się w Warszawie, w malowniczej dzielnicy Bemowo.

Obiekt ten jest klasyfikowany w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych jako niestandaryzowana część miasta Warszawy, co wskazuje na jego unikalny charakter w struktury urbanistycznej stolicy.

Położenie

Rejon Fortu Radiowo znajduje się według Mapa Systemu Informacji o Stanie Infrastruktury w Polsce w specyficznym obszarze, który graniczy z kilkoma ważnymi ulicami i punktami orientacyjnymi. Oto szczegółowe lokalizacje, które pomagają w zrozumieniu położenia tej historycznej fortecy:

  • od południa zamyka go ulica Antoniego Kocjana, Fortowa oraz Dywizjonu 303,
  • od wschodu ogranicza go ulica Powstańców Śląskich,
  • od północy otacza go ulica Radiowa,
  • na zachodzie jego granice wyznacza obszar pomiędzy dzielnicą Bemowo a gminą Stare Babice.

Granica zachodnia wytyczona jest dokładnie na osi masztów, które niegdyś znajdowały się w ramach Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej, będąc jednocześnie istotnym punktem orientacyjnym w tym regionie.

Historia

Warto przyjrzeć się historii miejsca określanego jako Fort Radiowo. Łączy się on ściśle z fortem IIA Twierdzy Warszawa, który został zbudowany pod koniec XIX wieku. Jego nazwa wywodzi się z popularnego określenia, które zyskał w wyniku obecności różnorodnych instalacji nadawczych, które zlokalizowane były w tym rejonie.

Aktualnie obszar Fortu Radiowo jest przeznaczony na różne wykorzystania. W jego obrębie znajduje się m.in. przepiękny Las Bemowski. Oprócz tego, są tutaj ogrody wojskowe, niewielki poligon, na którym odbywają się ćwiczenia wojskowe, a także dwie strzelnice wojskowe. Miejsce to nie służy jednak wyłącznie do celów treningowych, bowiem znajdują się tutaj również bloki mieszkalne oraz siedziba Wojskowej Akademii Technicznej.

Przypisy

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 01.01.2023 r.
  2. Obszary MSI. Dzielnica Bemowo. [w:] Zarząd Dróg Miejskich [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 16.02.2020 r.]
  3. Warszawski Dziennik Wojewódzki: dla obszaru Województwa Warszawskiego. 1933, nr 5, poz. 52

Oceń: Fort Radiowo

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:6