Chmielna 25


Chmielna 25 to nowoczesny budynek o charakterze biurowo-handlowym, zlokalizowany przy ul. Chmielnej, w sercu Warszawy. Jego falująca elewacja przyciąga uwagę i stanowi istotny element architektonicznego krajobrazu tej części miasta.

Obiekt został wzniesiony na miejscu XIX-wiecznej kamienicy Bronisława Chrostowskiego, która została zburzona w 2008 roku. Projekt budynku powstał w renomowanej polskiej pracowni – Bulanda Mucha Architekci, która zyskała uznanie dzięki innowacyjnym i odważnym rozwiązaniom architektonicznym.

Historia

Kamienica Chrostowskiego

W latach 1896-1898 na ulicy Chmielnej 25 w Warszawie powstała kamienica, która została wzniesiona dla Bronisława Chrostowskiego. Po zakończeniu II wojny światowej, jej fasada została pokryta brunatną cegłą licówką, co znacznie wpłynęło na estetykę budynku. Swoje istnienie kamienica zakończyła wskutek kryzysu małych sklepików, które zostały w znacznej mierze zlikwidowane z powodu napływu hipermarketów. Mimo to, w budynku wciąż można zobaczyć liczne historyczne detale: odboje oraz terakotowe płytki w bramie, marmurowe schody oraz kute balustrady na klatce schodowej, oryginalne posadzki podestów, jak również rzeźbione zwieńczenia drzwi. Z tyłu budynku zachowały się balkony z ozdobnymi balustradami. Niestety, kamienica nie obeszła się bez zniszczeń, a dach przeciekał przez długi czas. Dodatkowo stropy ulegały zawaleniu. Współczesny konserwator zabytków poinformował, że brakowało mu podstaw do podjęcia działań, ponieważ ani ten budynek, ani układ przestrzenny ulicy nie były wpisane do rejestru zabytków.

Budowa nowej kamienicy

We wrześniu 2007 roku Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy złożył wniosek do wojewódzkiego konserwatora o wpisanie kamienicy do rejestru zabytków. Niestety w grudniu tego samego roku inwestor działki, firma AKJ Capital, uzyskał pozwolenie na rozbiórkę budynku. Planowano w tym miejscu budowę apartamentowca; jednakże globalny kryzys finansowy uniemożliwił zrealizowanie tego projektu. Wkrótce po tym działkę przejęła firma LHI, która podjęła decyzję o zainwestowaniu w budowę biurowca.

W 2010 roku ogłoszono wyniki konkursu na projekt budynku, który wygrała pracownia Bulanda Mucha Architekci, prowadzona przez Andrzeja Bulandę oraz Włodzimierza Muchę. Realizacja koncepcji miała miejsce w latach 2011-2013. Proces budowy biurowca nie obył się bez kontrowersji. Krytycy podnosili, że inwestycja marnuje szansę na rewitalizację ul. Chmielnej, która do tej pory była kojarzona z licznymi sklepami i restauracjami. Prezes firmy LHI podkreślił jednak, że pracownicy biurowca będą aktywnie włączać się w życie lokalnej społeczności, spędzając czas na bulwarze, robiąc zakupy oraz odwiedzając kino Atlantic.

Oficjalne otwarcie Chmielnej 25 miało miejsce 22 października 2013 roku.

Architektura

Idea

Chmielna 25 jest doskonałym kontynuowaniem koncepcji opracowanej przez pracownię Bulanda Mucha Architekci. Ta nowoczesna struktura jasno odzwierciedla jej estetyczne i ideowe powiązania z tradycją Warszawskiej Szkoły Architektury, nawiązując do modernizmu z pierwszej połowy XX wieku. Projektanci z warszawskiego biura szczególnie pragnęli, aby nowy budynek harmonijnie wkomponował się w pulsujące życie ulicy.

Ulica Chmielna potrzebuje nowych współczesnych akcentów, jej dzisiejszy pieszy charakter oraz nagromadzenie w parterach budynków znaczącego programu gastronomiczno-handlowego wymusza niejako tworzenie atrakcyjnych przestrzennych znaków, przy pełnym respekcie dla wartości urbanistycznych jak linia i skala zabudowy.

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha

Opis ogólny

Architekci, nawiązując w luźny sposób do tradycyjnej zabudowy podwórek typowych dla Warszawy, zaprojektowali centralne atrium o imponującej wysokości pięciu kondygnacji, które przykryto przejrzystym szklanym dachem. Taki zabieg architektoniczny pozwolił na efektywne doświetlenie wnętrz biurowych oraz wtórnych pomieszczeń z oknami skierowanymi na patio. Fala budynku jest skierowana na zadrzewione podwórko przy ul. Widok 14. Z okien pomieszczeń umiejscowionych w północno-wschodniej części budynku można podziwiać widok na urokliwy dziedziniec sąsiedniej kamienicy. W strukturze, na piątym piętrze, znajduje się również taras, który umożliwia relaks na świeżym powietrzu.

Dodatkowo, budynek został wyposażony w podziemny parking, który pomieści 25 pojazdów oraz znajdziemy w nim specjalne miejsce do ładowania samochodów elektrycznych.

Autorzy

W projekcie Chmielna 25 brały udział uznane osobowości w dziedzinie architektury:

  • Bulanda Mucha Architekci – architekci: Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Jacek Chyrosz, Maciej Kaufman,
  • Współpraca autorska – architekci: Zuzanna Cichocka, Piotr Steckiewicz, Agnieszka Szuran,
  • Architektura wnętrz – architekci: Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Jacek Chyrosz, Maciej Kaufman; współpraca: Marcin Maraszek, Giandomenico Racamato, Ewelina Siestrzewitowska, Agnieszka Szuran.

Odbiór

Krytyka mieszkańców Warszawy

Budowa parkingu w nowym obiekcie na ul. Chmielnej spotkała się z licznymi protestami ze strony mieszkańców. Ze względu na bardzo ograniczony ruch samochodowy w tej okolicy, wielu warszawiaków wyraziło swoje niezadowolenie. Dodatkowo, pojawiły się opinie krytyczne dotyczące architektonicznego projektu falowanej szklanej elewacji, który według niektórych mieszkańców, nie harmonizuje z tradycyjnym stylem sąsiednich kamienic.

Analiza krytyczna

W artykule opublikowanym w miesięczniku „Architektura-Murator”, Krzysztof Domaradzki dostrzegł, że budynek Chmielna 25 zdecydowanie odznacza się na tle otoczenia, przyciągając wzrok przechodniów swoją „agresywną i ekstrawagancką architekturą”. Zwraca uwagę, że projekt miał na celu przekształcenie i wzmocnienie wizerunku tej ulicy. Autor zauważa, że zastosowane materiały przypominają odblaskowe światła samochodowe, co w połączeniu ze zmieniającą się iluminacją budynku przywodzi na myśl pulsującą atmosferę miejskiego życia.

Marta Leśniakowska z Arch zwraca uwagę na to, że fasada obiektu, przypominająca trójwymiarową rzeźbę pokrytą chromoniklem oraz szybami, staje się nową warstwą kulturową w okolicy — „prowokująco wyłaniającą się spomiędzy otaczających budynków”. Opisując ekspresyjny charakter budynku, autorka wskazuje na analogię do fotomontażu Le Corbusiera, który przedstawiał kadłub transatlantyku wkomponowanego w przestrzeń wielkomiejskiej ulicy Rue de Royale w Paryżu w 1921 roku. Felietonistka zauważa także, że Chmielna 25 odzwierciedla „hałaśliwą i populistyczną architekturę, która prowokacyjnie przyciąga uwagę i zarazem skrywa elementy historyzujące”.

Leśniakowska, analizując fasadę z perspektywy gender, podkreśla, że budynek łączy w sobie cechy męskie, takie jak dominacja i siła, z cechami żeńskimi — miękkością, prowokacyjnością i erotyzmem.

Wyróżnienia

  • nominacja do Nagrody SARP na rok 2013.

Przypisy

  1. Biurowiec Chmielna 25 oficjalnie otwarty. lhi.pl. [dostęp 18.03.2017 r.]
  2. Zaglądamy do biurowca Chmielna 25 [ZDJĘCIA]. bryla.pl. [dostęp 18.03.2017 r.]
  3. Śródmiejski przeplataniec. sztuka-architektury.pl. [dostęp 17.03.2017 r.]
  4. Burżą kamienicę na Chmielnej. warszawa.wyborcza.pl. [dostęp 17.03.2017 r.]
  5. Kolejny biurowiec zostanie wybudowany przy ulicy Chmielnej. warszawa.naszemiasto.pl. [dostęp 17.03.2017 r.]
  6. Chmielna 25. Biurowiec zachwyca elewacją. Jak wam się podoba?. warszawa.naszemiasto.pl. [dostęp 23.02.2017 r.]
  7. Biurowiec Chmielna 25 projektu Bulanda Mucha Architekci - otwarty!. archirama.muratorplus.pl. [dostęp 23.02.2017 r.]
  8. Chmielna 25 - nowa plomba architektoniczna w Warszawie wg projektu Bulanda, Mucha Architekci. archirama.muratorplus.pl. [dostęp 16.03.2017 r.]
  9. Nominacja SARP do Nagrody Roku 2013. lhi.pl. [dostęp 15.03.2017 r.]
  10. CEFEKT ODBICIA. BULANDA & MUCHA NA CHMIELNEJ. archsarp.pl. [dostęp 16.03.2017 r.]

Oceń: Chmielna 25

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:17