Gmach Ministerstwa Komunikacji


Gmach Ministerstwa Komunikacji to przykład nowoczesnej architektury, który znajduje się przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 4/6 w Warszawie. Budynek ten był wznoszony w latach 1929–1931, a jego projekt jest dziełem Rudolfa Świerczyńskiego.

W późniejszych latach, od 1948 do 1950, gmach przeszedł rozbudowę, którą nadzorował znany architekt Bohdan Pniewski. Obecnie pełni funkcję siedziby Ministerstwa Infrastruktury, będąc ważnym punktem w krajobrazie stolicy.

Opis

Gmach ten został zaprojektowany przez Rudolfa Świerczyńskiego na zlecenie Ministerstwa Robót Publicznych, które ostatecznie przestało istnieć, a jego funkcje przejął Ministerstwo Komunikacji.

Budynek, zaplanowany w formie odwróconej litery „T”, charakteryzuje się długą fasadą z dziewiętnastoma osiami. Na uwagę zasługuje dwukondygnacyjny portyk, który oparty jest na kwadratowych filarach. Elewacja obiektu została pokryta płytkami klinkierowymi oraz czarnym, szlifowanym bazaltem, co nadaje mu elegancki i nowoczesny wygląd.

Wnętrze gmachu również zasługuje na wyróżnienie, ponieważ częściowo zachował się jego pierwotny wystrój. Wśród najważniejszych pomieszczeń należy wymienić hol frontowy oraz Salę Konferencyjną. Styl architektoniczny budynku oscyluje między funkcjonalizmem a półmodernizmem, przy jednoczesnym zachowaniu klasycystycznych proporcji bryły.

W wyniku tragicznych wydarzeń, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku, gmach doznał zniszczeń podczas nalotu Luftwaffe, co doprowadziło do pożaru.

W późniejszych latach, w okresie 1948–1950, budynek przeszedł rozbudowę pod kierownictwem Bohdana Pniewskiego. Jego wyjątkowe walory architektoniczne zostały docenione w 1965 roku, kiedy to obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Warto dodać, że oprócz funkcji ministerialnych, w gmachu znajduje się również Główna Biblioteka Komunikacyjna, co stanowi dodatkowy atut tego ważnego miejsca.

Przypisy

  1. a b Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków (księga A) − stan na 30 czerwca roku. Woj. mazowieckie (Warszawa). [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 8. [dostęp 27.07.2023 r.]
  2. Mieczysław Cieplewicz. Bombardowanie i ostrzeliwanie Warszawy we wrześniu 1939 r.. „Kronika Warszawy”. 4/48, s. 58, 1981 r.

Oceń: Gmach Ministerstwa Komunikacji

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:13