Centralny Dom Towarowy w Warszawie


Centralny Dom Towarowy, znany również jako CDT, to ikona architektury Warszawy, która niesie ze sobą bogatą historię oraz znaczenie kulturalne. Budynek zlokalizowany pierwotnie przy ulicy Brackiej 15/19, obecnie znajduje się pod adresem ulicy Kruczej 50, świadcząc o swojej długotrwałej obecności w sercu stolicy.

CDT został zaprojektowany w latach 1947–1948 przez znanych architektów Zbigniewa Ihnatowicza oraz Jerzego Romańskiego. Uroczyste otwarcie budynku miało miejsce 22 lipca 1951 roku. W roku 1971 Centralny Dom Dziecka znalazł swoje miejsce w tym obiekcie, przenosząc się z wcześniej pełniącego tę funkcję Domu Towarowego Braci Jabłkowskich. Po gruntownej przebudowie zakończonej w 2018 roku, budynek przekształcił się w nowoczesny biurowiec Cedet.

Architektura Centralnego Domu Towarowego jest doskonałym przykładem powojennego modernizmu. Gmach został ukończony w czasach, gdy wprowadzano doktrynę realizmu socjalistycznego, co skutkowało słuszną, lecz dużą krytyką formy architektonicznej budynku. Jednak jak na swoje czasy, CDT wyróżniał się nowoczesnością oraz funkcjonalnością, pozostawiając trwały ślad w historii polskiego budownictwa.

Opis

Lata 1951–2014

W okresie PRL-u Centralny Dom Towarowy w Warszawie był jednym z pionierskich budynków z podziemnym garażem. Architektura tego wolnostojącego obiektu charakteryzowała się zastosowaniem trzech odrębnych brył. Pierwsza z nich, zlokalizowana przy Al. Jerozolimskich, była całkowicie przeszklona i unosiła się nad ziemią za sprawą żelazobetonowych słupów, zwanych pilotis. Druga bryła, planowana jako hala spożywcza, była usytuowana na północ, zaś trzecia, pełniąca funkcję biurową, znajdowała się przy ulicy Widok.

Przestronne wnętrza CDT były innowacyjnie wyposażone. Zamontowano w nich duże, dębowe okna z giętego szkła oraz nowatorskie systemy przeciwsłoneczne, niespotykane dotychczas w kraju. Fasada południowa była przygotowana na specjalne konstrukcje reklamowe i systemy przeciwpożarowe. Co więcej, budynek zrealizował wszystkie pięć zasad nowoczesnej architektury według Le Corbusiera, stając się ikoną polskiego funkcjonalizmu.

Oryginalność CDT podkreślał również neon, który zdobił fasadę od strony Al. Jerozolimskich. Był to świetlny układ serpentyny zakończony strzałką i literami „CDT”, wykonany w 1956 roku w NRD. Przestrzeń wewnętrzna była jasna i świetna do czasu modernizacji, kiedy przezroczyste szyby wymieniono na przyciemniane.

Znanym i lubianym miejscem w CDT była restauracja „Stolica”, otwarta na szóstym piętrze w kwietniu 1952 roku. Jan Poliński projektował wnętrza części budynków, takich jak kawiarnia i restauracja.

Pożar z 1975 roku wstrząsnął budynkiem, niszcząc jego trzy piętra. Ogień, którego źródłem było zatarcie łożysk schodów ruchomych, zmusił właścicieli do odbudowy CDT do 1977 roku, po czym przeistoczył się w „Smyk”, część Domów Towarowych Centrum. Część budynku została wpisana do rejestru zabytków w 2006 roku.

Cedet

W 2014 roku nowy właściciel, spółka Immobel, zapoczątkowała przebudowę obiekt przekształcając go na nowoczesny biurowiec. Wyburzono znaczną część budynku, pozostawiając jedynie konstrukcję żelazobetonową od strony Alej Jerozolimskich, co spotkało się z krytyką. Zachowany fragment jest jedyną częścią, która pozostała po 1975 roku.

W maju 2018, budynek pod nazwą Cedet otworzył swoje drzwi dla odwiedzających. Dodano nowe skrzydło od strony północnej oraz znaczną przestrzeń dla handlu i usług, jak również nowoczesne biura. Fasada z nowym neonskim znakiem symbolizuje odświeżoną funkcjonalność i estetykę Cedetu.

Budynek w kulturze masowej

Centralny Dom Towarowy jest niezwykle istotnym elementem polskiej kultury, pojawiającym się w różnych mediach, które podkreślają jego znaczenie.

  • W powieści Zły autorstwa Leopolda Tyrmanda to właśnie ten budynek staje się miejscem kulminacyjnym, gdzie rozgrywa się finałowy pościg Złego za Filipem Merynosem,
  • W filmie Lekarstwo na miłość jedna ze scen została zrealizowana na tarasie kawiarni mieściącej się na antresoli budynku,
  • W barwnych migawach czarno-białego obrazu Ósmy dzień tygodnia możemy podziwiać oryginalne wnętrza CDT-u sprzed jego przebudowy.

Przypisy

  1. HalinaH. Filek-Marszałek HalinaH., KatarzynaK. Kolska KatarzynaK., Marszałek, ten od Reksia: o Lechosławie Marszałku, słynnym twórcy słynnego pieska, i życiu z bohaterami filmów rysunkowych opowiada Helena Filek-Marszałek, Poznań: Publicat Wydawnictwo, 04.02.2024 r.
  2. Jan Poliński, [w:] Internetowy Polski Słownik Biograficzny [online], Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny [dostęp 17.04.2024 r.]
  3. Tomasz Urzykowski. Nowy Cedet świeci po staremu. „Gazeta Stołeczna”, 07.05.2018 r.
  4. Tomasz Urzykowski. Neonowa serpentyna jak 62 lata temu. „Gazeta Stołeczna”, 16.01.2018 r.
  5. Tomasz Urzykowski. Czy nowy Cedet to jeszcze Cedet?. „Gazeta Stołeczna”, 18.05.2018 r.
  6. Michał Wojtczuk. Cedet w rok wyskoczy z ziemi. „Gazeta Stołeczna”, 18.08.2016 r.
  7. Krzysztof Mordyński, CDT – maszyna do kupowania, „Stolica” 2009, nr 12.
  8. Encyklopedia Warszawy. Bartłomiej Kaczorowski (red. prowadzący). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994.
  9. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994.
  10. Andrzej K. Olszewski: Dzieje sztuki polskiej 1890–1980 w zarysie. Warszawa: Wydawnictwo „Interpress”, 1988.
  11. a b Krzysztof Jabłoński i in.: Warszawa: portret miasta. Warszawa: Arkady, 1984.
  12. Leopold Tyrmand: Zły. Warszawa: Wydawnictwo Czytelnik, 1990.
  13. Grzegorz Sołtysiak, Jerzy S. Majewski: Warszawa. Ballada o okaleczonym mieście. Ożarów Mazowiecki: Wydawnictwo Baobab, 2006.
  14. Fototeka [online], fototeka.fn.org.pl [dostęp 08.07.2020 r.]
  15. Kronika wydarzeń w Warszawie 1945−1958. „Warszawskie Kalendarz Ilustrowany 1959”. Wydawnictwo Tygodnika Ilustrowanego „Stolica”.
  16. "Architektura betonowa" Dariusz Kozłowski Kraków 2001.
  17. Stefan Sosnowski: 500 zagadek o Warszawie. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1965.

Oceń: Centralny Dom Towarowy w Warszawie

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:24