Pawilon Cepelii w Warszawie


Pawilon Cepelii to przykład późnomodernistycznej architektury, zlokalizowany w sercu Warszawy. Znajduje się on u zbiegu ulic Marszałkowskiej oraz Nowogrodzkiej, blisko ronda Dmowskiego.

Pawilon ten został ukończony w 1966 roku i jest istotnym elementem Ściany Wschodniej, mającej znaczenie w kontekście warszawskiej urbanistyki.

Opis

„Pawilon, który powstał na podstawie projektu architekta Zygmunta Stępińskiego, został zrealizowany we współpracy z Andrzejem Milewskim oraz inżynierem Aleksandrem Hawemanem. Obiekt ten znajduje się w sąsiedztwie hotelu Metropol, który również został zaprojektowany przez Stępińskiego, oraz w pobliżu nowo powstającej zabudowy przy ulicy Marszałkowskiej.

Pawilon jest trójkondygnacyjnym budynkiem, skonstruowanym z wykorzystaniem stalowo-aluminiowej konstrukcji oraz dużymi przeszkleniami. Elewacja, która w chwili obecnej nie jest pokryta szkłem od strony hotelu Metropol, została ozdobiona ręcznie wypalanymi ceramicznymi płytkami w kolorze turkusowym. Każda płytka jest niepowtarzalna, a ich ozdobą są geometryczne wzory, które stworzył Stanisław Kucharski. Wnętrze budynku początkowo mieściło główny salon ekspozycyjno-handlowy Cepelii w Warszawie.

W 2017 roku pawilon został wpisany do gminnej ewidencji zabytków miasta stołecznego Warszawy, a dwa lata później także do rejestru zabytków. W wyniku sprzedaży przez Cepelię, pawilon znalazł się w rękach prywatnego nabywcy, który planował po modernizacji otworzyć lokal sieci McDonald’s. Jednak w 2019 roku wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki sprzeciwił się projektowi, argumentując, że wiązałby się on z „znaczną ingerencją w zabytkową substancję”. Inwestor odwołał się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które uchyliło decyzję konserwatora, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy.

Po decyzji spółki McDonald’s o rezygnacji z otwarcia lokalu w pawilonie, w 2022 roku właściciel uzyskał zezwolenie na warunki zabudowy, które pozwalały na jego rozbudowę, przebudowę oraz remont, tym razem bez dalszej funkcji gastronomicznej. W 2023 roku, w obliczu zagrożenia zniszczeniem lub poważnym uszkodzeniem zabytku, wojewódzki konserwator zabytków wydał decyzję, która obligowała właściciela do rozpoczęcia remontu oraz usunięcia reklam. Nowy projekt, mający na celu odtworzenie oryginalnego kształtu budynku, został przygotowany przez Andrzeja M. Chołdzyńskiego. Prace remontowe rozpoczęły się w lutym 2024 roku, a po zakończeniu planuje się otwarcie sklepu sieci Empik w odrestaurowanym obiekcie.

Przypisy

  1. DominikaD. Pawłowska DominikaD., Cepelia w nowym wydaniu! To właśnie tam powstanie... nowy Empik! [online], Eska Rock, 06.05.2024 r. [dostęp 16.05.2024 r.]
  2. Michał Wojtczuk. Remontujcie w końcu Cepelię!. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 31.01.2024 r.
  3. Tomasz Urzykowski. Pawilon nie dla McDonald's. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 03.10.2022 r.
  4. Tomasz Urzykowski. Cepelia nie nadaje się na fast food?. „Gazeta Stołeczna”, s. 1, 03.03.2020 r.
  5. Co dalej z warszawskim pawilonem Cepelii? [online], www.architekturaibiznes.pl [dostęp 22.06.2023 r.]
  6. a b Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków (księga A) − stan na 30.06.2023 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 42. [dostęp 11.07.2023 r.]
  7. GEZ: Aktualny wykaz zabytków (2017.09). zabytki.um.warszawa.pl. [dostęp 2018-11-12].
  8. a b c EurobuildCEE - Cepelia dla miłośników architektury [online], eurobuildcee.com [dostęp 27.12.2018 r.] (ang.).
  9. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 27.12.2018 r.] .

Oceń: Pawilon Cepelii w Warszawie

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:20