Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa


Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa, która została utworzona w latach 50. XX wieku, znajduje się w sercu Warszawy. To miejsce, które łączy miłośników literatury naukowej oraz studentów pragnących zgłębiać nową wiedzę.

Księgarnia usytuowana jest przy ul. Krakowskie Przedmieście 7, co czyni ją dostępną dla szerokiego grona odbiorców.

Historia

Księgarnia zlokalizowana jest w historycznej kamienicy Józefa Grodzickiego, która w powieści „Lalka” Bolesława Prusa pełni rolę sklepu galanteryjnego Stanisława Wokulskiego. Ciekawe jest również to, że na drugim piętrze znajdowało się mieszkanie Ignacego Rzeckiego, co upamiętnia widoczna w bramie kamienicy tablica.

Historia Państwowego Instytutu Wydawniczego księgarni sięga maja 1952 roku, kiedy to otworzyła się ona jako księgarnia „Domu Książki”. Swoją obecne oblicze, jako Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa, przyjęła 19 maja 1962 roku, w 50. rocznicę śmierci Bolesława Prusa. Od samego początku istnienia księgarnia miała akademicki profil działalności, co było efektem bliskiego sąsiedztwa z wydziałami humanistycznymi Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polską Akademią Nauk.

W 1991 roku doszło do przekształcenia księgarni w spółkę cywilną, a od 2002 roku działa ona jako spółka jawna reprezentowana przez G. Stępnia oraz A. Stępnia. Oferta księgarni obejmuje bogaty asortyment, w skład którego wchodzą książki naukowe i popularnonaukowe, literatura piękna w wersji polskiej oraz obcojęzycznej, książki o sztuce, albumy, multimedialne wydawnictwa oraz e-czytniki. Dodatkowo, na półkach księgarni można znaleźć czasopisma zarówno w języku polskim, jak i obcojęzycznym.

Główna Księgarnia Naukowa od momentu swojego powstania funkcjonuje nieprzerwanie, a od maja 2002 roku poszerzyła działalność o sprzedaż internetową. W roku 2006 „Księgarnia Prusa” została wyróżniona w rankingu tygodnika Wprost jako najlepsza księgarnia w Warszawie oraz jedna z pięciu najlepszych w Polsce. W 2012 roku znalazła się w czternastce najpiękniejszych księgarni w Polsce. W lutym tego samego roku, po trzydziestu latach nieobecności, na fasadzie księgarni powrócił jeden z najstarszych neonów w Warszawie.

Przypisy

  1. Neon wrócił na Krakowskie [online], www.tvnwarszawa.pl [dostęp 23.11.2017 r.]
  2. Warszawa.pl - Internetowa Stolica Polski [online], www.warszawa.pl [dostęp 23.11.2017 r.]
  3. Stanisław Ciepłowski: Napisy pamiątkowe w Warszawie XVII-XX w.. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987 r., s. 137. ISBN 83-01-06109-X.
  4. Najlepsze księgarnie według tygodnika Wprost

Oceń: Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:5