Wojciech Borkowski


Wojciech Janusz Borkowski, urodzony 21 listopada 1960 roku w Warszawie, jest postacią znaczącą w dziedzinie archeologii. Nie tylko specjalizuje się w badaniach archeologicznych, ale także angażuje się w popularyzację nauki, co czyni go cennym ogniwem w łączeniu wiedzy akademickiej z szerszą publicznością.

Jego wkład w dziedzinę archeologii oraz pasja do nauki są inspiracją dla wielu.

Życiorys

Wojciech Borkowski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył studia w 1984 roku. Następnie, w 1994 roku, uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w Instytucie Etnologii i Archeologii Polskiej Akademii Nauk, po obronie rozprawy pt. „System zagospodarowania złoża krzemieni pasiastych na polu eksploatacyjnym Krzemionki. Próba rekonstrukcji”, pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Romualda Schilda.

Od 1997 roku pełni funkcję wicedyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. W nadchodzących latach, w 2024 roku, Borkowski został powołany do Rady do spraw Muzeów, a jego kadencja będzie trwała do 2027 roku.

W swoim dorobku zawodowym posiada bogate doświadczenie w działalności muzealnej. Jest członkiem Zarządu Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz byłym prezesem Oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich w Warszawie. Dodatkowo, pełnił rolę przewodniczącego komisji ds. oświaty i popularyzacji archeologii w SNAP. Jako pasjonat historii, jest także członkiem Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał”.

Borkowski jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, koncentrując się na takich dziedzinach jak archeologia Polski, górnictwo krzemienia oraz neolit. Oprócz działalności akademickiej, współpracował jako współautor (wraz z Gerardem Sawickim) przy programach telewizyjnych „Robinsonowie” i „Łowcy ognia” emitowanych na TVP 1.

Jego osiągnięcia zostały docenione poprzez przyznanie mu Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Nagrody im. Krzysztofa Dąbrowskiego za Popularyzację Nauki. Doceniony w 2004 roku, otrzymał również statuetkę Przasnyskiego Koryfeusza.

Przypisy

  1. Powołanie członków Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej 2024-2027 [online], nim.gov.pl [dostęp 12.04.2024 r.]

Oceń: Wojciech Borkowski

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:5