Józef Wolff (historyk)


Józef Ludwik Wolff, urodzony 15 grudnia 1852 roku w Warszawie, a zmarły 9 sierpnia 1900 roku w Heidelbergu, był znaczącą postacią w polskiej historiografii. Jako historyk, księgarz, heraldyk oraz genealog, pozostawił po sobie istotny wkład w kwestie związane z historią i dziedzictwem kulturowym Polski.

W toku swojej życia Wolff zyskał uznanie nie tylko dzięki swoim pracom naukowym, ale także poprzez zaangażowanie w działalność zawodową, która łączyła jego pasje z codziennym życiem.

Życiorys

Józef Wolff przyszedł na świat jako syn Ludwika Wolffa, kupca oraz bankiera o żydowskich korzeniach, oraz Józefiny ze Zdzienieckich. Po zakończeniu edukacji w szkołach średnich w Polsce, podjął studia z zakresu nauk ekonomicznych w Lipsku. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia rozpoczął pracę w warszawskim Banku Handlowym, gdzie pełnił funkcję prokurenta.

W późniejszym czasie Wolff odkrył swoją prawdziwą pasję, jaką była historia. Postanowił przeprowadzić się do Petersburga, gdzie poza prowadzeniem działalności księgarskiej, zaangażował się w prace badawcze związane z Metryką Litewską. Jego zaangażowanie w badania historyczne przyniosło mu tytuł członka korespondenta Akademii Umiejętności w Krakowie.

Wolff pozostawił po sobie dziedzictwo w postaci kilku ważnych opracowań prozopograficznych. Niektóre z nich, mimo że wydane pod jego nazwiskiem, w rzeczywistości były autorstwa Konstantego Ożarowskiego. Jako część jego niepublikowanej spuścizny można wymienić czterotomowy rękopis pracy o tytule Herbarz szlachty litewskiej. Niestety, zaginął on podczas pożaru, który zniszczył jego księgozbiór liczący 2100 pozycji w Bibliotece Krasińskich w Warszawie w 1944 roku.

Józef Wolff spoczywa na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 156-2-16/17).

Publikacje

Oto zbiór wybranych publikacji autorstwa Józefa Wolffa, które znacząco wzbogacają polską historiografię.

  • O kniaziach Kobryńskich, Kraków 1883,
  • Pacowie. Materyjały historyczno-genealogiczne, Petersburg 1885,
  • Senatorowie i dygnitarze Wielkiego Księstwa Litewskiego 1386–1795, Kraków 1885,
  • Żyd ministrem króla Zygmunta. Szkic historyczny, Kraków 1885 (reprint Tel-Awiw 1988),
  • Ród Gedimina. Dodatki i poprawki do dzieł K. Stadnickiego: „Synowie Gedymina”, „Olgierd i Kiejstut” i „Bracia Władysława Jagiełły”, Kraków 1886,
  • Kniaziowie litewsko-ruscy od końca czternastego wieku, Warszawa 1895 (reprint Warszawa 1994).

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: JÓZEFA WOLFF, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 22.02.2020 r.]

Oceń: Józef Wolff (historyk)

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:20