Marcin Kazimierz Leonowicz


Marcin Kazimierz Leonowicz, urodzony 10 lutego 1952 roku w Warszawie, to postać znana w środowisku akademickim jako profesor nauk technicznych. Jego prace koncentrują się na różnych aspektach technologii materiałowej, w tym materiałach magnetycznych, nanomateriałach oraz materiałach inteligentnych.

Leonowicz jest uznawany za eksperta w dziedzinie, co czyni go czołowym badaczem w swoim obszarze specjalizacji.

Życiorys

Marcin Kazimierz Leonowicz rozpoczął swoją drogę akademicką w 1978 roku, kiedy to zakończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. W 1982 roku uzyskał stopień doktora na Politechnice Warszawskiej, a dziesięć lat później, bo w 1992 roku, obronił pracę habilitacyjną. Jego osiągnięcia zostały docenione w 1999 roku, gdy otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

W trakcie swojej kariery Marcin Leonowicz uczestniczył w wielu stażach naukowych, w tym w 1987 roku w Technische Universität Wien oraz w University of Sheffield w Wielkiej Brytanii, gdzie przebywał od 1989 do 1994 roku. Od 1984 roku jest zawodowo związany z Politechniką Warszawską, gdzie w latach 1994-1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Inżynierii Materiałowej. Oprócz tego, przez pewien czas był Doradcą Strategicznym Rektora uczelni oraz członkiem Senatu.

W 2000 roku objął kierownictwo w Zakładzie Materiałów Konstrukcyjnych i Funkcjonalnych, co pozwoliło mu na dalszy rozwój swojej kariery w obszarze nauki. Inicjatywy Marcina dotyczą także działalności w różnych instytucjach – jest członkiem Sekcji Materiałów Polimerowych Komitetu Nauki o Materiałach Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego. Od 2014 roku przewodniczy Interdyscyplinarnemu Zespołowi do Spraw Projektów Międzynarodowych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Jego dorobek publikacyjny jest imponujący i obejmuje ponad 250 artykułów naukowych oraz autorstwo lub współautorstwo czterech książek.

Stanowiska

Marcin Kazimierz Leonowicz ma bogate doświadczenie zawodowe, które obejmuje szereg istotnych stanowisk. W latach 1994–1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, gdzie przyczynił się do rozwoju kształcenia w tej dziedzinie.

Od 2000 roku pełni także rolę kierownika Zakładu Materiałów Konstrukcyjnych i Funkcjonalnych, gdzie prowadzi badania oraz zajmuje się innowacjami w zakresie materiałów.

W 2014 roku został przewodniczącym Interdyscyplinarnego Zespołu do Spraw Projektów Międzynarodowych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, co podkreśla znaczenie jego wkładu w międzynarodową współpracę w obszarze badań i rozwoju.

Członkostwa

Marcin Kazimierz Leonowicz posiada bogate doświadczenie w zakresie członkostwa w licznych organizacjach oraz instytucjach, które znacząco wpływają na rozwój nauki i technologii. Jego zaangażowanie można zauważyć w różnych organizacjach, w których ma zaszczyt pełnić swoje funkcje.

  • uczestniczył w pracach Senatu PW w trzech kadencjach: 2005–2008, 2012–2016 oraz 2016–2020,
  • jest członkiem Sekcji Materiałów Polimerowych Komitetu Nauki o Materiałach Polskiej Akademii Nauk,
  • aktywnie uczestniczy w Polskim Towarzystwie Materiałoznawczym,
  • należy do Rady Programowej czasopisma Composites Theory and Practice,
  • w latach 2014–2015 był częścią grupy doradczej Komisji Europejskiej w ramach programu Horizon 2020, specjalizującej się w Leadership in Enabling and Industrial Technologies,
  • w latach 2014–2017 członek grupy doradczej Komisji Europejskiej Spreading Excellence and Widening Participation,
  • jest także członkiem Zespołu Doradców Strategicznych Rektora PW.

Ważne publikacje

Oto zbiór kluczowych publikacji autorstwa Marcina Kazimierza Leonowicza, które znacząco przyczyniły się do rozwoju nauki w jego dziedzinie. Publikacje te obejmują różnorodne tematy, od podstaw nauki o materiałach po nowoczesne zastosowania w dziedzinie magnetyzmu.

  • M. Leonowicz: Podstawy Nauki o Materiałach 1 – e-book, 2011,
  • Gulzhian I. Dzhardimalieva, Anatolii D. Pomogailo, Aleksander S. Rozenberg, Marcin Leonowicz: Magnetic Metallopolymer nanocomposites: preparation and properties, Chapter 3 in Magnetic nanoparticles, Ed. Sergey P. Gubin, Wiley-VCH, 2009,
  • M. Leonowicz, J. Wysłocki: Nowoczesne magnesy – struktura – właściwości – zastosowania, WNT 2005 r.,
  • M. Leonowicz: Nanokrystaliczne materiały magnetyczne, WNT 1998 r.,
  • M. Leonowicz: Nowoczesne materiały magnetycznie twarde. Wybrane zagadnienia, wyd. Politechniki Warszawskiej, 1996 r.,
  • M. Leonowicz, J. Kozłowska: Processing and Properties of Magnetorheological Fluids for Prospective Application in Passive Armour, IEEE Trans. Magn. 49 No 8 (2013),
  • B. Michalski, K. Sielicki, M. Leonowicz, M. Szymański, Z. Miazga: Chemical composition and phase constitution of recycled metals from computer scrap, Environmental Protection Engineering, 42, 1 (2016),
  • Zielinska, M. Leonowicz, H. Li and T. Nakanishi: Controlled Self-assembly of Alkylated- Compounds for Soft Materials – Towards Optical and Optoelectronic Applications, Current Opinion in Colloid & Interface Science 19 (2) (2014).

Oceń: Marcin Kazimierz Leonowicz

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:19