Ludomir Słupeczański


Ludomir Słupeczański, urodzony 10 marca 1934 roku w Warszawie, to znacząca postać w polskiej architekturze, która pozostawiła po sobie trwały ślad w tej dziedzinie. Jego życie zakończyło się 22 stycznia 2012 roku w rodzinnym mieście, gdzie związał się z wieloma projektami artystycznymi i edukacyjnymi.

Był nie tylko architektem, lecz także wybitnym rysownikiem, malarzem oraz akwarelistą, co świadczy o jego wszechstronnych talentach artystycznych. Słupeczański pełnił również rolę nauczyciela akademickiego, przekazując swoją wiedzę kolejnym pokoleniom studentów.

Jego działalność zawodowa obejmowała członkostwo w Stowarzyszeniu Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP) oraz Mazowieckiej Okręgowej Izbie Architektów RP, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój architektury w Polsce.

Życiorys

Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej w 1959 roku. Jego działalność w telewizji obejmowała prowadzenie programów takich jak Meandry Architektury oraz Rysuj z nami, które były emitowane w latach 1994–1997. Stworzył również zestaw lekcji Rysuj z nami dla szkół, które zostały opracowane w formie kaset VHS (51 lekcji) i dostarczone dla Ministerstwa Edukacji Narodowej w 1997 roku. Oprócz tego, jego publikacje ukazały się w pismach takich jak: Architektura, Sukces, Trybuna Mazowiecka, Top, czy Cash.

Był starszym wykładowcą w Samodzielnej Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz visiting professor na University of Detroit Mercy School of Architecture w latach 1985 i 1991. Od 1961 roku należał do Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP) – Oddział Warszawa, a także był byłym członkiem Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Wiele jego prac projektowych to efekt współpracy. Do bardziej znanych realizacji należy koncepcja miasta linearnego łączącego Warszawę, Włocławek i Łódź (1971), projekty Centrum wystawowo-handlowego w Warszawie oraz portu Żerań (1999). W 1998 roku zajmował się przebudową Stadionu Dziesięciolecia, który nazywano Warszawskim Koloseum. Wśród innych znaczących projektów warto wymienić: kościoły w Wólce Mlądzkiej (1984) oraz Henrykowie k. Warszawy (1986), zespół pawilonów w Raszynie (1990), osiedla TBM Batory w Warszawie (1999), a także domy jednorodzinne dla J.W. Construction (1999) i siedzibę tej firmy w Ząbkach (1999). Katalog jego osiągnięć obejmuje także liczne domy jednorodzinne oraz rekreacyjne.

Jego prace były prezentowane na wystawach rysunkowych i malarskich w takich miastach jak: Warszawa, Lublin, Londyn, Mesyna, Göteborg, Detroit, Öskemen oraz Berlin. Po zakończeniu swojego życia odszedł na wieczny spoczynek na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera BII30-7-18).

Odznaczenia i nagrody

W swoim życiu Ludomir Słupeczański otrzymał szereg wyróżnień i nagród za swoje osiągnięcia. Oto niektóre z nich:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1985 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, otrzymany w 1975 roku,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej, nadany w 1995 roku,
  • Nagroda Ministra i Rektora Politechniki Warszawskiej.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze.

Oceń: Ludomir Słupeczański

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:13