Wanda Morżkowska-Tyszkowa


Wanda Aniela Morżkowska-Tyszkowa, która przyszła na świat 5 kwietnia 1907 roku w Warszawie, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej literatury. Jej badania nad literaturą oraz twórczością znaczących autorów, takich jak Żmichowska i Żeromski, stanowią cenny wkład w tej dziedzinie.

Pomimo krótkiego życia, które zakończyło się 22 marca 1936 roku w jej rodzinnym mieście, Morżkowska-Tyszkowa zdołała pozostawić po sobie istotne ślady w literackiej krytyce i badaniach literackich w Polsce. Jej prace przyczyniły się do szerszego zrozumienia i analizy kontekstu kulturowego oraz społecznego twórczości omawianych autorów.

Życiorys

Wanda Morżkowska-Tyszkowa była najstarsza w rodzinie, która składała się z pięciorga dzieci Zygmunta Morżkowskiego, znanego etnografa, oraz Anieli Józefy z Sulickich. Po ukończeniu Gimnazjum Juliusza Słowackiego w Warszawie, rozpoczęła swoje studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego w 1926 roku.

Po roku zdecydowała się kontynuować naukę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie pod kierunkiem wybitnych profesorów, Juliusza Kleinera oraz Zygmunta Szweykowskiego, studiowała filologię polską. W czerwcu 1929 roku uzyskała licencjat, który był efektem jej pracy na temat Stefana Żeromskiego. W tym samym miesiącu poślubiła dyplomatę, Józefa Tyszkę. Kolejne lata życia spędziła w Paryżu, gdzie korzystała z stypendium doktorskiego.

10 października 1932 roku na Uniwersytecie Lwowskim obroniła swoją pracę doktorską, pod tytułem Żmichowska wobec romantyzmu, napisaną pod czujnym okiem Juliusza Kleinera. Praca ta została następnie poddana recenzji przez Wilhelma Bruchnalskiego oraz Eugeniusza Kucharskiego. W nieco zmienionej formie, praca ukazała się w „Pamiętniku Literackim” w 1933 roku oraz w 1934 roku w piątym tomie „Badań Literackich” we Lwowie.

Wanda publikowała również artykuły w renomowanych czasopismach, takich jak „Tygodnik Ilustrowany”, „Rocznik Literacki” czy „Pion”. Jej zainteresowania obejmowały również opracowanie nieznanych dotąd listów Żeromskiego, które dotyczyły jego zbiorów rapperswilskich. Mimo wysiłków, nie udało jej się znaleźć wydawcy dla tego materiału.

W małżeństwie z Józefem Tyszką doczekała się dwóch córek: Joanny Anieli, urodzonej w 1933 roku w Le Havre, oraz Wandy Agnieszki, której narodziny miały miejsce w 1936 roku w Warszawie. Niestety, Wanda zmarła 22 marca 1936 roku w wyniku gorączki poporodowej, krótko po tym, jak jej mąż został nominowany na attaché poselstwa polskiego w Tallinnie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w rodzinnym grobowcu Tyszków. W Księdze pamiątkowej, która została wydana na cześć Juliusza Kleinera w 1949 roku, jej nazwisko pojawiło się błędnie na liście uczniów, którzy zginęli lub zostali zamordowani podczas II wojny światowej.


Oceń: Wanda Morżkowska-Tyszkowa

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:13