Adam Obidziński


Adam Obidziński był wybitnym polskim inżynierem i naukowcem, którego życie i praca pozostawiły znaczący ślad w dziedzinie technologii satelitarnej. Urodził się 23 grudnia 1929 roku w Warszawie, a zmarł 21 sierpnia 1985 roku w tym samym mieście.

Obidziński był jednym z kluczowych współtwórców projektów Meteor-1, Meteor-2 oraz Meteor-3, które miały ogromny wpływ na rozwój polskiej przestrzeni kosmicznej oraz obserwacje meteorologiczne. Jego wkład w te projekty podkreśla znaczenie innowacji technologicznych w Polsce w drugim połowie XX wieku.

Życiorys

Adam Obidziński urodził się w rodzinie szlacheckiej herbu Dąbrowa, której korzenie sięgają Obidzina na Mazowszu. W 1949 roku zakończył naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Kołłątaja w Warszawie. Następnie, w latach 1949–1956, podjął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. Już w 1953 roku uzyskał tytuł inżyniera, a trzy lata później, w 1956 roku, ukończył studia z tytułem magistra inżyniera. Zmarł 21 sierpnia 1985 roku w Warszawie, a jego ostatnim miejscem spoczynku jest cmentarz Wolski w stolicy.

Praca i działalność naukowa

Obidziński swoje życie zawodowe związał z Instytutem Mechaniki w Warszawie oraz z Instytutem Lotnictwa w Warszawie. Od 1962 roku pracował w Zakładzie Produkcji Doświadczalnej tego instytutu, gdzie współpracował z zespołem kierowanym przez mgr. inż. Jerzego Haraźnego. Główne osiągnięcia jego grupy dotyczyły budowy polskich rakiet meteorologicznych: Meteor-1, Meteor-2 oraz Meteor-3. Dzięki ich wysiłkom, zespół zdobył wyróżnienia w konkursie Mistrz Techniki w 1965 roku za rakietę Meteor-1 oraz w 1970 roku za Meteor-3. Ponadto, w 1974 roku opatentował wynalazek dotyczący „Rakiety ratowniczej do podawania liny”.

Życie prywatne

Żoną Adama Obidzińskiego była Jadwiga Deczewska, urodzona w 1927 roku, która w czasie II wojny światowej walczyła jako żołnierz Armii Krajowej i uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Ich syn, dr n. med. Paweł Obidziński, jest cenionym specjalistą w dziedzinie ortopedii i autorem wielu międzynarodowo uznawanych prac naukowych.

Odznaczenia i działalność społeczna

Adam Obidziński otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń, świadczących o jego wkładzie w życie społeczne i polityczne. Wśród nich znajduje się Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznawany osobom za szczególne zasługi dla narodu oraz państwa.

Dodatkowo, brązowy medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” oraz Medal 30-lecia Polski Ludowej również świadczą o jego zaangażowaniu w działania na rzecz obronności oraz rozwoju kraju.

Obidziński był także członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), przystępując do niej podczas Kongresu Zjednoczeniowego, który odbył się 15 grudnia 1948 roku.


Oceń: Adam Obidziński

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:14