Zbigniew Tucholski


Zbigniew Ivarr Tucholski, urodzony 27 listopada 1975 roku w Warszawie, jest uznawanym polskim naukowcem w dziedzinie historii techniki. Jego praca naukowa i badawcza skupia się na analizie rozwoju technologii oraz jej wpływie na społeczeństwo.

Obecnie sprawuje funkcję profesora w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, gdzie prowadzi badania oraz kształci przyszłe pokolenia specjalistów. Ponadto, Zbigniew Tucholski jest redaktorem naczelnym Kwartalnika Historii Nauki i Techniki, co świadczy o jego aktywności w popularyzacji wiedzy naukowej oraz promowaniu tematów związanych z historią techniki.

Życiorys

Zbigniew Tucholski jest osobą o wybitnym dziedzictwie rodzinnym. Jego matką była znana piosenkarka Anna German-Tucholska, a ojcem inżynier Zbigniew Antoni Tucholski. W młodości rozpoczął swoją edukację w Szkole Podstawowej nr 176 w Warszawie.

Ukończył studia z zakresu bibliotekoznawstwa oraz historii na Uniwersytecie Warszawskim. Po zakończeniu nauki podjął pracę jako asystent w Katedrze Transportu Szynowego znajdującej się w Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach.

W czerwcu 2008 roku, na podstawie swojej pracy dyplomowej, uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Jego dysertacja nosiła tytuł Polskie Koleje Państwowe jako środek transportu wojsk Układu Warszawskiego. Od 2009 roku związany jest z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, gdzie w 2016 roku obronił pracę habilitacyjną na temat Profesora Antoniego Xiężopolskiego.

Jako twórca polskiej szkoły budowy lokomotyw, Zbigniew Tucholski odegrał istotną rolę w popularyzowaniu tematyki kolejowej w Polsce. Był także szefem Polskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Wąskotorowych oraz współpracował z Muzeum Kolejnictwa. Aktualnie pełni funkcję rzeczoznawcy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagrody i wyróżnienia

W 2016 roku Zbigniew Tucholski został uhonorowany Nagrodą im. Jana Jędrzejewicza za swoją monografię zatytułowaną Profesor Antoni Xiężopolski. Twórca polskiej szkoły budowy lokomotyw. Publikacja ta, wydana w 2015 roku przez Bibliotekę Główną Politechniki Warszawskiej, została dostrzegona za nowatorskie podejście do tematu.

W pracy tej zastosowano bogaty zestaw źródeł, co znacząco podkreśliło jej wartość naukową. Dodatkowo, Tucholski umiejętnie wkomponował biografię tytułowego bohatera w szerszy kontekst historyczny, szczególnie skupiając się na przełomie XIX i XX wieku.

Napisane książki

Twórczość Zbigniewa Tucholskiego obejmuje bogaty zbiór publikacji, które istotnie wzbogacają wiedzę na temat historii kolei i związanych z nią wydarzeń. Wśród jego książek można wymienić:

  • Kolej Leśna Lipa-Biłgoraj 1941-1983,
  • Irma Martens-Berner: Człowieczy los. Wspomnienia matki Anny German, DODATEK I. W tej książce Zbigniew I. Tucholski omawia historię kolonii menonitów Kubań Wohldemfürst/Wielikokniażeskoje oraz Alexanderfeld/Aleksandrodar, a także pełni rolę konsultanta, obok syna Anny German, dr. Zbigniewa I. Tucholskiego, i jej męża Zbigniewa A. Tucholskiego. ISBN 978-83-7295-299-8,
  • Polskie Koleje Państwowe jako środek transportu wojsk Układu Warszawskiego,
  • Profesor Antoni Xiężopolski. Twórca polskiej szkoły budowy lokomotyw. Publikacja dostępna w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2015,
  • Koleje Wrocławsko-Trzebnicko-Prusicka, Żmigrodzko-Milicka 1894–1945. Wrocławska kolej wąskotorowa 1945-1991, której współautorami są Janusz Gołaszewski, Michał Jerczyński, Tomasz Pol, Michał Zajfert oraz Zbigniew Tucholski,
  • Nasielska Kolej Wąskotorowa. Wydanie „Betezda”, Rybnik 2007, ISBN 978-8391525982,
  • Dwa mosty Warszawy. 150 lat Mostu Kierbedzia i 100 lat Mostu Poniatowskiego, z autorami Zbigniewem Tucholskim, Januszem Rymszą oraz Grażyną Walugą. ISBN 978-8363269609,
  • Wiślane porty Warszawy. Historia infrastruktury żeglugi śródlądowej stolicy, autorzy Anna Mistewicz i Zbigniew Tucholski. ISBN 978-83-63269-37-1.

Zbigniew Tucholski jest także autorem licznych artykułów publikowanych w czasopiśmie „Świat Kolei”, w których szczegółowo traktuje tematykę historii techniki, z naciskiem na dzieje kolei.

Przypisy

  1. Zbigniew Tucholski nie poszedł w ślady matki. Oto co robi syn Anny German. 13.09.2022 r. [dostęp 15.09.2022 r.]
  2. Dr hab. Zbigniew Ivarr Tucholski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 11.11.2017 r.]
  3. Zbigniew Tucholski: Dr Zbigniew Tucholski – Dane personalne. [dostęp 13.12.2017 r.]
  4. Instytut Historii Nauki PAN [online], Ihnpan.pl [dostęp 08.09.2017 r.]
  5. Ośrodek Edukacji Ekologicznej – Janów Lubelski – WYDAWNICTWA. [online], lasyjanowskie.com [dostęp 08.09.2017 r.]
  6. Prekursor 2006 i inni, Profesor Antoni Xiężopolski. Twórca polskiej szkoły budowy lokomotyw – Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej [online], www.wydawnictwopw.pl [dostęp 08.09.2017 r.]

Oceń: Zbigniew Tucholski

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:18