Maria Honowska


Maria Beata Honowska, z domu Brodowska, przyszła na świat 8 grudnia 1924 roku w Warszawie, a zakończyła swoją życiową podróż 7 stycznia 2009 roku w Krakowie. Była wybitną polską językoznawczynią, polonistką oraz slawistką, a także profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W trudnym czasie powstania warszawskiego pełniła rolę sanitariuszki, co świadczy o jej odwadze i poświęceniu. Jej naukowa kariera rozpoczęła się na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego, a tytuł magistra uzyskała w 1947 roku. Jej nauczycielem był znakomity językoznawca Witold Doroszewski, co miało istotny wpływ na jej późniejsze badania.

Od 1947 roku Maria Honowska była związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie doskonale spisała się jako dyrektorka Instytutu Filologii Słowiańskiej. Jej dorobek to nie tylko liczne prace naukowe, ale również wkład w kształcenie nowych pokoleń. Można wyróżnić trzy główne filary jej działalności badawczej. Pierwszym z nich są jej wybitne osiągnięcia w obszarze słowotwórstwa, zwłaszcza w aspektach synchronicznych. Drugim – rozległe badania nad morfologią języków słowiańskich, które prowadziła zarówno w kontekście synchronicznym, jak i diachronicznym. Ostatnią dziedziną badań była składnia zdania i tekstu, która łączyła elementy morfologii, semantyki oraz pragmalingwistyki.

Maria Honowska nie tylko prowadziła badania, ale także była aktywna w dydaktyce, kształcąc liczne grono magistrów slawistyki i polonistyki, zarówno w Krakowie, jak i w ówczesnej katowickiej WSP (obecnie Uniwersytet Śląski), gdzie przez kilka lat miała wykłady. Jej działalność naukowa przenikała także do Francji, gdzie przez dwa lata prowadziła zajęcia. Pod jej opieką powstały liczne prace doktorskie, a także opinie dotyczące doktoratów, habilitacji i profesur w wielu ośrodkach językoznawczych w Polsce.

Była członkinią Komitetu Językoznawstwa i Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności, a także Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Jej praca została doceniona licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Maria Honowska spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 105, rząd 5, grób 25-26). Jej rodzicami byli Maria i Władysław Brodowski, a mężem Jerzy Honowski. Wspólnie doczekali się pięciorga dzieci.

Bibliografia autorska

Maria Honowska jest autorką wielu znaczących prac naukowych, które przyczyniły się do rozwoju lingwistyki, w szczególności w zakresie słowotwórstwa i fleksji. Oto niektóre z jej najbardziej istotnych publikacji:

  • Ewolucja metod polskiego słowotwórstwa synchronicznego: (w dziesięcioleciu 1967–1977), Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1979, ISBN 83-04-00452-6,
  • Problemy historii fleksji słowiańskiej na tle nowszych ujęć synchronicznych, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, 1975,
  • Słowotwórstwo przymiotnika w języku staro-cerkiewno-słowiańskim, Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo PAN, Wrocław, 1960,
  • Zarys klasyfikacji polskich derywatów, Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo PAN, Wrocław, 1967.

Przypisy

  1. a b c Maria Honowska - Instytut Filologii Słowiańskiej - Wydział Filologiczny [online], ifs.filg.uj.edu.pl [dostęp 31.03.2024 r.]
  2. a b Rejestr Spadkowy PL: wyszukiwanie wpisu [online], rejestry-notarialne.pl [dostęp 31.03.2024 r.]
  3. Maria Brodowska [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 27.09.2022 r.]
  4. R. Grzegorczykowa, Profesor Maria Honowska (24.12.1924 r. – 07.01.2009 r.), „Studia z Filologii Polskiej i Słowiańskiej“, 44, 2009, s. 13.
  5. Cmentarz Stare Powązki: LUDWIK SZPERL, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 23.04.2019 r.]

Oceń: Maria Honowska

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:20