Tadeusz Markowski, urodzony 14 marca 1954 roku w Warszawie, jest uznawanym w Polsce pisarzem specjalizującym się w literaturze science fiction. Jego twórczość obejmuje zarówno oryginalne dzieła literackie, jak i przekłady, co wzbogaca polski rynek wydawniczy.
Markowski nie tylko przyczynia się do rozwoju gatunku science fiction w Polsce, ale także tłumaczy inne teksty, umożliwiając czytelnikom dostęp do światowej literatury w tej dziedzinie.
Życiorys
Tadeusz Markowski to postać niezwykle interesująca w świecie literatury. Studiował na Politechnice Warszawskiej, a później kontynuował naukę w zakresie cybernetyki w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Jego kariera pisarska rozpoczęła się w czasach studenckich, gdy publikował swoje teksty w tygodniku „Politechnik”, a także współpracował z „Przeglądem Technicznym”. W latach 1982–1984 pełnił rolę zastępcy redaktora naczelnego popularnego magazynu „Fantastyka”.
Od 1984 roku Markowski był związany z redakcją Fantastyki Naukowej w Krajowej Agencji Wydawniczej. Jako działacz międzynarodowego fandomu, był również członkiem prestiżowej organizacji World SF. Jego debiut pisarski nastąpił w 1977 roku, kiedy to opublikował opowiadanie Test w wydawnictwie „Politechnika”. Kolejne jego prace znalazły się w antologii Spotkanie w przestworzach.
W 1982 roku ukazał się pierwszy zbiór jego opowiadań, zatytułowany Tak bardzo chciał być człowiekiem. Dwa lata później, w 1984 roku, opublikował swoją pierwszą powieść – Umrzeć, by nie zginąć, która koncentrowała się na losach genetycznie „poprawionych” ludzi-astronautów. W 1988 roku, wydawnictwo „Orbita” opublikowało prequel do tej powieści zatytułowany Mutanci, natomiast rok później dokonało wznowienia Umrzeć, by nie zginąć.
W 2020 roku, w kooperacji z Markiem Żelkowskim, napisał trzecią część serii, Dzieci Hildora. Utwory Tadeusza Markowskiego są głęboko zakorzenione w nurcie fantastyki socjologicznej, co czyni je niezwykle interesującymi dla szerokiego kręgu czytelników.
Oprócz twórczości literackiej, Markowski zajmował się również tłumaczeniem, w tym m.in. komiksów z popularnej serii Thorgal oraz powieści Formy chaosu autorstwa Colina Kappa. Jego opowiadanie Tak bardzo chciał być człowiekiem… zdobyło uznanie za granicą, zostało przetłumaczone na języki francuski, rumuński oraz niemiecki. Ponadto, powieść Umrzeć, by nie zginąć doczekała się przekładu na język rosyjski, co świadczy o jej międzynarodowym zasięgu i wpływie na literaturę fantastyczną.
Twórczość
Tadeusz Markowski stworzył wiele znakomitych dzieł, które ukazują jego literacki kunszt. Oto niektóre z jego najważniejszych publikacji:
- „Tak bardzo chciał być człowiekiem”, zbiór opowiadań (KAW 1982),
- „Cała radość życia”,
- „Ludzie jak… złodzieje”,
- „Pamiętnik”,
- „Pech”,
- „Tak bardzo chciał być człowiekiem, że…”,
- „Test”,
- „Zwiadowca”,
- „Eksponat X”, komiks w antologii „Ogień nad Tajgą” (KAW 1982) oraz w „Bogowie z Gwiazdozbioru Aquariusa”, Zbigniew Kasprzak (Egmont Polska 2020),
- cykl „Mutanci”,
- „Umrzeć, by nie zginąć” (KAW 1984, Orbita 1989, SOLARIS 2017) – tom 4, napisany jako pierwszy,
- „Mutanci” (Orbita 1988, SOLARIS 2017) – tom 1,
- „Dzieci Hildora” (Stalker Books, 2020), współautor Marek Żelkowski – tom 2,
- „Władcy Hildora” (planowany) – tom 3,
- „Prawo Zaciemnienia” (2023).
Literacka działalność Markowskiego pozostawiła trwały ślad w polskiej literaturze, a jego dzieła cieszą się uznaniem wśród czytelników i krytyków.
Tłumaczenia
Tadeusz Markowski jest uznawanym pisarzem, który również podjął się tłumaczeń wielu zagranicznych dzieł literackich. Oto wybrane tytuły, które znalazły się w jego dorobku translatorskim:
- Szninkiel – autorzy: Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme (fr) (Orbita 1988),
- O czym marzą Psyborgi – autor: Pierre Barbet (fr) (KAW 1989),
- Goodbye Kalifornia – autor: Alistair MacLean (ang) (Orbita 1989),
- Formy Chaosu – autor: Collin Kapp (ang) (Temark 1992),
- Rzeka Śmierci – autor: Alistair MacLean (ang) (Bellona 1989; Interart 1996),
- Tarantula – autor: Thierry Jonquet (fr) (Prószyński 2008),
- Dżin z tonikiem i ogórkiem – autor: Rafaele Germain (fr) (Prószyński 2009),
- Dr House – autor: Paul Challen (ang) (sezon drugi) (Prószyński 2009),
- Stanie się czas – autor: Paul Anderson (ang) (Prószyński 2010),
- Truman Stalin i koniec monopolu atomowego – autor: Michael D. Gordon (ang) (Prószyński 2010),
- Domniemanie winy – autor: Marcia Clark (ang) (Prószyński 2011),
- Elizabeth Taylor – Dama, kochanka, legenda – autor: David Brett (ang) (Prószyński 2012),
- Wydział Śmierci – autor: Hugues Pagan (fr) (C&T 2014),
- Piekło ISIS – autor: Sophie Kasiski (fr) (Prószyński i S-ka 2016),
- Odyseja Greena – autor: Philip J. Farmer (ang) (Stalker Books 2020),
- Powrót do Gwiazd – autorzy: C.M. Kornbluth, Frederic Pohl (ang) (Stalker Books 2020),
- Dopuszczalne Ryzyko – autorzy: Frederic Pohl, Lester del Rey (ang) (Stalker Books 2021),
- Brzemię czarnego człowieka – autor: Mack Reynolds (ang) (Stalker Books 2021),
- Niemądre dziecko – autor: Randall Garrett (ang) (Stalker Books 2021),
- Piraci z Zan – autor: Murray Leinster (ang) (Stalker Books 2021).
Odznaczenia
W dniu 29 października 2007 roku, z okazji obchodów 25-lecia tytułów fantastycznych – Fantastyki oraz Nowej Fantastyki, Tadeusz Markowski został uhonorowany znaczącym odznaczeniem. Był on pełniącym funkcję zastępcy redaktora naczelnego czasopisma Fantastyka w latach 1982–1984.
W hołdzie jego wkładowi do kultury polskiej, Markowski otrzymał tytuł Zasłużony dla Kultury Polskiej, który jest świadectwem jego znaczenia w تطوير literatury fantastycznej w Polsce.
Przypisy
- MarekM. Wituszyński, Nowa Fantastyka w glorii i chwale [online], www.przystan-literacka.pl [dostęp 29.11.2020 r.]
- SebastianS. Frąckiewicz, Wywiad z Maciejem Parowskim: 30 lat „Fantastyki” [online], www.polityka.pl, 26.10.2012 r. [dostęp 29.11.2020 r.]
- Medale Gloria Artis dla twórców związanych z "Fantastyką" [online], Onet Wiadomości, 30.10.2007 r. [dostęp 29.11.2020 r.]
- a b Markowski, Tadeusz; Żelkowski, Marek - "Dzieci Hildora" - katedra.nast.pl [online], katedra.nast.pl [dostęp 29.11.2020 r.]
- AlistairA. MacLean, Goodbye Kalifornio!, Orbita, 1990, ISBN 978-83-7034-024-7 [dostęp 29.11.2020 r.]. Brak numerów stron w książce
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Ewa Konstancja Bułhak | Władysław Grabowski (aktor) | Dobiesław Królikowski | Witold Rychter (aktor) | Kazimierz Romuald Dąbrowski | Józef Gaczyński | Mateusz Damięcki | Wojciech Tracewski | Piotr Strojnowski | Andrzej Bieńkowski (satyryk) | Grzegorz Zgliński | Irena Skwierczyńska | Bolesław Mierzejewski | Piotr Lipka | Jadwiga Smosarska | Michał Kwieciński | Ludwik Tatarski | Bogna Sokorska | Tomasz Lew Leśniak | Jadwiga KotnowskaOceń: Tadeusz Markowski (pisarz)