Wojciech Tracewski


Wojciech Wit Tracewski, urodzony 20 lutego 1962 roku w Warszawie, to uznawany artysta malarz z Polski, który zyskał renomę w świecie sztuki.

Jego twórczość odzwierciedla głębokie związki z kulturą i historią, co sprawia, że obrazy Tracewskiego przynależą do ważnych osiągnięć artystycznych w kraju i za granicą.

Życiorys

Wojciech Tracewski uzyskał swoje wykształcenie artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował w latach 1981–1986 i zdobył dyplom w pracowni znanego profesora Tadeusza Dominika. Od 1983 roku artysta regularnie prezentuje swoje dzieła na wystawach w różnych krajach europejskich, a jego prace można znaleźć w wielu znaczących kolekcjach sztuki współczesnej, zarówno prywatnych, jak i publicznych.

Twórczość Tracewskiego jest klasyfikowana jako część kierunku artystycznego, który nazywamy Nową Ekspresją, znanego także jako transawangarda. Nurt ten zyskał popularność w Polsce w latach 80. XX wieku, osiągając swój szczyt w latach 1986–1987. Pomimo trudnych realiów społeczno-politycznych oraz wprowadzenia stanu wojennego, artyści związani z tym ruchem intensywnie wystawiali swoje prace już od początku lat 80.

Jednym z istotnych wydarzeń w historii polskiej sztuki współczesnej w tym okresie była wystawa „Co Słychać”, zorganizowana przez Andrzeja Bonarskiego w historycznych zakładach Norblina. Wśród uczestników wystawy, obok Wojciecha Tracewskiego oraz Zbigniewa Macieja Dowgiałło, znaleźli się także wybitni artyści, tacy jak: Mirosław Bałka, Grzegorz Klaman, Zbigniew Libera, Jerzy Truszkowski, a także Włodzimierz Pawlak, Jarosław Modzelewski, Ryszard Woźniak, Ryszard Grzyb, Marek Sobczyk, Leon Tarasewicz oraz Szymon Urbański.

Wystawy indywidualne (ze Zbigniewem Maciejem Dowgiałło)

Wystawy indywidualne Wojciecha Tracewskiego ze Zbigniewem Maciejem Dowgiałło to istotny element jego artystycznej kariery. Przez lata swoje prace prezentował w różnych miejscach, które stały się ważnymi punktami na mapie sztuki w Polsce.

W 1983 roku artysta zaprezentował swoje dzieła w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Galerii „Brama”. Była to jedna z pierwszych ważnych wystaw, która zwróciła uwagę na jego unikalny styl i podejście do sztuki.

Następnie w 1984 roku odbyła się jego prezentacja w Biurze Wystaw Artystycznych w Lublinie, a także w Klubie „Remont” w Warszawie. Rok 1986 był równie owocny, ponieważ artysta zaprezentował swoje prace w Klubie „Stodoła” oraz w Pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich, również w Warszawie.

W 1987 roku Wojciech Tracewski miał okazję wystawić swoje dzieła w Galerii „Wielka” w Poznaniu, co stało się kolejnym krokiem w jego karierze artystycznej, podkreślając jego obecność na polskiej scenie artystycznej.

Wystawy zbiorowe

W ciągu swojej kariery Wojciech Tracewski uczestniczył w wielu znaczących wystawach zbiorowych, które miały miejsce w różnych miejscach w Polsce i za granicą. Poniżej przedstawiamy chronologiczny przegląd tych wydarzeń:

  • 1984 – Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze,
  • 1985 – Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie, Klub „Stodoła” w Warszawie,
  • 1986 – Kunststation Kleinsassen w Kleinsassen w Niemczech, Biuro Wystaw Artystycznych w Sopocie, Galeria „Novelles Images” w Hadze w Holandii,
  • 1987 – Galeria „EL” w Elblągu, Zakłady Norblina w Warszawie,
  • 1988 – Pawilon Związku Architektów Polskich w Warszawie,
  • 2008 – Biuro Wystaw Artystycznych w Wałbrzychu, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Galeria „Wozownia” w Toruniu, Galeria „Arsenał” w Poznaniu, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku,
  • 2009 – Biuro Wystaw Artystycznych w Katowicach,
  • 2010 – Centrum Sztuki Współczesnej „Ostrale” w Dreźnie w Niemczech,
  • 2020 – Buddyjski Ośrodek Kultury w Maastricht w Holandii,
  • 2021 – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.

Udział w tych wystawach znacząco przyczynił się do rozwoju jego kariery artystycznej, jak również do popularyzacji jego twórczości w środowisku artystycznym zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Prace w kolekcjach sztuki współczesnej

Wojciech Tracewski znacząco wpisał się w krajobraz sztuki współczesnej, a jego prace można znaleźć w wielu renomowanych instytucjach.

Do najważniejszych miejsc, które gromadzą dzieła tego artysty, należą:

  • Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi,
  • Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
  • Biuro Wystaw Artystycznych w Lublinie,
  • Muzeum Sztuki Współczesnej w Bydgoszczy.

Warto również zauważyć, że jego obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach zarówno w Polsce, jak i za granicą, w takich krajach jak Niemcy, Szwecja, Francja oraz USA.

Przypisy

  1. Wojciech TRACEWSKI (ur. 1962), Wenus w rajskim ogrodzie, 1986 [online]
  2. Tracewski Wojciech [online]
  3. a b c Katalog wystawy East Beast. Polska Nowa ekspresja od lat 80. XX wieku, str. 39

Oceń: Wojciech Tracewski

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:16