Ludwik Tatarski


Ludwik Apolinary Tatarski to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego teatru oraz kina. Urodził się 23 lipca 1906 roku w Warszawie, gdzie również spędził swoje życie. Niestety, zmarł w tym samym mieście, 18 czerwca 1954 roku.

Był nie tylko aktorem, ale także znaną osobą, której talent i charyzma przyciągały uwagę widzów. Jego działalność artystyczna wyróżniała się pasją oraz oddaniem dla sztuki, które pozostawiły trwały ślad w polskiej kulturze.

Życiorys

Ludwik Tatarski rozpoczął swoją edukację aktorską po ukończeniu gimnazjum, kiedy podjął naukę w Państwowej Szkole Dramatycznej w Warszawie. Ukończył ją w 1927 roku.

Zaraz po studiach, w latach 1927–1930, był związany z Teatrem Miejskim w Łodzi, występując na jego deskach. Swoją służbę wojskową odbył w następnych latach, co doprowadziło do tymczasowego zawieszenia kariery aktorskiej.

Do świata teatru powrócił w sezonie 1934/1935, ponownie pojawiając się na scenie teatru łódzkiego. Wkrótce potem pracował jako aktor w różnych miastach Polski. W Poznaniu występował w Teatrze Nowym w latach 1935-1936, później przeniósł się do Krakowa, gdzie był częścią zespołu Teatru im. Juliusza Słowackiego w sezonie 1936-1937. Następnie trafił do Wilna, gdzie aż do wybuchu II wojny światowej zagrał w tamtejszym teatrze miejskim (1937-1939). Okazjonalnie występował w stolicy, w warszawskim Teatrze Kameralnym.

Po wybuchu wojny Tatarski pozostawał w Wilnie, kontynuując swoją działalność teatralną w Teatrze na Pohulance. W 1941 roku, po przejęciu miasta przez niemieckie siły, przeniósł się do Warszawy, gdzie nie był w stanie kontynuować gry na scenie.

W trakcie powstania warszawskiego Ludwik Tatarski pełnił rolę podporucznika w 15 Pułku Piechoty 28 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W wyniku działań bojowych został ranny, co doprowadziło do jego niewoli. Był jednym z więzionych w obozie Oflag II D Gross-Born, gdzie przetrzymywano go jako jeńca wojennego, oznaczonego numerem 101653.

Po zakończeniu wojny Tatarski ponownie zaangażował się w działalność teatralną, zaczynając od Teatru Ludowego im. Wojciecha Bogusławskiego w Lingen w 1945 roku. Po powrocie do ojczyzny, swoje aktorskie talenty prezentował w Łodzi, grając w Teatrze Kameralnym Domu Żołnierza przez kolejnych kilka lat.

Później przeniósł się do Warszawy, gdzie pozostał do końca życia. Najpierw związany był z Teatrem Dramatycznym, a następnie z Teatrem Narodowym. Brał też udział w audycjach radiowych Teatru Polskiego Radia w latach 1949-1950, co dopełniło jego kariery artystycznej.

Filmografia

Ludwik Tatarski to postać, która odcisnęła swoje piętno w polskim kinie, występując w wielu znanych produkcjach. Jego dorobek filmowy jest interesujący, pełen różnorodnych ról, które ukazują jego talent aktorski i wszechstronność.

  • Zakazane piosenki (1946) – wystąpił jako Hans, gestapowiec i tłumacz w mieszkaniu Tokarskich,
  • Jasne łany (1947),
  • Skarb (1948) – grał rolę urzędnika USC,
  • Dom na pustkowiu (1949) – zagrał ekspedienta,
  • Pierwsze dni (1951) – wcielił się w inżyniera Poczyńskiego,
  • Sprawa do załatwienia (1953) – wystąpił jako konduktor,
  • Celuloza (1953) – zagrał inżyniera.

Każda z tych ról przyczyniła się do umocnienia jego pozycji na polskiej scenie filmowej.


Oceń: Ludwik Tatarski

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:21