Anna Dodziuk, urodzona 7 sierpnia 1947 roku w Warszawie, to uznawana polska psychoterapeutka oraz publicystka, która ma żydowskie korzenie. Jej życie i działalność są naznaczone silnym zaangażowaniem społecznym oraz chęcią wprowadzania pozytywnych zmian w społeczeństwie.
W czasach PRL, Anna Dodziuk aktywnie uczestniczyła w opozycji demokratycznej, co podkreśla jej odwagę oraz determinację w walce o wolność słowa i prawa obywatelskie. W szczególności, była jedną z współzałożycielek „Tygodnika Mazowsze”, pełniła funkcję redaktora tego czasopisma w latach 1982–1989, co stanowi ważny element jej kariery zawodowej.
Dodatkowo, Anna Dodziuk założyła i prowadzi Pracownię Psychoterapii i Psychoedukacji „Prometea”, która działa przy Stowarzyszeniu Profilaktyk Problemowej PROFIPRO. To miejsce staje się przestrzenią wsparcia i samorozwoju dla wielu osób poszukujących pomocy psychologicznej.
Życiorys
Jej mężem był Jan Lityński, z którym miała córkę Barbarę Lityńską, utalentowaną aktorkę i poetkę, która niestety zmagała się z Zespołem Downa (1972-2023).
Anna Dodziuk ukończyła studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w 1970 roku, zdobywając tytuł magistra. Jej specjalizacja dotyczyła etnografii. W trakcie swojej kariery, w latach 1969–1986, była związana z Towarzystwem Rozwoju Rodziny. Do 1973 roku prowadziła badania w Ośrodku Badań nad Współczesną Rodziną, skupiając się szczególnie na analizie czynników wpływających na zadowolenie w małżeństwie wśród par z ponad dwudziestoletnim stażem. Następnie, pracując w Poradni Przedmałżeńskiej i Rodzinnej, zajmowała się terapią indywidualną osób borykających się z problemami w relacjach rodzinnych oraz terapią grupową par.
Między 1978 a 1980 rokiem pełniła funkcję redaktora w podziemnym piśmie „Robotnik”. W latach 1980–1981 współtworzyła i pełniła rolę wicedyrektorki Agencji Prasowej „Solidarności” AS, a w okresie od 1982 do 1988 roku redagowała „Tygodnik Mazowsze”, który był wydawany przez regionalną strukturę NSZZ „Solidarność”.
W latach 1986-2007 pracowała jako psychoterapeuta w Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, gdzie jej głównym zadaniem była psychoterapia oraz szkolenie z zakresu pomocy osobom borykającym się z uzależnieniem i współuzależnieniem, w tym alkoholikom oraz członkom ich rodzin. Od 1991 roku kierowała programem terapeutyczno-rozwojowym, który początkowo nosił nazwę Studium Pomocy Psychologicznej dla Nieprofesjonalistów, a później został przekształcony w Program Rozwoju Osobistego.
W latach 1994–2007 Anna Dodziuk była redaktorem naczelnym miesięcznika „Świat Problemów”, który skupiał się na profilaktyce oraz rozwiązywaniu problemów alkoholowych. Czasopismo to było publikowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a następnie przez Fundację ETOH.
Prowadziła również treningi dotyczące poczucia własnej wartości, a także problemów związanych z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików, traumami z dzieciństwa, problemami małżeńskimi, partnerskimi i rozwodowymi. Oferowała szkolenia skupiające się na nastawieniu do umierania oraz na wsparciu osób przeżywających żałobę, głównie w hospicjach. W 2006 roku założyła Pracownię Psychoterapii i Psychoedukacji PROMETEA, działającą w ramach Stowarzyszenia Profilaktyk Problemowej PROFIPRO. Od tego samego roku prowadzi grupowe zajęcia superwizyjne w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii przy SWPS oraz Instytucie Psychologii Zdrowia, a także inne superwizje.
Jest superwizorem psychoterapii oraz treningu psychologicznego w Polskim Towarzystwie Psychologicznym, a także posiada certyfikaty doradcy rodzinnego oraz specjalistki w zakresie psychoterapii uzależnień. Od 2001 roku zasiada w Komisji Pomocy Społecznej przy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. W latach 2004–2010 miała także zaszczyt być członkiem Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. W 2007 roku została jednym z członków założycieli B’nai B’rith Polska, które zostało reaktywowane w tym czasie.
Twórczość
Anna Dodziuk jest autorką wielu książek, które podejmują tematykę rozwiązywania trudności w codziennym życiu, relacji małżeńskich oraz zagadnień dotyczących emocji i problemów psychologicznych. Jej pisarstwo obejmuje również kwestie dotyczące zdrowia seksualnego. Wielokrotnie publikowała swoje prace w czasopismach dziewięć kobiet, a jej felietony możemy znaleźć m.in. w „Wysokich Obcasach”. Dodziuk jest autorą również dodatku do „Gazety Wyborczej”, zatytułowanego „Jak się kochać”, który składa się z 22 zeszytów. Warto dodać, że pisze także do profesjonalnych czasopism, koncentrując się na małżeństwie, rodzinie, problematyce alkoholowej oraz psychoterapii. Anna Dodziuk podejmuje się również tłumaczeń książek z zakresu psychoterapii z języka angielskiego.
Jej twórczość obejmuje wiele znaczących tytułów, które warto wymienić:
- Rodzina w miastach polskich. „Ossolineum”, Wrocław-Kraków-Warszawa 1971 (wspólnie z Danutą Markowską),
- Współczesna rodzina w Polsce. „Książka i Wiedza”, Warszawa 1975 (wspólnie z Danutą Markowską),
- Pokochać siebie. „Intra”, Warszawa 1992 (wznawiana w 1999, 2003 oraz 2009),
- Trzeźwieć razem. Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości, Warszawa 1993 (drugie wydanie w 1999),
- Trudna nadzieja. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 1993 (przetłumaczona na ukraiński w 1995),
- Wyjść z matni. Prószyński i Ska, Warszawa 1994 (wspólnie z Włodzimierzem Kameckim),
- Wady mężczyzn. Prószyński i Ska, Warszawa 1997,
- Nałogowy człowiek. Fundacja ETOH, Warszawa 1999 i 2006 (wspólnie z Leszkiem Kaplerem),
- Wstyd. Jak lepiej go rozumieć i nie pozwolić, żeby zatruwał nam życie. Instytut Psychologii Zdrowia, Warszawa 1999,
- Żal po stracie, czyli o przeżywaniu żałoby. IPZ, Warszawa 2001 i 2006,
- Nie bać się śmierci. IPZ, Warszawa 2001 i 2006,
- Ojcostwo, które boli. IPZ, Warszawa 2002,
- Dobrze nam ze sobą. Przyjemna i pożyteczna książeczka o seksie. IPZ, Warszawa 2004,
- Czy trudno jest łatwiej żyć? Punkt widzenia głównie kobiecy. Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków 2005,
- Trzeźwienie jako droga życiowa. IPZ, Warszawa 2006,
- Spotkanie ze wstydem. IPZ, Warszawa 2006,
- Bliskość, która uzdrawia i uszczęśliwia. IPZ, Warszawa 2006,
- Nasze rodzinne dobre obyczaje – o pozytywnych nawykach, rytuałach o tradycjach. IPZ Warszawa 2010,
- W łóżku niezbyt serio, czyli seks i zabawa. IPZ Warszawa 2010,
- Druga dusza. O dwudziestu Festiwalach Kultury Żydowskiej w Krakowie. Czarna Owca, Warszawa 2010 (jednocześnie w angielskim tłumaczeniu: Second Soul. Twenty Jewish Culture Festivals in Cracow).
W swoim dorobku Dodziuk ma także szereg wartościowych tłumaczeń z języka angielskiego:
- Ernest Kurtz: Wstyd i poczucie winy. Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości, Warszawa 1988 (wspólnie z Małgorzatą Waksmundzką),
- Sondra Ray: Zasługuję na miłość. Jacek Santorski & Co, Warszawa 1990,
- Carl Rogers: Terapia nastawiona na klienta. Thesaurus-Press, Wrocław 1991,
- Aleksander Lowen: Bioenergetyka. Jacek Santorski & Co, Warszawa 1992 (wspólnie z Konstantym Gebertem),
- Robin Skynner, John Cleese: Żyć w rodzinie i przetrwać. Jacek Santorski & Co, Warszawa 1992,
- David Powell: Superwizja kliniczna. Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości, Warszawa 1994 (wspólnie z Agnieszką Górską),
- Harvey Jackins: Specyficzne cechy „Wzajemnego Pomagania”. Rational Island Publishers, Seattle, Washington (USA) 1995,
- Harvey Jackins: W pełni ludzkich możliwości. Rational Island Publishers, Seattle, Washington (USA) 1995,
- Charmaine Sanders: Mężczyzna i stres. Prószyński i Ska, Warszawa 1999,
- Irvin D. Yalom: Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci. Instytut Psychologii Zdrowia, Warszawa 2008.
Również Dodziuk opracowywała istotne materiały, do których należą:
- Moje małżeństwo i rodzina (wybór pamiętników), „Książka i Wiedza”, Warszawa 1974 (wspólnie z Januszem Radziejowskim),
- Wybrane spojrzenia na alkoholizm i jego leczenie, Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości, Warszawa 1994.
Przypisy
- Dodziuk, Anna. [dostęp 15.04.2009 r.]
- a b Anna Dodziuk. [dostęp 15.04.2009 r.]
- a b GrażynaG. Jaworska GrażynaG., Anna Dodziuk, [w:] Opozycja w PRL. Słownik biograficzny 1956–1989, t. 3., Warszawa: Ośrodek Karta, 2006 r., s. 71.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jacek Kijeński | Maria Skłodowska-Curie | Stanisław Łojasiewicz | Marek Śliwiński (politolog) | Leon Lichtenstein | Krzysztof Kosiński (historyk) | Hanna Magdalena Michalak | Leszek Ossowski | Maria Poprzęcka | Ziemowid Sujkowski | Jakub Kloc-Konkołowicz | Piotr Cywiński (historyk) | Stanisław Higier | Maria Przyborowska | Jerzy Prokopczuk | Piotr Wachowiak | Sula Benet | Tadeusz Wolski (zoolog) | Maria Piskorska | Ola HnatiukOceń: Anna Dodziuk