Monika Krajewska


Monika Krajewska, z rodu Zuchmantowicz, jest warszawską artystką o unikalnym podejściu do szeroko pojętej sztuki żydowskiej. Jej twórczość koncentruje się na wycinance żydowskiej, co sprawia, że jest ważną postacią w tej dziedzinie. Oprócz wycinanek, Krajewska również zajmuje się żydowską sztuką nagrobną, wnosząc do niej nową jakość i świeże spojrzenie.

Urodzona w sercu Polski, Monika łączy tradycję z nowoczesnością, przełamując bariery kulturowe i artystyczne. Jej prace są często inspirowane bogatym dziedzictwem żydowskim, które w ciekawy sposób interpretuje oraz przekształca w swoje unikalne dzieła.

Życiorys

Monika Krajewska to utalentowana artystka, która z dumą nosi dziedzictwo swojego tatarskiego i włoskiego pochodzenia, a jej przodkiem był znany Dominik Merlini. Jako nauczycielka w żydowskiej Prywatnej Szkole Podstawowej nr 94 Lauder-Morasha w Warszawie, prowadziła zajęcia z plastyki w połączeniu z elementami kultury żydowskiej.

Oprócz tego, prowadzi wykłady dotyczące sztuki żydowskiej oraz organizuje popularne warsztaty wycinanki żydowskiej w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie. Jej pasja i zaangażowanie w kulturę żydowską znajdują również odzwierciedlenie podczas różnorodnych imprez i festiwali poświęconych tej tematyce.

W 1982 roku Monika wydała album fotograficzny zatytułowany Czas kamieni, który ukazuje unikalną sztukę nagrobną Żydów, szczególnie z obszarów centralnej i wschodniej Polski. Ten pierwszy album spotkał się z dużym uznaniem, co stanowiło impuls do stworzenia ulepszonej wersji w 1993 roku pod tytułem A Tribe of Stones – dostępnej wyłącznie w języku angielskim. W tej publikacji znalazł się również obszerny wstęp, który omawia symbolikę nagrobków.

Monika Krajewska jest również autorką książki Mój młodszy brat, która skoncentrowana jest na życiu chłopca z zespołem Downa. Publikacja ta zyskała szerokie znaczenie edukacyjne i wykorzystywana była w licznych szkołach, aby promować zrozumienie i akceptację dla osób z niepełnosprawnościami.

Jej twórczość artystyczna obejmuje również oryginalne wycinanki, które są inspirowane tradycjami wycinanki żydowskiej, oraz kaligrafię hebrajską. W 2013 roku Monika, razem z mężem, została uhonorowana nagrodą Lifetime Achievement Award przez Fundację Taubego i Amerykański Komitet Żydowski, co świadczy o jej wkładzie w kulturę żydowską i sztukę.

Monika Krajewska jest członkinią Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Jej mężem jest Stanisław Krajewski, z którym ma dwóch synów.

Przypisy

  1. To była kompletna nieświadomość. Monika Krajewska o odkrywaniu dziedzictwa żydowskiego [online], Muzeum Historii Żydów Polskich, 22.06.2021 r. [dostęp 10.11.2024 r.]
  2. 2Tm2,3 - 2Tm2,3 - 1999 - Album - Winyle Online [online], winyle-online.pl [dostęp 24.04.2024 r.]
  3. Powerful Papercuts: Online Exhibition of Monika Krajewska’s “Burning” Cycle (2003-2020), a requiem for the Jewish world destroyed in the Shoah [online], jewish-heritage-europe.eu [dostęp 15.11.2020 r.]
  4. Nagroda dla Moniki i Stanisława Krajewskich. polin.pl, 04.07.2013 r. [dostęp 06.08.2021 r.]
  5. wydawca.com.pl: VIII DNI KSIĄŻKI ŻYDOWSKIEJ. 15.09.2005 r. [dostęp 15.01.2012 r.]
  6. Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie: 22. Festiwal Kultury Żydowskiej. [dostęp 15.01.2012 r.]
  7. a b Ośrodek „KARTA”: 13. Dni Książki Żydowskiej. [dostęp 15.01.2012 r.]
  8. shabbat-goy.com: Le temps des pierres: ISBN 83-223-2072-8.

Oceń: Monika Krajewska

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:21