Norbert Smoliński, znany również pod pseudonimem Smoła, to postać o niezwykłym dorobku w polskiej muzyce. Urodził się 6 czerwca 1968 roku w Warszawie, co stanowi punkt wyjścia dla jego fascynującej kariery artystycznej.
Muzyk ten zyskał popularność w szczególności dzięki swojej współpracy z zespołem Delhy Seed, który zdobył uznanie na polskiej scenie muzycznej. Dodatkowo, jest założycielem zespołu Contra Mundum, co niewątpliwie dowodzi jego talentu i zaangażowania w rozwój polskiej kultury muzycznej.
Kariera muzyczna
Początki
Kariera Norberta „Smoły” Smolińskiego rozpoczęła się w 1985 roku, kiedy to grupa pięciu młodych pasjonatów muzyki postanowiła założyć zespół Astat. Muzyczny styl, który reprezentowali, to mieszanka klasycznego heavy metalu i thrash metalu, z wyraźnymi wpływami takich zespołów jak Slayer, Anthrax czy Testament. Debiut zespołu miał miejsce w 1985 roku, gdzie zaprezentowali się na małej scenie w Jarocinie. W 1987 roku, podczas XVI Mokotowskiej Jesieni Muzycznej, Astat zdobył zasłużone wyróżnienie, a rok później wystąpił na festiwalu „Thrash Camp’88” w Rogoźniku.
Pod koniec lat osiemdziesiątych Norbert zastąpił wokalistę i gitarzystę Piotra Rzepkę w zespole Haron, co stało się istotnym krokiem w jego muzycznej karierze.
Stonehenge
W roku 1990 Norbert „Smoła” Smoliński dołączył do zespołu Stonehenge, który powstał w atmosferze entuzjazmu i kreatywności. Zespół zadebiutował w czerwcu 1991 roku na scenie Domu Kultury na Bródnie, a następnie miał okazję wystąpić na Thrash Park w październiku tego samego roku. Wiosną 1993 roku zespół wysłał taśmę zgłoszeniową na prestiżowy konkurs Marlboro Rock In ’93, co zaowocowało zaproszeniem na koncert eliminacyjny, który odbył się 20 kwietnia w Chorzowie. Stonehenge wygrał ten koncert jednogłośnie.
28 maja tego samego roku zespół wystąpił w finale w Klubie Stodoła w Warszawie, gdzie zdobył doskonałe drugie miejsce oraz nagrodę publiczności. Kolejnym ważnym występem było granie na małej scenie w Jarocinie 5 sierpnia. Zespół zagrał również w finale XIX Mokotowskiej Jesieni Muzycznej, będąc jedynym przedstawicielem thrash metalu. Ta udana prezentacja zaowocowała kontraktem na nagranie kasety koncertowej z M&M Records.
Na początku 1994 roku Stonehenge wystąpił w warszawskim Studio S4 PRiTV, gdzie zarejestrowano koncert, który później został wydany przez M&M Records.
Talking Pictures
W 1995 roku nastąpiły zmiany w składzie zespołu, a Norbert „Smoła” Smoliński zdecydował się opuścić Stonehenge. Na jego miejsce Piotr Winnicki zaprosił Macieja Taffa. Po pewnym czasie, 14 lutego 1992 roku, Norbert rozpoczął współpracę w Studio CCS, kierowanym przez Waltera Chełstowskiego w Warszawie, gdzie pod czujnym okiem Stanisława Bokowego zespół Talking Pictures zaczął pracować nad swoją debiutancką płytą.
Na przełomie marca 1992 roku zespół dysponował nagraną taśmą demo, którą rozesłał do wiodących wytwórni muzycznych w stolicy. Propozycję wydania albumu złożyła firma Polskie Nagrania Muza, co zaowocowało kontraktem podpisanym w kwietniu 1992 roku.
Na koniec czerwca tego samego roku do sklepów trafiła płyta Talking Pictures, nosząca nazwę zespołu.
Delhy Seed
Norbert „Smoła” Smoliński wciąż prowadził poszukiwania artystyczne. W trakcie koncertu Glenna Hughesa spotkał Ritchiego Palczewskiego, co zaowocowało ich muzyczną współpracą. Wspólne pasje do kapel takich jak Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath i Dio przyczyniły się do powstania zespołu Delhy Seed, który powstał w 2005 roku w Warszawie.
Muzyka zespołu była głęboko osadzona w klimacie epoki Flower Power, wyróżniająca się psychodelicznymi brzmieniami oraz wpływami artystycznymi z przełomu lat 60. i 70. W skład zespołu wchodziły m.in. 45-letnie organy Hammonda, akordeon, gitary, mandoliny oraz etniczne bębny. W sierpniu 2009 roku Delhy Seed był jedynym polskim zespołem grającym na Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty, występując w towarzystwie tak znakomitych grup jak Fokus, Budgie oraz The Yardbirds.
W 2010 roku zespół zdobył drugie miejsce na Festiwalu im. Ryśka Riedla. Zagrali także na IV Festiwalu im. Pawła Bergera w Kaliszu.
Występy Delhy Seed miały charakter akustyczny i przypominały sztukę performatywną, w której wykorzystywane były wizualizacje, slajdy oraz różnorodne instrumenty, w tym sitar. Zespół nagrał epkę w lipcu 2009 roku w Sudetach, zawierającą utwory takie jak „Anioł” oraz „Tańcz, tańcz…”. Ich twórczość spotkała się z uznaniem publiczności i krytyków, a w Radiowej Trójce swoje utwory prezentował Wojciech Mann.
W styczniu 2012 roku Delhy Seed zagrał koncert w warszawskim Hard Rock Cafe, po czym ogłosili zakończenie swojej działalności. W międzyczasie Norbert zyskał zaproszenie do nagrania utworu „Stań i walcz” dla Rock Opery „Krzyżacy”, wraz z takimi artystami jak Paweł Kukiz, Maciej Balcar oraz Artur Gadowski. Płyta „Krzyżacy” ukazała się w 2011 roku.
Contra Mundum
Po zakończeniu działalności Delhy Seed, Norbert „Smoła” Smoliński rozpoczął akustyczne występy na spotkaniach poezji, które są jego drugą pasją. Z tej pasji narodził się pomysł grania poezji w rockowym stylu, co zaowocowało powstaniem w 2014 roku zespołu Contra Mundum. Do zespołu dołączył Tomasz Zieni, klawiszowiec z Delhy Seed.
Repertuar zespołu to kompozycje „Smoły” do wierszy uznanych poetów, takich jak Stanisław Wyspiański, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy czy Zbigniew Herbert. Pomysł na projekt nosił tytuł „Nas nauczono trzeba zapomnieć”. Pierwszy koncert i premiera programu miały miejsce na Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni w 2014 roku.
Dalsza współpraca Norberta Smolińskiego oraz zespołu Contra Mundum zaowocowała nagraniem płyty, która koncepcją opowiadała o historii ducha narodu polskiego na przestrzeni wieków. Album, zawierający 15 utworów, został nagrany od października 2014 do stycznia 2015 roku w Sound Factory Studio, a jego tytuł brzmiał „Cześć i chwała bohaterom”. Płyta zostało wydana 27 lutego 2015 w formie bezpłatnego insertu w gazetach Grupy Wydawniczej Polskapresse oraz w Mazowszu – „Polska The Times”.
Contra Mundum ma na celu realizację misji artystycznej, a ich repertuar oparty jest na hasle „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Na początku 2017 roku zespół zrealizował nagranie teledysku promującego film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego, w którym wykorzystano utwór „Już dopala się ogień biwaku”, będący pieśnią Żołnierzy Wyklętych, do której nową muzykę stworzyli członkowie zespołu.
Dyskografia
Oto kompletna dyskografia Norberta Smolińskiego, ilustrująca jego bogaty dorobek muzyczny na przestrzeni lat. Wśród jego wydań znajdują się zarówno albumy studyjne, jak i koncertowe, które przyczyniły się do jego popularności oraz uznania w świecie muzyki.
- Talking Pictures – „Talking Pictures” (1992, Polskie Nagrania),
- Stonehenge – „100% live album Forgotten Dream” (1994, M&M Records, kaseta),
- Delhy Seed – „Delhy Seed” (2009, EP),
- Krzyżacy – „Rock + opera” (2011, Sztukoteka),
- Contra Mundum – „Cześć i chwała bohaterom” (2015, PolskaPresse),
- Contra Mundum – „W wierszu i boju 1914 – 1949” (2016, Fundacja PGNiG),
- Norbert „Smoła” Smoliński – „Odważnym wszystkim pokłon niski” (2016, Narodowe Centrum Kultury),
- Contra Mundum – „Życie i śmierć dla Polski – Partyzancka Epopeja Uderzeniowych Batalionów Kadrowych” (2018, IPN).
Przypisy
- Artysta pielęgnujący pamięć o Żołnierzach Niezłomnych z medalem „Gloria Artis”: Radio Olsztyn [online], radioolsztyn.pl [dostęp 24.04.2024 r.]
- „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM” – premiera płyty CONTRA MUNDUM.
- Premierowe wykonanie rewelacyjnego programu muzycznego Informacja na stronie Fundacji Pamiętamy.
- Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” 2014 Gazeta Polska VD.
- Delhy Seed w Hard Rock Cafe Warsaw – PEPSI ROCKS! 10.01.2012 r.
- Delhy Seed w audycji Wojciecha Manna „Piosenki bez granic” 28.08.2011 r.
- Delhy Seed w audycji Wojciecha Manna „Piosenki bez granic” 21.08.2011 r.
- Maciej Taff „Low” wywiad przepr. W. Wysocki, Brum nr 01 1996 r.
- „25 Finalistów Marlboro Rock-in '93”, Teraz Rock 1993 r.
- Folder Jarocin 93.
- Metalum Pollonorum. Stonehenge.
- Polskie Piekiełko „Z kart historii Astat”.
- Norbert Smoła Smoliński vol.1 – „Stań i walcz” (Rock Opera Krzyżacy-2011).
- Magazyn Gitarzysta. O znajdowaniu inspiracji w korzeniach rocka, muzyce etnicznej oraz w filozofii opowiada gitarzysta Ritchie Palczewski.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Igor Znyk | Wojciech Zamecznik | Andrzej Markowicz | Radosław Wiśniewski (pisarz) | Antoni Łazarkiewicz | Feliks Zwierzchowski | Natalia Janotha | Allan Starski | Pono | Kazimierz Tarnas | Dorota Nowakowska | Piotr Uklański | Henryk Szeryng | Polikarp Gumiński | Anna Świrszczyńska | Monika Krajewska | Mikołaj Grynberg | Józef Bakalarski | Sokół (raper) | Lucyna MessalOceń: Norbert Smoliński