Wacław Szymanowski (rzeźbiarz)


Wacław Szymanowski, urodzony 23 sierpnia 1859 roku w Warszawie, to postać wyjątkowa w polskim świecie sztuki, znany zarówno jako rzeźbiarz, jak i malarz.

W swoim dorobku artystycznym podczas życia, które zakończyło się 22 lipca 1930 roku w tym samym mieście, stworzył wiele znaczących dzieł, które wciąż inspirowują kolejne pokolenia artystów.

Życiorys

Wacław Szymanowski był osobą o fascynującym życiorysie. Był synem uznanego pisarza Wacława Szymanowskiego oraz ojcem prof. Wacława Szymanowskiego. Jego nauka rzeźby miała miejsce w latach 1875–1879, kiedy to uczęszczał do pracowni Cypriana Godebskiego. Oprócz rzeźby zdobywał wiedzę na polu malarstwa w prestiżowej École des Beaux-Arts. W celu poszerzenia swoich umiejętności, w okresie od 1880 do 1882 roku kształcił się także w Monachium, gdzie w połowie października 1880 roku zgłosił się do Akademii Sztuk Pięknych – Antikenklasse.

W tym samym czasie współpracował ze Stanisławem Grocholskim, prowadząc wspólnie pracownię malarską. Jego umiejętności malarskie zostały docenione w 1889 roku, kiedy to obraz „Kłótnia Hucułów” zdobył złoty medal na wystawie w Paryżu. Szymanowski mieszkał w tym mieście do 1905 roku, jednak w 1895 roku zrezygnował z malarstwa, koncentrując się wyłącznie na rzeźbie.

Za swoje osiągnięcia artystyczne, 2 maja 1923 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W życiu osobistym poślubił Amerykankę, Gabrielę Turner. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie został pochowany w grobowcu rodzinnym, którego projekt był jego autorstwa.

Twórczość

„Wacław Szymanowski, wielki polski rzeźbiarz, zyskał uznanie jako autor wielu nagrobków oraz pomników. Wśród jego znanych dzieł znajduje się nagrobek jego ojca, który znajduje się na warszawskich Powązkach. Ponadto Szymanowski stworzył projekt pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie, który zrealizowano pomiędzy 1909 a 1926 rokiem. Obecnie można zobaczyć jedynie kopię, gdyż oryginał został zniszczony w czasie II wojny światowej.

W sercu Warszawy, w parku im. Romualda Traugutta, umieszczono także jego rzeźbę zatytułowaną Macierzyństwo, która została odsłonięta w 1929 roku, chociaż sama rzeźba powstała w 1903. Kolejnym istotnym dziełem Szymanowskiego jest pomnik Juliusza Słowackiego, który został odsłonięty w Wrocławiu w 1984 roku. Pomnik ten został wykonany przez Andrzeja Łętowskiego i oparty na wcześniejszej, półmetrowej rzeźbie Szymanowskiego z 1905 roku, która pierwotnie znajdowała się w Krzemieńcu.

Jednakże, nie wszystkie projekty Szymanowskiego doczekały się realizacji. Jednym z nich była monumentalna kompozycja rzeźbiarska pod nazwą „Pochód na Wawel”, której projekt powstał w latach 1907–1911. Planowano, by została zainstalowana po wyburzeniu austriackiego szpitala w zachodniej części dziedzińca Zamku Królewskiego na Wawelu. W skład kompozycji miało wchodzić 52 figury władców Polski oraz innych znanych postaci historycznych. Niestety, ze względu na kontrowersyjne aspekty projektu, nie został on zrealizowany. Obecnie model „Pochodu na Wawel” oraz rzeźba „Mickiewicz po improwizacji” z 1898 roku znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Dodatkowo, na Plantach krakowskich, w 1903 roku, odsłonięto pomnik Artura Grottgera, który również powstał według projektu Szymanowskiego z 1898 roku.

Przypisy

  1. Marta Piszczatkowska: Pochód na Wawel. „Spotkania z Zabytkami”, sierpień 2008. [dostęp 09.09.2009 r.]
  2. Irena Grzesiuk-Olszewska: Warszawska rzeźba pomnikowa. Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2003 r.
  3. A. Srebrakowski, Słowacki w Krzemieńcu, „Spotkania z Zabytkami” 1993 r. nr 9, s. 24.
  4. Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926 r. s. 30.
  5. I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych..., [w:] H.H. Stępień H.H., M.M. Liczbińska M.M., Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828–1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994 r., s. 13.

Oceń: Wacław Szymanowski (rzeźbiarz)

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:24