Ryszard Faron


Ryszard Kazimierz Faron urodził się 18 kwietnia 1952 roku w Warszawie, a zmarł 4 sierpnia 2017 roku w Brodnicy. Był on znanym polskim aktorem, którego kariera artystyczna na trwałe wpisała się w historię polskiej kinematografii. Jego prace charakteryzowały się głębią i autentycznością, co zyskało uznanie zarówno wśród widzów, jak i krytyków teatralnych oraz filmowych.

Faron na stałe pozostanie w pamięci wielu osób, dzięki swoim wyjątkowym rolom i wpływowi na kulturę polską.

Życiorys

Ryszard Faron jest znanym artystą teatralnym i filmowym, który ukończył Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu w 1971 roku. Wśród jego kolegów z tej szkoły można wymienić aktorów, takich jak Marian Czerski, Aleksander Maciejewski oraz Kazimierz Wysota. W 1980 roku rozpoczął studia w warszawskiej PWST, gdzie zdobył wszechstronne przygotowanie do swojego zawodu. W okresie od 1978 do 1983 roku związał się z Teatrem Powszechnym w Warszawie, a także w sezonie 1991/1992 oraz w latach 2008–2010 występował w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze.

Na deskach Teatru Powszechnego, Ryszard Faron zagrał jedną z niezapomnianych ról Billinga w dramacie „Wróg ludu” (1882) autorstwa Henrika Ibsena, w reżyserii Kazimierza Kutza, której premiera miała miejsce 7 kwietnia 1979 roku. Innym znaczącym wystąpieniem była rola Spiskowca II w sztuce „Spiskowcy” Josepha Conrada, której premiera odbyła się 11 stycznia 1980 roku, a reżyserem był Zygmunt Hübner. Jego talent został również doceniony w telewizyjnej adaptacji tego spektaklu, która w 1999 roku znalazła się w gronie nominowanych do tzw. Złotej Setki Teatru Telewizji.

W Lubuskim Teatrze Faron zagrał m.in. w przedstawieniu „Żona pana ministra”, premierującego 16 października 1991 roku, w reżyserii Hanki Bielickiej. Ponadto, od czasu do czasu podejmował się reżyserii teatralnej, wyreżyserował m.in. „Powrót Smoka, czyli baśń o takich, że szkoda gadać”, które zrealizowano w Centrum Sztuki – Teatrze Dramatycznym w Legnicy przy premierze 30 maja 1993 roku.

Pamięć o Ryszardzie Faronie utrwala jego wystąpienie w filmie „Przepraszam, czy tu biją?” Marka Piwowskiego, w którym zagrał postać „studenta”, pomagającego milicji w obliczu niebezpieczeństwa. To właśnie jego bohater wypowiada słowa, które stały się tytułem filmu, a Ryszard zagrał w nim, będąc na drugim roku studiów aktorskich.

Artysta przez długie lata angażował się w działania artystyczne skierowane do młodzieży, występując w szkołach z monodramami i spektaklami, które stawiały na pierwszym planie istotne problemy społeczne. Wśród jego dzieł można wymienić monodram „Kto następny do tego piekła?”, dotyczący problemu alkoholizmu, którego premiera miała miejsce w 1993 roku, a także przedstawienie „Ja zabiłem”, oparte na „Zbrodni i karze”, które omawia przemoc na przestrzeni wieków. W realizacji tego spektaklu współpracował z Stanisławem Biczysko oraz Jolantą Wołłejko.

Ryszard Faron był członkiem Związku Artystów Scen Polskich oraz Związku Zawodowego Aktorów Polskich. Ponadto, użyczył swojego głosu jako lektor w wydanej w 2006 roku audioksiążce „Dom cichej śmierci” autorstwa Tadeusza Kosteckiego. Warto zaznaczyć, że niejednokrotnie jego talent został wykorzystany w grach komputerowych, w tym w „Gothic 3”.

Artysta spędził wiele lat w Zielonej Górze, gdzie mieszkał, a po jego śmierci został pochowany na cmentarzu komunalnym w Brodnicy.

Wybrana filmografia

Ryszard Faron to znany aktor, który ma w swoim dorobku wiele znaczących ról filmowych. Poniżej przedstawiamy wypis jego wybranych osiągnięć filmowych, które pokazują jego różnorodność jako artysty.

  • 1976: Barwy ochronne, w roli studenta uczestnika sympozjum,
  • 1976: Przepraszam, czy tu biją?, jako Ryszard Walendowski, student z fałszywą maturą,
  • 1978: Nie zaznasz spokoju, w roli Darka Konopki, chłopaka Bożeny, byłego członka bandy,
  • 1980: Dom, jako kolega Bronka Talara z brygady Służby Polsce,
  • 1981: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, wcielając się w porucznika Michała von Poturzyckiego (odc. 13),
  • 1984: Godność, odgrywając Hajduka, szefa zakładowej „Solidarności”,
  • 2007: Pitbull, w roli Zaczyka, kolegi poszukiwanego Janka (odc. 12),
  • 2007: Kryminalni, jako Ruczaj (odc. 69).

Przypisy

  1. Zmarli w zupełnym zapomnieniu. Groby dawnych gwiazd PRL. Niezapomniani [online], www.se.pl [dostęp 25.02.2024 r.] (pol.).
  2. Ryszard Faron nie żyje. film.onet.pl. [dostęp 03.09.2017 r.]
  3. „Monodram Ryszarda Farona”.. [dostęp 27.04.2007 r.]
  4. Strona absolwentów TŻŚ Wrocław.. [dostęp 27.04.2007 r.]
  5. 8 Gimnazjum w Zielonej Górze. gimnazjum8.pl., Zespół Szkół Mechanicznych w Żaganiu, strona archiwalna II LO w Łodzi.

Oceń: Ryszard Faron

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:17