Piotr Zajlich


Piotr Zajlich, mistrz sztuki tanecznej i kreator niezwykłych choreografii, przyszedł na świat 26 czerwca 1884 roku w stolicy Polski, Warszawie. Jego życie zakończyło się 18 kwietnia 1948 roku w Piasecznie, w pobliżu Warszawy.

W ciągu swojego życia Zajlich stał się znaczącą postacią w świecie tańca, a jego osiągnięcia artystyczne pozostawiły trwały ślad w kulturze polskiej.

Życiorys

Piotr Zajlich był wybitnym tancerzem i choreografem, który swoją edukację baletową rozpoczął w warszawskiej szkole baletowej. Tam, pod okiem uznanych pedagogów, takich jak Jan Walczak oraz Rafael Grassi, rozwijał swoje umiejętności aktorskie i taneczne.

W trakcie swojej kariery miał okazję występować z znanymi zespołami, w tym z grupą Siergieja Diagilewa oraz Anną Pawłową. Od 1917 do 1934 roku pełnił rolę dyrektora baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. W tym czasie zrealizował wiele znaczących inscenizacji, które weszły na stałe do kanonu polskiego baletu.

Do jego najważniejszych dzieł zalicza się Pan Twardowski autorstwa Ludomira Różyckiego, ŚwiteziankaEugeniusza Morawskiego oraz Pieśni miłosne Hafiza skomponowane przez Karola Szymanowskiego. Jego wpływ na rozwój baletu w Polsce był znaczący, a jego wizje artystyczne przyczyniły się do urozmaicenia repertuaru.

Po zakończeniu kariery artystycznej Zajlich związał się na stałe z nową generacją tancerzy jako dyrektor szkół baletowych, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki baletowej.

Piotr Zajlich spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 74-4-1, gdzie upamiętniają go ci, którzy podziwiali jego talent i wkład w polska sztukę baletową.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: PIOTR ZAJLICH, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 12.10.2020 r.]
  2. Piotr Zajlich, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 13.09.2019 r.]
  3. Cmentarz Powązkowski w Warszawie, praca zbiorowa: Zofia Czyńska, Danuta Jendryczko, Barbara Olszewska, Hanna Szwankowska, Jerzy Waldorff, Warszawa 1984, s. 146.
  4. M.P. z 1933 r. nr 44, poz. 57 „za zasługi na polu polskiej sztuki baletowej i propagandę zagranicą”.

Oceń: Piotr Zajlich

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:12