Edward Szymański, urodzony 9 września 1907 roku w Warszawie, był wybitnym przedstawicielem lewicowej poezji oraz dziennikarstwa. Jego twórczość łączyła w sobie pasję do słowa oraz zaangażowanie społeczne, co czyniło go jedną z kluczowych postaci literackich swojego czasu.
Szymański związał swoje życie z warszawską Wolą, gdzie zarówno pisał, jak i angażował się w działalność społeczną. Jego talent jako satyryka odkrywał niesprawiedliwości ówczesnego świata, a jego prace miały na celu nie tylko bawić, ale również skłaniać do refleksji.
Niestety, los poety tragicznie zakończył się 15 grudnia 1943 roku w Auschwitz-Birkenau, co urwało obiecującą karierę artystyczną i pozostawiło pustkę w polskiej literaturze. Jego życie i twórczość przypominają o wartościach humanistycznych oraz o słabości ludzkiej egzystencji w obliczu zła.
Życiorys
Edward Szymański, znany polski poeta, studiował polonistykę naUniwersytecie Warszawskim. W trakcie swojego życia angażował się w różne zawody; pracował m.in. na poczcie, był również robotnikiem i nauczycielem. Jego twórczość często odnosiła się do tematów związanych z robotnikami oraz socjalizmem, co nawiązywało do jego działalności w Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). Szymański aktywnie uczestniczył w ruchu antyfaszystowskim, mając na celu wsparcie osób prześladowanych przez reżim. Był zaangażowany w Związek Transportowców oraz Związek Drukarzy. Ponadto, był członkiem Czerwonego Harcerstwa TUR, ZNMS „Życie” oraz Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych.
W obliczu wybuchu II wojny światowej próbował uciekać na wschód, niestety podczas podróży doszło do wypadku samochodowego, który wymagał przeprowadzenia trepanacji czaszki. Po wypadku, razem z rodziną przeniósł się do domku położonego na granicy wsi Drgicz i Stoczek. Tam, w swoich skromnych warunkach, udzielał schronienia działaczom konspiracyjnym, którzy byli poszukiwani przez niemieckie władze. Od 1942 roku ukrywał się w podlaskich wioskach. Jego działalność przeciwko okupantom zakończyła się w momencie aresztowania przez gestapo, co doprowadziło do trzymiesięcznego pobytu w areszcie na Pawiaku. Ostatecznie zginął 15 grudnia 1943 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Życie prywatne
Szymański miał dwie żony. Jego pierwsza małżonka, Maria z domu Patryn, zmarła, a poeta posługiwał się wówczas pseudonimem Marian Patryn. Drugą żoną była Natalia z domu Ładosz, z którą doczekał się dwojga dzieci: syna Łukasza oraz córki Ewy.
Twórczość
Edward Szymański był wszechstronnie uzdolnionym twórcą, który eksperymentował z różnymi formami literackimi. W jego bogatej twórczości można znaleźć między innymi: poezje, satyry, fraszki, piosenki oraz nowele. Nie ograniczał się jedynie do literatury pięknej; pisał także inscenizacje, recenzje oraz zajmował się publicystyką. Jego dorobek obejmował również utwory skierowane do dzieci. Warto nadmienić, że podjął się przetłumaczenia łacińskiego poematu Lukrecjusza zatytułowanego O naturze wszechrzeczy (łac. De rerum natura). W literackiej działalności stosował pseudonim Marian Patryn.
W obszarze poezji Szymański wydał wiele interesujących tytułów, w tym:
- Poezja – 20 milionów (1932) – jego nakład został skonfiskowany przez cenzurę,
- Miłość przez małe „m” (1933),
- Do mieszkańców Marsa (1934),
- ABC (1936) – zbiór wierszy dla dzieci,
- Słońce na szynach (1937).
W dziedzinie piosenki stworzył Piosenki robotnicze (1938), które były zbiorem utworów osadzonych w realiach życia społecznego tamtych czasów.
W kontekście publicystyki, Szymański w latach 1932–1933 współredagował tygodnik Płomienie, a także redagował Przegląd Futrzany i Kuśnierski w okresie 1932–1935. Ponadto, uczestniczył w redakcji tygodnika dla dzieci i młodzieży Płomyk oraz innych czasopism wydawanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jego prace były również publikowane w Szpilkach.
Odznaczenia
W 1946 roku, na mocy decyzji Krajowej Rady Narodowej, pośmiertnie przyznano mu Krzyż Grunwaldu II klasy.
Upamiętnienie
Edward Szymański jest patronem wielu placówek edukacyjnych, w tym:
- Szkoły Podstawowej Nr 23 w Warszawie,
- Publicznej Szkoły Podstawowej w Grzebowilku,
- Powiatowego Zespołu Nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu,
- Szkoły Podstawowej w Stoczku.
Jednym z miejsc upamiętniających jego osobę jest park zlokalizowany na Woli w Warszawie, w którym stoi również jego popiersie. Dodatkowo, jego imieniem nazwano ulice zarówno w Łodzi, jak i w Warszawie.
Przypisy
- Witold Filler i inni, Szpilki (Warsz.), „Biblioteka Uniwersytecka KUL”, 1938 [dostęp 12.03.2024 r.]
- Edward Szymański, 20 miljonów : poezje [online], polona.pl [dostęp 09.05.2020 r.]
- Edward Szymański, Miłość przez małe "m" [online], polona.pl [dostęp 09.05.2020 r.]
- Edward Szymański, Do mieszkańców Marsa [online], Na okł. rok wyd.: 1934., polona.pl [dostęp 09.05.2020 r.]
- Edward Szymański, Słońce na szynach : poezje [online], polona.pl [dostęp 09.05.2020 r.]
- Mała encyklopedia powszechna PWN t.6., Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996, ISBN 83-01-11097-X
- Łukasz Szymański, przedmowa do: Edward Szymański, Świat oczom ciekawym otwarty, Nasza Księgarnia, Warszawa 1986
- Edward Szymański: Wybór wierszy. Warszawa: Czytelnik, 1977
- Roman Loth, przedmowa do Edward Szymański, Wiersze wybrane, Czytelnik, Warszawa 1954
- Symbole – Szkoła Podstawowa nr 23 w Warszawie. sp23.warszawa.pl. [dostęp 16.12.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Alojzy Stolpe (młodszy) | Dagmara Andryka | Maria Rakowska (tłumaczka) | Kazimierz Wroczyński | Feliks Jan Gebethner | Bruno Winawer | Maksymilian Balcerowski | Tadeusz Sławiński | Alfons Dzięciołowski | Piotr Zajlich | Małgorzata Szeptycka | Anna Bacciarelli | Magdalena Łaska | Andrzej Szmilichowski | Wojciech Iwański | Wiktoryna Bakałowiczowa | Sergiusz Pinkwart | Antoni Krauze | Natan Alterman | Marcin JuchniewiczOceń: Edward Szymański (poeta)