Alfons Dzięciołowski


Alfons Wojciech Dzięciołowski, znany również pod pseudonimami Powracki oraz Andrzej Trzaska, to postać, która wpisała się znacząco w polską kulturę literacką. Urodził się 20 października 1891 roku w Warszawie, gdzie spędził również ostatnie chwile swojego życia, zmarł w sierpniu 1944 roku w swoim rodzinnym mieście.

Był nie tylko poetą, ale również dziennikarzem, co miało ogromny wpływ na jego twórczość i podejście do literatury.

Życiorys

Alfons Dzięciołowski przyszedł na świat 20 października 1891 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny o znaczących tradycjach, jego ojcem był Józef, dyrektor drukarni „Kuriera Warszawskiego”, a matką Ewa z Siennickich. Po ukończeniu warszawskiego gimnazjum podjął naukę na wydziale humanistycznym Towarzystwa Kursów Naukowych.

W swojej karierze politycznej był aktywnym członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej, a później został związany z Polską Organizacją Wojskową w latach 1915–1916. Jego życie zawodowe na krótko związane było z Tomaszowem Mazowieckim, gdzie pracował jako nauczyciel języka polskiego oraz pełnił funkcję opiekuna szkolnego teatru w Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrowskiego.

W latach 1927-1930 Dzięciołowski miał zaszczyt być przewodniczącym rady miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Oprócz tego, został również prezesem zarządu oddziału Związku Nauczycieli Szkół Średnich i aktywnie współpracował z „Kurierem Warszawskim”. Jako członek Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy, przyczynił się do rozwoju polskiej kultury literackiej.

Był autorem popularnej piosenki legionowej zatytułowanej „Pieśń o Józefie Piłsudskim”, która znalazła się w zbiorze „Wstań Polsko moja. Antologia poezji i piosenki z okresu I wojny światowej” (Kr.: Wydawnictwo Krzyża Nowohuckiego 1981).

Tragiczne okoliczności związane z wybuchem powstania warszawskiego przesądziły o końcu jego życia. Zmarł w czasie tego dramatycznego okresu, a jego ostatnie miejsce spoczynku to Cmentarz Powstańców Warszawy. Dodatkowo, jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu Powązkowskim w grobowcu rodzinnym, gdzie spoczywają także jego ojciec oraz syn Włodzimierz, który również był poetą i dziennikarzem.

Przypisy

  1. Dzięciołowski, Alfons - Osoby - Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki [online], bibliotekapiosenki.pl [dostęp 15.07.2021 r.] .
  2. Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: 1939, s. 68. [dostęp 15.07.2021 r.]
  3. Informacja nadesłana przez Piotra Dzięciołowskiego, wnuka Alfonsa Dzięciołowskiego.
  4. Cmentarz Stare Powązki: WOJCIECH DZIĘCIOŁOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 15.07.2021 r.] .
  5. M.P. z 1933 r. nr 258, poz. 276 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.

Oceń: Alfons Dzięciołowski

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:21