Bruno Winawer, urodzony 17 marca 1883 roku w Warszawie, to znacząca postać polskiej kultury literackiej, która odcisnęła swoje piętno w różnych gatunkach literackich. Zmarł 11 kwietnia 1944 roku w Opolu Lubelskim, pozostawiając po sobie bogaty dorobek twórczy.
Był on pochodzenia żydowskiego i dumnie reprezentował swoją tożsamość poprzez różnorodne formy literackie. Jako komediopisarz, prozaik, poeta, felietonista oraz tłumacz z wykształcenia fizyk, dostarczał czytelnikom nie tylko rozrywki, ale również refleksji na temat otaczającego ich świata.
Winawer jest znany przede wszystkim z komedii obyczajowych, które często nawiązywały do zagadnień naukowych, co czyniło jego dzieła niezwykle interesującymi. W jego twórczości znajduje się również wiele felietonów popularnonaukowych oraz literackich, które ukazywały jego wszechstronność i pasję do pisania.
Oprócz tego, Winawer pisał powieści w nurcie fantastyki naukowej, co sprawiło, że jego twórczość niejednokrotnie wyprzedzała czasy, w których żył.
Życiorys
Bruno Winawer był postacią znaczącą w polskiej nauce i polityce, szczególnie w okresie rewolucji 1905 roku, gdzie aktywnie uczestniczył jako członek SDKPiL. W tym czasie stworzył także polską wersję Marsylianki robotniczej.
Jego edukacja rozpoczęła się na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu, gdzie studiował fizykę. Po ukończeniu studiów, Winawer miał zaszczyt być asystentem uznanego laureata nagrody Nobla, Pietera Zeemana, na Uniwersytecie Amsterdamskim. Po powrocie do Polsk, podjął pracę jako nauczyciel matematyki i fizyki w Szkole Wawelberga oraz Rotwanda.
Wykładał fizykę na Wydziale Przyrodniczym w 1911 roku, prowadził także zajęcia z algebry i geometrii w ramach Kursów Wieczornych dla Techników. Dodatkowo, nauczał matematyki w Wyższych Kursach Technicznych na Wydziale Technicznym Towarzystwa Kursów Naukowych w Warszawie. W latach 1917-1920 jego kariera naukowa kontynuowała się na Politechnice Warszawskiej, gdzie rozwijał swoje zainteresowania oraz dzielił się wiedzą ze studentami.
W obliczu II wojny światowej, Winawer przebywał najpierw we Lwowie. W dniu 17 września 1940 roku, wstąpił do Związku Radzieckich Pisarzy Ukrainy. Po zajęciu Lwowa przez Niemców w 1941 roku, znalazł się w warszawskim getcie. W 1942 roku udało mu się przedostać na aryjską stronę, gdzie ukrywał się, przyjmując inne nazwisko. Niestety, jego wolność nie trwała długo – aresztowany z powodu denuncjacji, został wywieziony do obozu zagłady w Treblince. Choć zdołał się stamtąd wydostać, jego życie zakończyło się w szpitalu w Opolu Lubelskim.
Twórczość
Bruno Winawer był wszechstronnym twórcą, który pozostawił po sobie wiele interesujących dzieł. Jego twórczość obejmuje zarówno komedie, jak i powieści oraz felietony, które ujmują różnorodnymi tematami i formami.
- Księga Hjoba: komedja nudna w 3 aktach (1921, komedia),
- Roztwór Pytla (1922, komedia),
- R. H. Inżynier (1922, komedia),
- Doktor Przybram (1924, powieść fantastycznonaukowa),
- Jeszcze o Einsteinie: teorja względności z lotu ptaka (1924),
- Lepsze czasy (1925, zbiór felietonów),
- Boczna antena. Ostatnie biuletyny z frontów wieczystych (1926, zbiór felietonów),
- Dług honorowy (1929, powieść fantastycznonaukowa),
- Literaturę trzeba przewietrzyć (1935, zbiór felietonów),
- Ziemia w malignie (1937, zbiór felietonów),
- Ślepa latarka (1922, powieść),
- Notatnik Szymona van Geldern (1907),
- Niziny,
- Losy Europy,
- Rokowania pokojowe,
- Rycerz z łabędziem,
- Tematy i warjacje (1921),
- Trzysta miljonów koni (1930),
- Turnieje maszyn (1930),
- Znajomek z Fiesole (1925, komedia),
- Bohater mechaniczny.
Wszystkie te utwory świadczą o jego niezrównanym talencie oraz umiejętności łączenia liryki z humorem i krytyką społeczną. Winawer w swoich tekstach często podejmował się analizy współczesnych mu zjawisk, co czyni jego twórczość wciąż aktualną i interesującą dla kolejnych pokoleń czytelników.
Przypisy
- Zbigniew Dranka. Roman Kanciruk. Jestem marzycielem. „Podkarpacie”. Nr 31 (865), 30.07.1987 r.
- Bohdan Urbankowski, Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina, t. 1, 1998 r., s. 123.
- a b Andrzej Niewiadomski, Antoni Smuszkiewicz: Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1990 r., s. 213-215.
- Dziesięciolecie Wolnej Wszechnicy Polskiej TKN: sprawozdanie z działalności Towarzystwa Kursów Naukowych, 1906-1916, 1917 r.
- Józef Kozłowski: Śpiewy proletariatu polskiego. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1977 r., s. 103.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maksymilian Balcerowski | Tadeusz Sławiński | Alfons Dzięciołowski | Piotr Zajlich | Piotr Urbanek | Pola Braun | Dr Yry | Joanna Drozda | Henryk Wars | Danuta Lipińska-Nowakowska | Feliks Jan Gebethner | Kazimierz Wroczyński | Maria Rakowska (tłumaczka) | Dagmara Andryka | Alojzy Stolpe (młodszy) | Edward Szymański (poeta) | Małgorzata Szeptycka | Anna Bacciarelli | Magdalena Łaska | Andrzej SzmilichowskiOceń: Bruno Winawer