Danuta Lipińska-Nowakowska


Danuta Lipińska-Nowakowska, urodzona 6 sierpnia 1927 roku w Warszawie, to niezapomniana postać w świecie polskiego teatru. Jej talent i charyzma sprawiły, że zdobyła sobie renomę jako aktorka teatralna.

Niestety, jej życie zakończyło się 14 grudnia 1966 roku w Myślenicach, jednak jej osiągnięcia artystyczne pozostają w pamięci wielu miłośników sztuki.

Życiorys

Danuta Lipińska-Nowakowska rozpoczęła swoją edukację jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, kończąc szkołę powszechną sióstr Urszulanek w Krakowie. Po wojnie, w 1947 roku, zdała maturę w Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie, co otworzyło jej drzwi do dalszej edukacji. Zdecydowała się na studia geograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie spędziła trzy lata. Następnie przeniosła się na Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, którą ukończyła w 1954 roku.

Po zakończeniu studiów rozpoczęła karierę aktorską, występując w wielu teatrach. Jej pierwszym miejscem pracy był Teatr Wybrzeże w Gdańsku, w którym grała od 1954 do 1955 roku. Następnie przeniosła się do Teatru Ludowego w Krakowie, gdzie występowała w latach 1955–1957, a później do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie (1957−1958) oraz Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (1959-1961). W 1962 roku dołączyła do Teatru Rozmaitości w Krakowie, gdzie pozostała aż do swojej przedwczesnej śmierci.

W 1952 roku zawarła związek małżeński z aktorem Maciejem Nowakowskim. Niestety, jej życie zakończyło się tragicznie. Zmarła na skutek obrażeń w wyniku katastrofy autobusowej 14 grudnia 1966 roku na tzw. „Zakopiance”, w pobliżu Lubnia. Tragiczny wypadek miał miejsce, gdy autokar, którym podróżowała wraz z grupą aktorów na spektakl w Zakopanem, zderzył się z innym pojazdem przewożącym dzieci. W wyniku tego zdarzenia zginęli także jej koledzy z branży: Kazimiera Lutówna, Józef Barański, Adam Fiut oraz Jan Zieliński.

Ostatnie dni i życie Danuty Lipińskiej-Nowakowskiej spoczywają na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie została pochowana. Jej dorobek artystyczny i tragiczna historia pozostają w pamięci najbliższych oraz miłośników teatru.

Przypisy

  1. Grób siostry Wojciecha Szczęsnego i księdza, ojca czwórki dzieci. Tragedia weterynarza łapiącego tygrysa oraz kradzież polskiego filmu przez Rosjan. Niezapomniani [online], se.pl [dostęp 20.09.2023 r.]

Oceń: Danuta Lipińska-Nowakowska

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:7