Piotr Solarz


Piotr Solarz, urodzony 18 kwietnia 1971 roku w stolicy Polski, Warszawie, jest uznawanym polskim politologiem, który posiada stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych. W swojej karierze akademickiej piastuje stanowisko profesora w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz w Wyższej Szkole Zarządzania Personelem również usytuowanej w stolicy.

Obok działalności dydaktycznej, sprawuje rolę prorektora w Wyższej Szkole Zarządzania Personelem, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój instytucji edukacyjnych. Ponadto, Piotr Solarz aktywnie uczestniczy w życiu społecznym jako członek Stowarzyszenia Promowania Myślenia Obywatelskiego (STPMO), gdzie podejmuje się działań mających na celu wspieranie obywatelskiego myślenia i aktywności społecznej.

Kariera naukowa

W 1996 roku Piotr Solarz zakończył studia na kierunku nauki polityczne w Instytucie Nauk Politycznych, wchodzącym w skład Uniwersytetu Warszawskiego. W 2002 roku uzyskał tytuł doktora, obroniwszy pracę zatytułowaną „Rola euroregionów pograniczna niemiecko francuskiego i niemiecko polskiego w procesie integracji europejskiej”, która została wyróżniona nagrodą Rektora tej uczelni. Habilitację zdobył w 2013 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, w obszarze nauk społecznych, specjalizując się w polityce. Jego rozprawa habilitacyjna dotyczyła polityki regionalnej w Polsce w latach 2004–2010.

Od września 2001 do sierpnia 2002 odbył staż naukowy w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Hamburskiego oraz kontynuował badania na Uniwersytecie Wiedeńskim w 2011 roku. Warto nadmienić, że był stypendystą Fundacji Konrada Adenauera, co podkreśla jego zaangażowanie w międzynarodowe sieci akademickie.

W latach 2010–2021 Piotr Solarz był aktywnym uczestnikiem życia społecznego, co zaowocowało powołaniem Stowarzyszenia Promowania Myślenia Obywatelskiego (STPMO). Organ ten ma na celu propagowanie postaw proobywatelskich oraz stymulowanie aktywności obywatelskiej poprzez różnorodne działania. Przykłady jego działalności obejmują współorganizację międzynarodowej konferencji naukowej na temat „Polska-Rosja: trudne sąsiedztwo”, w której brał udział Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych. Dodatkowo, zorganizował zebranie Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych dotyczące Trójkąta Weimarskiego, oceniające działania rządowe i pozarządowe. STPMO współpracuje z Polskim Komitetem European Anti Poverty Network (EAPN), Polskim Towarzystwem Komunikacji Społecznej oraz Fundacją Konrada Adenauera.

W swojej bogatej karierze dydaktycznej, Piotr Solarz prowadził zajęcia w takich instytucjach jak: Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku oraz Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny Jana Kochanowskiego w filii w Piotrkowie Trybunalskim. Dodatkowo, uczył na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Obecnie jest wykładowcą w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz pełni funkcję prorektora w Wyższej Szkole Zarządzania Personelem w Warszawie. Prowadził seminaria magisterskie i licencjackie, co przyczyniło się do kształtowania nowego pokolenia liderów w dziedzinie nauk politycznych.

Jego główne zainteresowania badawcze obejmują problematykę administracji publicznej, integracji europejskiej, samorządu terytorialnego oraz współpracy transgranicznej, co wskazuje na szeroki zakres tematyczny jego działalności naukowej.

Najważniejsze publikacje

Piotr Solarz jest autorem wielu znaczących publikacji dotyczących problematyki współczesnego samorządu i integracji europejskiej. Poniżej przedstawiamy zestawienie jego najważniejszych prac, które przyczyniły się do wzbogacenia dyskusji na te tematy:

  • Państwo – samorząd regionalny i lokalny (Warszawa: Vizja Press & IT, 2008),
  • Euroregiony pogranicza niemiecko-francuskiego i niemiecko-polskiego w procesie integracji europejskiej (Warszawa: Vizja Press & IT, 2009),
  • Współpraca transgraniczna jako czynnik procesu integracji europejskiej (Warszawa: Vizja Press&IT, 2009),
  • Polityka regionalna w Polsce w warunkach integracji europejskiej w latach 2004–2010 (Warszawa: Vizja Press & IT, 2011),
  • Biurokracja w funkcjonowaniu aparatu państwowego w Polsce po 1989 roku (Warszawa: Vizja Press&IT, 2013),
  • Europeizacja polityki rolnej i polityki regionalnej w Polsce w latach 2004–2019 (Warszawa: Wydawnictwo AEH, 2019),
  • Prawno-polityczne uwarunkowania europeizacji polskiego wymiaru sprawiedliwości: wybrane przykłady (Warszawa: Wydawnictwo AEH, 2020).

Publikacje te podkreślają znaczenie tematyki regionalnej oraz współpracy transgranicznej w kontekście procesów integracyjnych, które mają istotne znaczenie dla rozwoju Polski oraz całej Europy.

Współpraca redakcyjna

W ramach współpracy redakcyjnej Piotr Solarz zaangażował się w tworzenie kilku istotnych publikacji naukowych. Jednym z kluczowych dzieł jest praca zbiorowa nosząca tytuł „Europa po zimnej wojnie: wybrane problemy”, której redaktorami są Kazimierz Malak oraz Piotr Solarz. Publikacja ta ukazała się w Piotrkowie Trybunalskim w 2006 roku, wydana przez Naukowe Wydawnictwo Piotrkowskie przy Filii Akademii Świętokrzyskiej.

Innym znaczącym osiągnięciem jest książka zatytułowana „Jawność życia publicznego w Polsce”, której redaktorem jest Piotr Solarz. Pierwsze wydanie tej pozycji ukazało się w Warszawie w 2007 roku, a zaledwie rok później wydano jej drugą edycję, co świadczy o jej popularności i aktualności tematów w niej poruszanych.

Wybrane artykuły

Oto wybrane dzieła Piotra Solarza, które stanowią istotny wkład w różnorodne kwestie dotyczące polityki, ekonomii oraz społeczeństwa obywatelskiego.

  • Korupcja, klientelizm i kapitalizm polityczny jako podstawowe pojęcia w dyskursie o jawności życia publicznego w Polsce, [w:] Jawność życia publicznego w Polsce, red. Piotr Solarz (Warszawa: VIZJA PRESS & IT, 2007),
  • Uwarunkowania polityki rozwoju regionalnego w Polsce i w UE, [w:] Facere veritatem in caritate. Księga pamiątkowa dla Profesora Wojciecha Słomskiego z okazji nadania honorowego tytułu Licencjusz Teologii Adwentystycznej przez Senat WST-H im. Michała Beliny Czechowskiego, red. Dariusz Pater, Remigiusz Król (Podkowa Leśna: Signa Temporis, 2009),
  • Contemporary problems of international environment, [w:] Ministrare. Prace poświęcone Śp. prof. zw. dr hab. Zachariaszowi Łyko, T. 2, red. Wojciech Słomski (Warszawa: Katedra Filozofii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, 2010),
  • Ekonomiczne i kulturowo-polityczne przyczyny korupcji w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej, [w:] Kwartalnik Naukowy Uczelni Vistula, 2013, 4(38), s.5-14,
  • Rozwój idei i badań nad współpracą transgraniczną w Europie po II wojnie światowej, [w:] Region Warmii i Mazur w europejskich procesach integracyjnych, red. Wojciech Tomasz Modzelewski (Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 2014),
  • Problems of the official languages of the European Union, [w:] European Union as a Global Actor, red. Joanna Dyduch, Małgorzata Michalewska-Pawlak, Ryan Murphy (Wrocław: Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, 2014),
  • Uwarunkowania polityczne i społeczne podmiotowości obywatela w społeczeństwie obywatelskim we współczesnej Polsce, [w:] Colloquium Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych AMW, 2019, 2, s 67-94,
  • One Or Many – The Problem Of The Official Languages Of The European Union (wspólnie z Jakub de Chyzy) referat wygłoszony na 37th IBIMA Conference on 1-2 April 2021 Cordoba, Spain (artykuł w druku).

Przypisy

  1. Jakub deJ. Chyzy, PiotrP. Solarz, One Or Many – The Problem Of The Official Languages Of The European Union [online] [dostęp 11.07.2021 r.] (ang.).
  2. PiotrP. Solarz, Uwarunkowania polityczne i społeczne podmiotowości obywatela w społeczeństwie obywatelskim we współczesnej Polsce, „Colloquium Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych AMW”, 2019, s. 67–94 [dostęp 11.07.2021 r.] (pol.).
  3. PiotrP. Solarz, Ekonomiczne i kulturowo-polityczne przyczyny korupcji w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej, „Kwartalnik Naukowy Uczelni Vistula”, 2013, s. 15–14 [dostęp 11.07.2021 r.] (pol.).
  4. Katalog Biblioteki Narodowej. 2020. [dostęp 11.07.2021 r.] (pol.).
  5. Katalog Biblioteki Narodowej. 2013. [dostęp 11.07.2021 r.] (pol.).
  6. Katalog Biblioteki Narodowej. 2011. [dostęp 11.07.2021 r.] (pol.).
  7. Katalog Biblioteki Narodowej. 2009. [dostęp 11.07.2021 r.] (pol.).
  8. Katalog Biblioteki Narodowej. 2008. [dostęp 11.07.2021 r.] (pol.).
  9. Katalog Biblioteki Narodowej. 2006. [dostęp 11.07.2021 r.] (pol.).
  10. Wykładowcy MBA. Ekspercka kadra wykładowców (2019) [online] [dostęp 12.07.2021 r.] (pol.).
  11. Aktualności [online] [dostęp 12.07.2021 r.] (pol.).
  12. a b c Piotr Solarz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 12.07.2020 r.] .

Oceń: Piotr Solarz

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:25